Z³oty konik dla Palmiry

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2021-05-18
Kategoria: Obyczajowe
ISBN: 9788366790360
Liczba stron: 312
Jêzyk orygina³u: polski

Tom 4 cyklu Szkatu³ka wspomnieñ

Ocena: 5 (3 g³osów)

Kolejna po Listach do Duszki, Muzyce dla Ilse i Kołysance dla Łani opowieść ze szkatułki wspomnień.

Wzruszająca historia przyjaźni żydowskiej dziewczynki i polskiego chłopca.

Palmira i Jerzyk wychowują się na jednym podwórku. Wspólnie się bawią i beztrosko poznają świat, nie przywiązując większej wagi do tego, że należą do różnych narodów. Dopiero wybuch wojny boleśnie im te różnice uświadomi, stawiając przed nimi wyzwania, z którymi nie poradziłby sobie niejeden dorosły. Ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę, a dzieci będą musiały przejść przyspieszony kurs dorastania w nieludzkich, dramatycznych warunkach.

Historia prawdziwa. Spisana na podstawie wspomnień, domysłów i tajemnic.

,,Rewelacyjna, niesamowita i wyjątkowa powieść, która wzbudziła we mnie dziesiątki uczuć, emocji i wzruszyła do łez, nauczyła dobra i została ze mną na długo. Polecam z całego serca".

Jolanta Kosowska, pisarka

,,To kolejna powieść o czasach trudnych i dla niektórych rodzin bolesnych. O latach ostatniej wojny. Ponieważ życie jednak toczy się dalej, autorka osadziła losy swoich bohaterów również we współczesności. To trzeba przeczytać. Nie będzie osób zawiedzionych".

Lucyna Kleinert, pisarka, autorka bloga Poza granicami Polski, ale nie tylko.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna bóg

Kup ksi±¿kê Z³oty konik dla Palmiry

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz tak¿e

Opinie o ksi±¿ce - Z³oty konik dla Palmiry

"Ta wojna wmówi³a ludziom, ¿e nie s± równi. Podzieli³a ich na lepszych i gorszych"

Znacie twórczo¶æ @formelita_ewfor?? Lubicie?? To jest moja druga ksi±¿ka autorki i jestem znowu na tak.

"Z³oty konik dla Palmiry" ta historia, która mnie oczarowa³a.
Spodziewa³am siê dobrej ksi±¿ki i w³a¶nie tak± dosta³am.

Fabu³a jak zwykle mnie wci±gnê³a, nie mog³am siê oderwaæ. Styl jest lekki i przyjemny, mimo ¿e poruszane s± bolesne tematy. Autorka bardzo realnie oddaje emocje i prze¿ycia bohaterów, co sprawia, ¿e prze¿ywa³am je razem z nimi. A by³o co prze¿ywaæ.

Ta ksi±¿ka jest niezwyk³a, wyj±tkowa i poruszaj±ca ka¿de serce. Koniecznie przeczytajcie.

Link do opinii

Historie, które wyzwalaj± w nas ca³y wachlarz emocji, przyczyniaj± siê do wspomnieñ odleg³ych lat s± niezwyk³e, wzruszaj±ce i niezast±pione. I taka w³a¶nie jest nasza dzisiejsza pozycja. To niezwyk³a pere³ka obok której nie mo¿na przej¶æ obojêtnie.

Palmira oraz Jerzyk wychowywali siê na jednym podwórku. Ona by³a nieco starsz± ¯ydówk±, on m³odszym Polakiem. Nie przeszkadza³o im to jednak w tym, aby siê przyja¼niæ. Kiedy wybuch³a wojna, ich ¿ycie diametralnie siê zmieni³o. Obydwoje w bardzo krótkim czasie musieli dorosn±æ, a wyzwania jakie na nich czeka³y mog³yby przerosn±æ niejednego doros³ego cz³owieka. Ich przyja¼ñ zosta³a wystawiona na ciê¿k± próbê.
Dzi¶ obydwoje s± starymi, do¶wiadczonymi przez ¿ycie osobami. I choæ ¿ycie p³ynie wci±¿ do przodu, bolesna przesz³o¶æ nie pozwala o sobie zapomnieæ.
Ta historia jest prawdziwa, spisana na podstawie wspomnieñ.

„- Pos³uchaj, synu! – Jerzy Kolpisz zrobi³ tak± minê, ¿e Micha³ w pierwszej chwili poczu³ dziwn± konsternacjê. – To nie by³y czasy ciep³ych kapci, bajek w telewizji czy chuchania i dmuchania na dziecko, to by³a wojna! Chocia¿ za wszelk± cenê stracili¶my siê zachowaæ jak najd³u¿ej nasze dzieciñstwo, graj±c na podwórku w szmacian± pi³kê czy organizuj±c bitwy na drewniane szable, musieli¶my dorosn±æ szybciej ni¿ wspó³cze¶ni kilkulatkowie. Gdyby¶ widzia³ ludzi z postrza³ami, gdyby¶ widzia³ swoich s±siadów jak byd³o wpychanych do ciê¿arówek, bez wzglêdu na to czy to starzec, czy kobieta w ci±¿y, czy dziecko, gdyby¶ musia³ kra¶æ jedzenie, bo kto¶ cierpia³ z g³odu, zrozumia³by¶, ¿e moje dzieciñstwo bardzo siê ró¿ni³o od twojego.”

Kiedy zaczê³am czytaæ tê pozycjê, absolutnie wiedzia³am, ¿e bêdzie to niezwyk³a historia i siê nie pomyli³am. Czytaj±c, emocje nie opuszcza³y mnie ani na moment. Nie raz i nie dwa zatrzymywa³am siê przy czytaniu i wraca³am wspomnieniami do bolesnych prze¿yæ mojej babci, jako m³odej osoby. By³a w podobnym wieku do naszych g³ównych bohaterów, kiedy w jej ¿yciu równie¿ odgrywa³ siê dramat, mo¿e te¿ ze wzglêdu na to, odbiera³am tê powie¶æ niezwykle osobi¶cie. Powróci³y wspomnienia, niesprawiedliwo¶æ ludzkiego losu, a nader wszystko te straszne obrazy niejednokrotnie opowiadane przez moj± babciê. Tamte czasy, zarówno mojej babci, jak i Pamiry oraz Jerzyka nie da siê wymazaæ z pamiêci, zbyt du¿o okropieñstwa, zbyt du¿o cierpienia. One pozostan± z nami ju¿ na zawsze, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ewa Formella ujmuje w prostocie przekazu swojej powie¶ci. Powie¶ci, która zosta³a spisana na podstawie prawdziwej historii, wiêc tym bardziej to o czym czytamy, wp³ywa na nas bardzo emocjonalnie. Nie raz i nie dwa pojawi³y siê ³zy w moich oczach. Historie takie jak ta, u¶wiadamiaj± nam czêstokroæ jak niewiele wiemy o swoich przodkach, jak bardzo czasem siê mylimy co do nich. Bo to dziêki wnukom naszych bohaterów, poznajemy tak naprawdê ich samych. Anika wnuczka Palmiry po opuszczeniu przez seniorkê szpitala bierze j± na jaki¶ czas pod swoje skrzyd³a i dopiero wtedy tak naprawdê poznaje swoj± babciê i jej przesz³o¶æ. Natomiast Micha³, wnuczek Jerzego za spraw± podjêcia pracy we W³oszech dowiaduje siê co¶ wiêcej na temat korzeni swoich przodków.

„- Przepraszam. – Anika poca³owa³a d³oñ seniorki i przytuli³a j± do policzka.
- Za co ty mnie, dziecko, przepraszasz?
- Za to, babuniu, ¿e tyle lat ¿y³am tak daleko, ¿e ¿y³am obok ciebie zamiast z tob±. Jest mi wstyd, bo mam w rodzinie wielk± bohaterkê, a nawet nie zdawa³am sobie z tego sprawy.
- Jak± bohaterkê, dziecko. Takich jak ja by³o setki, tysi±ce. Ale takie by³y czasy, dzisiaj niewielu chce o tym mówiæ.”

Autorka pokazuje nam ¶wiat, w którym nic nie jest takie jak powinno. Ludzie nie s± sobie równi, s± lepsi i gorsi. Chocia¿ tak naprawdê to wojna poró¿ni³a ludzi. Bo czy w rzeczywisto¶ci jest wa¿ne to, jakiej jeste¶my narodowo¶ci? Sk±d pochodzimy? Dzi¶ nie ma to wiêkszego znaczenia, ale w tamtych odleg³ych czasach to sk±d siê pochodzi³o mia³o ogromny wp³yw na ¿ycie. Kiedy¶ mia³o znaczenie to z kim siê zadajemy, chocia¿ nie wszyscy mierzyli siê jedn± miar±. Byli i tacy, którzy mimo zagro¿enia potrafili wyci±gn±æ pomocn± d³oñ do tych, którzy jej naprawdê potrzebowali. Przedstawiona historia pokazuje nam, ¿e pomimo cierpienia i dramatu zawsze znajdzie siê kto¶, kto ma w sobie dobroæ i komu nie jest obojêtny los innych osób.

Siêgnijcie po tê powie¶æ, usi±d¼cie wygodnie i poznajcie losy Palmiry oraz Jerzyka, niezwyk³ej dwójki, która w swoim ¿yciu wiele przesz³a.

„Mimowolnie dotknê³a d³oni± z³otego wisiorka, z którym nie rozstawa³a siê prawie wcale. By³ takim specyficznym ³±cznikiem miêdzy tym a tamtym ¿yciem i chocia¿ niewiele pamiêta³a z ¿ycia w Polsce, to z sentymentem wraca³a do tych trudnych, pe³nych strachu dni, które prze¿y³a dziêki swojemu przyjacielowi.”

"Z³oty konik dla Palmiry" to powie¶æ, która za d³ugo pozostanie ze mn±, a jej wspomnienie zawsze bêdzie wywo³ywa³o we mnie ogrom emocji. Niezwyk³a, wyj±tkowa i poruszaj±ca ka¿de serce. Koniecznie przeczytajcie.

Link do opinii
Avatar u¿ytkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2022-08-19, Ocena: 5, Przeczyta³am, 2022,
Inne ksi±¿ki autora
Dziewczyny z ogrodu rozkoszy
Ewa Formella0
Ok³adka ksi±zki - Dziewczyny z ogrodu rozkoszy

Ogród Rozkoszy to owiany tajemnic± kompleks, w którym piêkne kobiety nosz±ce imiona kwiatów wykonuj± najstarszy zawód ¶wiata. Jak siê tam znalaz³y? Dlaczego...

Pami±tka z Pary¿a
Ewa Formella0
Ok³adka ksi±zki - Pami±tka z Pary¿a

„Pami±tka z Pary¿a” jest specyficznym przewodnikiem po starym mie¶cie tajemnic, posiadaj±cym swoj± duszê, przyci±gaj±cym od wieków ludzi z...

Zobacz wszystkie ksi±¿ki tego autora
Cytaty z ksi±¿ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej ksi±¿ki.


Recenzje miesi±ca
Holly
Stephen King
Holly
Najwa¿niejsze to prze¿yæ
A³bena Grabowska
Najwa¿niejsze to prze¿yæ
Tango z ro¿nem
Iwona Banach
Tango z ro¿nem
Domki z kart
Anna Ziobro
Domki z kart
Ostatni trop Kopernika
Marcin Przewo¼niak
Ostatni trop Kopernika
Krwawe srebrniki
Robert M. Rynkowski ;
Krwawe srebrniki
Nameryka
Martín Caparrós
Nameryka
I Love You, Cherry
Kinga Stojek
I Love You, Cherry
Poka¿ wszystkie recenzje
Reklamy