Z這ty konik dla Palmiry

Data wydania: 2021-05-18
J瞛yk orygina逝: polski

Tom 4 cyklu Szkatu趾a wspomnie

Ocena: 5 (3 g這s闚)

Kolejna po Listach do Duszki, Muzyce dla Ilse i Kołysance dla Łani opowieść ze szkatułki wspomnień.

Wzruszająca historia przyjaźni żydowskiej dziewczynki i polskiego chłopca.

Palmira i Jerzyk wychowują się na jednym podwórku. Wspólnie się bawią i beztrosko poznają świat, nie przywiązując większej wagi do tego, że należą do różnych narodów. Dopiero wybuch wojny boleśnie im te różnice uświadomi, stawiając przed nimi wyzwania, z którymi nie poradziłby sobie niejeden dorosły. Ich przyjaźń zostanie wystawiona na próbę, a dzieci będą musiały przejść przyspieszony kurs dorastania w nieludzkich, dramatycznych warunkach.

Historia prawdziwa. Spisana na podstawie wspomnień, domysłów i tajemnic.

,,Rewelacyjna, niesamowita i wyjątkowa powieść, która wzbudziła we mnie dziesiątki uczuć, emocji i wzruszyła do łez, nauczyła dobra i została ze mną na długo. Polecam z całego serca".

Jolanta Kosowska, pisarka

,,To kolejna powieść o czasach trudnych i dla niektórych rodzin bolesnych. O latach ostatniej wojny. Ponieważ życie jednak toczy się dalej, autorka osadziła losy swoich bohaterów również we współczesności. To trzeba przeczytać. Nie będzie osób zawiedzionych".

Lucyna Kleinert, pisarka, autorka bloga Poza granicami Polski, ale nie tylko.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna b鏬

Kup ksi捫k Z這ty konik dla Palmiry

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Z這ty konik dla Palmiry

"Ta wojna wm闚i豉 ludziom, 瞠 nie s r闚ni. Podzieli豉 ich na lepszych i gorszych"

Znacie tw鏎czo嗆@formelita_ewfor?? Lubicie?? To jest moja druga ksi捫ka autorki i jestem znowu na tak.

"Z這ty konik dla Palmiry" ta historia, kt鏎a mnie oczarowa豉.
Spodziewa豉m si dobrej ksi捫ki i w豉郾ie tak dosta豉m.

Fabu豉 jak zwykle mnie wci庵n窸a, nie mog豉m si oderwa. Styl jest lekki i przyjemny, mimo 瞠 poruszane s bolesne tematy. Autorka bardzo realnie oddaje emocje i prze篡cia bohater闚, co sprawia, 瞠 prze篡wa豉m je razem z nimi. A by這 co prze篡wa.

Ta ksi捫ka jest niezwyk豉, wyj徠kowa i poruszaj帷a ka盥e serce. Koniecznie przeczytajcie.

Historie, które wyzwalaj w nas ca造 wachlarz emocji, przyczyniaj si do wspomnie odleg造ch lat s niezwyk貫, wzruszaj帷e i niezast徙ione. I taka w豉郾ie jest nasza dzisiejsza pozycja. To niezwyk豉 pere趾a obok której nie mo積a przej嗆 oboj皻nie.

Palmira oraz Jerzyk wychowywali si na jednym podwórku. Ona by豉 nieco starsz 砰dówk, on m這dszym Polakiem. Nie przeszkadza這 im to jednak w tym, aby si przyja幡i. Kiedy wybuch豉 wojna, ich 篡cie diametralnie si zmieni這. Obydwoje w bardzo krótkim czasie musieli dorosn望, a wyzwania jakie na nich czeka造 mog造by przerosn望 niejednego doros貫go cz這wieka. Ich przyja潯 zosta豉 wystawiona na ci篹k prób.
Dzi obydwoje s starymi, do鈍iadczonymi przez 篡cie osobami. I cho 篡cie p造nie wci捫 do przodu, bolesna przesz這嗆 nie pozwala o sobie zapomnie.
Ta historia jest prawdziwa, spisana na podstawie wspomnie.

„- Pos逝chaj, synu! – Jerzy Kolpisz zrobi tak min, 瞠 Micha w pierwszej chwili poczu dziwn konsternacj. – To nie by造 czasy ciep造ch kapci, bajek w telewizji czy chuchania i dmuchania na dziecko, to by豉 wojna! Chocia za wszelk cen stracili鄉y si zachowa jak najd逝瞠j nasze dzieci雟two, graj帷 na podwórku w szmacian pi趾 czy organizuj帷 bitwy na drewniane szable, musieli鄉y dorosn望 szybciej ni wspó販ze郾i kilkulatkowie. Gdyby widzia ludzi z postrza豉mi, gdyby widzia swoich s御iadów jak byd這 wpychanych do ci篹arówek, bez wzgl璠u na to czy to starzec, czy kobieta w ci捫y, czy dziecko, gdyby musia kra嗆 jedzenie, bo kto cierpia z g這du, zrozumia豚y, 瞠 moje dzieci雟two bardzo si ró積i這 od twojego.”

Kiedy zacz窸am czyta t pozycj, absolutnie wiedzia豉m, 瞠 b璠zie to niezwyk豉 historia i si nie pomyli豉m. Czytaj帷, emocje nie opuszcza造 mnie ani na moment. Nie raz i nie dwa zatrzymywa豉m si przy czytaniu i wraca豉m wspomnieniami do bolesnych prze篡 mojej babci, jako m這dej osoby. By豉 w podobnym wieku do naszych gównych bohaterów, kiedy w jej 篡ciu równie odgrywa si dramat, mo瞠 te ze wzgl璠u na to, odbiera豉m t powie嗆 niezwykle osobi軼ie. Powróci造 wspomnienia, niesprawiedliwo嗆 ludzkiego losu, a nader wszystko te straszne obrazy niejednokrotnie opowiadane przez moj babci. Tamte czasy, zarówno mojej babci, jak i Pamiry oraz Jerzyka nie da si wymaza z pami璚i, zbyt du穎 okropie雟twa, zbyt du穎 cierpienia. One pozostan z nami ju na zawsze, przekazywane z pokolenia na pokolenie.

Ewa Formella ujmuje w prostocie przekazu swojej powie軼i. Powie軼i, która zosta豉 spisana na podstawie prawdziwej historii, wi璚 tym bardziej to o czym czytamy, wp造wa na nas bardzo emocjonalnie. Nie raz i nie dwa pojawi造 si 透y w moich oczach. Historie takie jak ta, u鈍iadamiaj nam cz瘰tokro jak niewiele wiemy o swoich przodkach, jak bardzo czasem si mylimy co do nich. Bo to dzi瘯i wnukom naszych bohaterów, poznajemy tak naprawd ich samych. Anika wnuczka Palmiry po opuszczeniu przez seniork szpitala bierze j na jaki czas pod swoje skrzyd豉 i dopiero wtedy tak naprawd poznaje swoj babci i jej przesz這嗆. Natomiast Micha, wnuczek Jerzego za spraw podj璚ia pracy we W這szech dowiaduje si co wi璚ej na temat korzeni swoich przodków.

„- Przepraszam. – Anika poca這wa豉 d這 seniorki i przytuli豉 j do policzka.
- Za co ty mnie, dziecko, przepraszasz?
- Za to, babuniu, 瞠 tyle lat 篡豉m tak daleko, 瞠 篡豉m obok ciebie zamiast z tob. Jest mi wstyd, bo mam w rodzinie wielk bohaterk, a nawet nie zdawa豉m sobie z tego sprawy.
- Jak bohaterk, dziecko. Takich jak ja by這 setki, tysi帷e. Ale takie by造 czasy, dzisiaj niewielu chce o tym mówi.”

Autorka pokazuje nam 鈍iat, w którym nic nie jest takie jak powinno. Ludzie nie s sobie równi, s lepsi i gorsi. Chocia tak naprawd to wojna poró積i豉 ludzi. Bo czy w rzeczywisto軼i jest wa積e to, jakiej jeste鄉y narodowo軼i? Sk康 pochodzimy? Dzi nie ma to wi瘯szego znaczenia, ale w tamtych odleg造ch czasach to sk康 si pochodzi這 mia這 ogromny wp造w na 篡cie. Kiedy mia這 znaczenie to z kim si zadajemy, chocia nie wszyscy mierzyli si jedn miar. Byli i tacy, którzy mimo zagro瞠nia potrafili wyci庵n望 pomocn d這 do tych, którzy jej naprawd potrzebowali. Przedstawiona historia pokazuje nam, 瞠 pomimo cierpienia i dramatu zawsze znajdzie si kto, kto ma w sobie dobro i komu nie jest oboj皻ny los innych osób.

Si璕nijcie po t powie嗆, usi康嬈ie wygodnie i poznajcie losy Palmiry oraz Jerzyka, niezwyk貫j dwójki, która w swoim 篡ciu wiele przesz豉.

„Mimowolnie dotkn窸a d這ni z這tego wisiorka, z którym nie rozstawa豉 si prawie wcale. By takim specyficznym 陰cznikiem mi璠zy tym a tamtym 篡ciem i chocia niewiele pami皻a豉 z 篡cia w Polsce, to z sentymentem wraca豉 do tych trudnych, pe軟ych strachu dni, które prze篡豉 dzi瘯i swojemu przyjacielowi.”

"Z這ty konik dla Palmiry" to powie嗆, która za d逝go pozostanie ze mn, a jej wspomnienie zawsze b璠zie wywo造wa這 we mnie ogrom emocji. Niezwyk豉, wyj徠kowa i poruszaj帷a ka盥e serce. Koniecznie przeczytajcie.

Avatar u篡tkownika - jolantasatko
jolantasatko
Przeczytane:2022-08-19, Ocena: 5, Przeczyta豉m, 2022,
Inne ksi捫ki autora
Dziewczyny z ogrodu rozkoszy
Ewa Formella0
Ok豉dka ksi您ki - Dziewczyny z ogrodu rozkoszy

Ogr鏚 Rozkoszy to owiany tajemnic kompleks, w kt鏎ym pi瘯ne kobiety nosz帷e imiona kwiat闚 wykonuj najstarszy zaw鏚 鈍iata. Jak si tam znalaz造? Dlaczego...

Pami徠ka z Pary瘸
Ewa Formella0
Ok豉dka ksi您ki - Pami徠ka z Pary瘸

„Pami徠ka z Pary瘸” jest specyficznym przewodnikiem po starym mie軼ie tajemnic, posiadaj帷ym swoj dusz, przyci庵aj帷ym od wiek闚 ludzi z...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
Holly