Złoty kompas

Ocena: 5.08 (12 głosów)
Pierwsza część wspaniałej - choć antykościelnej - trylogii opowiadającej historię Lyry, dziewczynki mieszkającej w dziwnym, magicznym świecie gdzie nasza dusza towarzyszy nam jako zwierzątko- dajmon. Uważam ją za jedną z moich ulubionych książek. Czyta się przyjemnie, postacie wydają się być żywe, a świat oczarowuje nas licznymi krajobrazami, wspaniałymi i potężnymi.

Informacje dodatkowe o Złoty kompas:

Wydawnictwo: Albatros
Data wydania: b.d
Kategoria: Fantasy/SF
ISBN: 978-83-73-59607-8
Liczba stron: 448

więcej

Kup książkę Złoty kompas

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Niepokoić się o młodych to obowiązek starych – powiedział Bibliotekarz. – A zadaniem młodych jest lekceważyć niepokój starych.


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
REKLAMA

Zobacz także

Złoty kompas - opinie o książce

Lyra - dziewczynka o nieposkromionym temperamencie i jej nieodłączny dajmon - Pantalaimon mieszkają w Oxfordzie w magicznym świecie równoległym do naszego. Podczas pewnego ważnego spotkania w Kolegium Jordana (w którym dziewczynka mieszka) podłuchują i podglądają uczonych. Dzięki temu ratują życie jednej osoby i poznają pewne tajemnice. Wkrótce w angielskich miastach zaczynają ginąć dzieci, między innymi przyjaciel Lyry - Roger. Dziewczynka postanawia go odnaleźć. Zanim jednak wyrusza na poszukiwanie, trafia w ręce czarującej kobiety, która usiłuje uczyć ją, ale także wykorzystać do swoich celów. Przed opuszczeniem Kolegium rektor wręcza Lirze tajemniczy przedmiot, którego ma strzec. Kiedy dziewczynka orientuje się, że wcale nie są bezpieczni w domu wytwornej pani, ucieka i to daje początek niesamowitym przygodom. "Złoty kompas" to fantastyczna baśń z barwnymi bohaterami, wartkimi zwrotami akcji i zaskakującymi wydarzeniami, niestety nie brakuje tu też smutnych i drastycznych scen. Jest to pierwszy tom z trylogii "Mroczne materie" i kończy się tak,że nie sposób nie sięgnąć natychmiast po kolejny.
Link do opinii
Avatar użytkownika - Lorelei
Lorelei
Przeczytane:2016-03-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Wyzwanie - fantastyka 2016,
Pierwszy tom trylogii "Mroczne materie" wprowadza nas w jeden z kilku światów - świat ludzi i ich dajmonów, czyli wcieleń duszy (nawiązanie do sokratejskiego daimoniona). Jest to jedna z tych książek, o których nie da się zapomnieć. Wyobraźnia autora przechodzi najśmielsze wyobrażenia. Pod koniec trylogii odczuwamy wręcz żal i pustkę z powodu końca fabuły. Zadziwia nas wtedy przemiana, jaka stopniowo i subtelnie zaszła w Lyrze - z beztroskiego dziecka przemieniła się w młodą, odważną dziewczynę. To książka o przyjaźni, poświęceniu, cierpieniu, nadziei. Polecam ją starszym czytelnikom (16 lat i powyżej), ponieważ zawiera wiele odniesień do filozofii, literatury, historii.
Link do opinii
Avatar użytkownika - CorkaHermesa
CorkaHermesa
Przeczytane:2013-03-06, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Mam,
Niektórzy zapewne znają ten tom za sprawą jego ekranizacji. Choć sporo elementów zostało zmienionych przyznam szczerze, że podobał mi się film. Książka jest pisana ciekawie, z dobrymi opisami. Czasami kwestie techniczne są nieco zagmatwane, zwłaszcza istota Pyłu, niemniej jednak nie utrudnia to czytania. To co podoba mi się najbardziej to... dajmony. Idea posiadania nieodłącznego towarzysza, ucieleśnienia własnej duszy, kogoś kto będzie zawsze przy tobie, kto cię rozumie i słucha - to idea naprawdę wspaniała. Tak więc dla wielbicieli przygód, odrobiny fantastyki, ciekawych wydarzeń i postaci - to książka idealna.
Link do opinii
Avatar użytkownika -

Przeczytane:2009-12-27,
Dość przyjemnie się czyta.... Chociaż seria dość kontrowersyjna...
Link do opinii
Kiedyś na pewno sięgnę po tę lekturę
Link do opinii
Avatar użytkownika - Sinister
Sinister
Przeczytane:2021-03-21, Ocena: 5, Przeczytałem, Przeczytane w 2021,
Avatar użytkownika - MartinaWroc
MartinaWroc
Przeczytane:2017-01-01, Ocena: 5, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Pinkberry
Pinkberry
Przeczytane:2016-01-22, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016,
Inne książki autora
Przerwany most
Philip Pullman0
Okładka ksiązki - Przerwany most

Powieść dla młodzieży autora słynnej trylogii fantastycznej Mroczne materie. Ginny ukończyła właśnie szesnaście lat. Nie pamięta swojej matki, która...

Mroczne materie. Tom 1,2,3
Philip Pullman0
Okładka ksiązki - Mroczne materie. Tom 1,2,3

Akcja `Mrocznych materii`, trylogii złożonej ze `Złotego kompasu`, `Magicznego noża` i ` Bursztynowej lunety` rozgrywa się w kilku światach równoległych:...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska
Księga zaklęć
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Najukochańsza
Joanna Jagiełło
Najukochańsza
Strach ze strychu
Radek Jakubiak
Strach ze strychu
Strefa interesów
Martin Amis
Strefa interesów
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy