Ziele Marianny

Wydawnictwo: MG
Data wydania: 2020-05-20
ISBN: 978-83-7779-623-8

Tom 2 cyklu Akuszerka z Sensburga

Kontynuacja Akuszerki z Sensburga. Podobnie, jak pierwsza część, powieść jest wysycona zapachem ziół, smakami Mazur i prostym życiem ludzi „z ziemi i z pór roku”. Marianna, córka Akuszerki, ucieka przed wojną na Mazury. Udaje jej się przeżyć, zaszytej głęboko w małej chacie w puszczy. Jednak już po wojnie przychodzi taki moment, że o mały włos nie traci życia. Marianna staje też przed wyborem – posłuchać serca czy intuicji? Czy miłość od pierwszego wejrzenia jest ważniejsza niż lojalność i gotowość do pomocy?

Razem z matką, pielęgniarką w mrągowskim szpitalu, uparcie realizują marzenia o zielarni w polskim już Mrągowie, choć nie jest to łatwe zadanie, są bowiem oskarżane o szerzenie ciemnoty i zabobonów.  Kobiety zbliżają się do siebie i wspólnie odbudowują swoje życie. Bieda, niechęć do dawnych mieszkańców, którzy pozostali w mieście, traumy wojenne i powojenne, epidemie – temu wszystkiemu muszą stawić czoła.
Rok 1945 był na Mazurach rokiem wyjątkowo trudnym. Bezprawie, szaber i przemyt, przemoc i gwałty – od zaczyna się ta powieść. Ale ludzie mają swoje marzenia i wciąż kochają tak samo.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Ziele Marianny

Opinie o książce - Ziele Marianny

Historia młodzieńczej miłości Marianny i Janka, której tłem są przepiękne Mazury. Tych dwoje nie doczekało się szczęśliwej wspólnej przyszłości, jednak w ich sercach na zawsze pozostał ślad tego pierwszego, wyjątkowego uczucia. "Ziele Marianny" nie skupia się tylko na wątku uczuciowym, jest to opowieść o życiu ludzi, którzy zetknęli się z wojną, po której wszystko musieli zbudować od nowa, w przenośni i dosłownie. Marianna przetrwała wojenną zawieruchę z dala od ludzi, w chacie w puszczy, lecz nie wszyscy mogli w ten sposób przeczekać ten straszny czas. Gdy w końcu opuszcza swoją bezpieczną przystań, musi znaleźć swoje miejsce w tym nowym świecie. Radzi sobie całkiem dobrze, obserwujemy jak rozwija się, zaczyna pracę, potem prowadzi własną działalność, wychodzi za mąż, zostaje matką i mierzy się z codziennymi trudnościami.
W powieści ukazana została także powojenna rzeczywistość, gdy ludzie z wielkim mozołem, usiłowali odnaleźć się w tej obcej sytuacji. Musieli żyć, z ogromnym bagażem dramatycznych doświadczeń, w kraju, gdzie nie ma już wojny, lecz za to zaczyna panoszyć się komunizm.
Mazury czarują swym pięknem, a wydarzenia zapisane na kartach książki sprawiają, że przenosimy się w przeszłości do tych dramatycznych czasów. Wspaniała lekcja trudnej historii!
Co więcej "Ziele Marianny" ma doczekać się kontynuacji, co ogromnie mnie cieszy.

,,Ziele Marianny" to kontynuacja losów bohaterów z ,,Akuszerki z Sensburga". Galina porzuca habit mniszki wyznania staroobrzędowego i staje się inną kobietą. Żyje na własnych zasadach, odcięta od ludzi w domu ukrytym w głębokim lesie, ma nadzieję na niezależność. W 1937 roku zostaje żoną Marcina Gramsa, właściciela małego gospodarstwa. W czasie wojennej zawieruchy Marianna, córka Stasi, akuszerki z Sensburga ukryta na wozie pełnym ziemniaków przedostaje się do Prus Wschodnich, by szukać matki, której nie widziała już kilka lat...

Katarzyna Enerlich bardzo dobrze oddaje klimat wojennych i powojennych lat na Mazurach. Choć poczynania bohaterów są fikcyjne, to autorka częściowo przywołuje fakty i ważne dla Mrągowa postacie jak choćby doktora Bogdana Nowickiego. Pokazuje jak zmieniały się Mazury na przestrzeni lat, z jakimi traumami musieli zmierzyć się mieszkańcy w czasie II wojny światowej i jak próbowali układać sobie życie na nowo w powojennym czasie, gdy szerzył się socjalizm oraz propaganda lat pięćdziesiątych XX wieku.

Autorka prawdziwie i pięknie opisuje różne oblicza miłości. Spokojną miłość wykluwającą się w czasie wspólnie spędzonych lat między Galiną i Marcinem. Miłość od pierwszego wejrzenia Marianny i Janka, a także miłość zrodzoną z wdzięczności, przyjaźni, a także tą z rozsądku. Galina i Marcin są samowystarczalni, żyją odcięci od świata. Ich codzienność wypełniona jest ciężką pracą, ale kobieta znajduje spokój w obcowaniu z przyrodą. Poprzednie życie w klasztorze zmęczyło ją i nie chce wracać do tamtych czasów. Z Gramsem czuje się szczęśliwa. Ma dom, jedzenia pod dostatkiem, wolność i męża, który mówi jej, że jest mądra i dobra. Marianna i Janek zakochują się w sobie od pierwszego wejrzenia, szaleją za sobą, kochają pierwszą, młodzieńczą miłością i wydaje im się, że nic ich nie rozdzieli...

,,Ziele Marianny" to powieść, która przenosi nas do serca Mazur, krainy zaczarowanej, dzikiej, pięknej i pachnącej ziołami, w której kobiety walczą o życie na własnych zasadach, o godność i miłość. Wspaniała opowieść, która będzie miała ciąg dalszy w ,,Domu na Wygonie". Z niecierpliwością czekam na kontynuację:)

Avatar użytkownika - magducha
magducha
Przeczytane:2020-07-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 12 książek 2020,
Studnia bez dna
Katarzyna Enerlich ; 0
Okładka ksiązki - Studnia bez dna

Jaką tajemnicę skrywa trzynastowieczna studnia w rzeźbiarskiej pracowni w Toruniu? Co łączy powtórny pochówek Mikołaja Kopernika z zadziwiającym...

Gladiatorzy z obozów śmierci
Andrzej Fedorowicz