Zniknięcie Pani Christie

W grudniu 1926 roku zaginęła Agatha Christie. Śledczy znajdują jej pusty samochód na skraju głębokiego, ponurego stawu, jedyne ślady w pobliżu, to ślady opon i futro pozostawione w samochodzie. Jej mąż i córka nie wiedzą o jej miejscu pobytu. Jedenaście dni później Agatha zjawia się, tak samo tajemniczo, jak zniknęła, twierdzi, że ma amnezję i nie udziela żadnych wyjaśnień na temat jej nieobecności.

Zagadka jedenastu dni trwa. Znana pisarka Marie Benedict wprowadza nas w świat Agathy Christie, eksploruje przeszłość, wyobrażając sobie, dlaczego tak błyskotliwa kobieta znalazła się w centrum tak mrocznych historycznych tajemnic.

Co jest prawdziwe, a co jest tajemnicą? Jaką rolę w zaginięciu odegrał jej niewierny mąż i czego nie powiedział śledczym?

Powieści Agathy Christie przetrwały próbę czasu, w dużej mierze dzięki mistrzowskiemu opowiadaniu historii i błyskotliwości autorki. Benedict przedstawia nieopowiedzianą historię Agathy Christie, oferując czytelnikom prawdopodobnie największą tajemnicę ze wszystkich.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Informacje dodatkowe o Zniknięcie Pani Christie:

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2022-02-23

Kup książkę Zniknięcie Pani Christie

Zniknięcie Pani Christie - opinie o książce

Avatar użytkownika - Nie_tylko_o_ksia
Nie_tylko_o_ksia
Przeczytane:2022-07-12, Ocena: 5, Przeczytałem,

Kryminały Agathy Christie znają czytelnicy z całego świata, nie każdy z nich jednak wie, że pisarka na 11 dni stała się częścią jednej z takich historii. Tajemnica zniknięcia Królowej Kryminału nie została w pełni wyjaśniona i do dnia dzisiejszego, możemy jedynie spekulować na ten temat i domyślać się, co działo się z Agathą przez te kilkanaście dni. Właśnie tę kwestię spektakularnego zniknięcia i jakże dziwnego powrotu wzięła na tapet Marie Benedict, odsłaniając przed czytelnikami życie pisarki w młodości oraz poszukiwanie jej po zaginięciu.
Powieść prowadzona jest z dwóch perspektyw czasowych. Pierwsza przedstawia rękopis Agathy Christie, w którym poznajemy jej młodość i dowiadujemy się przede wszystkim, jak to się stało, że zaczęła pisać kryminały oraz czy droga do sławy była tak oczywista jakby się mogło wydawać. W tej części znajdziemy kilka zaskakujących faktów z jej życia osobistego. Jedną z najciekawszych informacji jakiej możemy dowiedzieć się na kartach powieści Zniknięcie pani Christie, jest źródło wiedzy o truciznach, który wykorzystywała w swoich książkach. Druga perspektywa przedstawia dzień po dniu czas po zniknięciu Agathy z perspektywy męża Archiego, który zdaje się nie mówić całej prawdy śledczym zajmującym się sprawą tajemniczego zaginięcia jego żony, z czystą premedytacją zatajając fakt o zniszczonym liście od małżonki.
Powieść napisana przez Marie Benedict to znakomity dodatek dla czytelników Królowej Kryminałów obrazujący życie Agathy z jej cieniami i blaskami. Choć tajemnica zniknięcia nadal pozostaje tajemnicą, bo nie wiadomo co tak naprawdę działo się pisarką przez te jedenaście dni, to rozwiązanie i przyczyna zaginięcia zaproponowana przez Benedict w moim odczuciu jest wysoce prawdopodobna. Jeśli ktoś z niewyjaśnionych i niewiadomych dla siebie przyczyn, podobnie jak ja, nie czytał żadnego kryminału Agathy Christie, to powieść biograficzna jest doskonałą okazją do zrobienia pierwszego kroku i poznania twórczości Królowej Kryminału.

Avatar użytkownika - RudeKadry
RudeKadry
Przeczytane:2022-04-02, Ocena: 4, Przeczytałam, Mam,

Od razu przyznaje, że spodziewałam się zupełnie innej historii. Czy jestem zawiedziona? Nie. Nie mogłabym.

Więc czego się spodziewałam?
Cóż... myślałam, że historia będzie opowiedziana bardziej "na sucho", bez takiego zgłębiania psychikę bohaterów, jednak to co otrzymałam całkowicie mnie zaskoczyło.

W swoich rękach miałam bolesną historię nieudanego małżeństwa, gdzie żona służyła mężowi tylko za ozdobę, gloryfikowała go i stawiała na piedestale. Zapominając o sobie, o swoich potrzebach, o córce, byle mąż był zadowolony. Wszystkie te czyny nie wzięły się znikąd, od dziecka była wychowywana na idealną żonę, a mąż miał być najważniejszy.
Osoba, którą kocha się najbardziej na świecie, często jest wyidealizowana w naszych oczach, nie widzimy jej wad. Agatha tak właśnie postrzegała swojego męża, dopiero z czasem rozpoczęła trudną walkę o siebie i relacje z jedyną córką.

Kosztowało ją to wiele, w końcu sprzeciwiła się temu, w jakim duchu została wychowana, a także stanęła przed wieloma trudnymi wyborami.
Akcja książki toczy się dwutorowo, aby w końcu się spotkać w kulminacyjnym momencie, gdy już niby wszystko jest jasne, jednak niespodzianka wyskakuje jak królik z kapelusza.

Mistrzyni intrygi wprowadziła niewytłumaczalną zagadkę w swoje życie, a Marie Benedict opisała wszystkie spekulacje, jakie dotyczyły jej zaginięcia. Stworzyła doskonałą powieść dla fanów gatunku, a przy okazji wsparła manifest jaki 100 lat okazała Christie - kobieta może być kowalem swojego losu, nie musi być zależna od mężczyzny.

Współpraca @znakhoryzont

Avatar użytkownika - Fretka
Fretka
Przeczytane:2023-10-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2023,
Pokojówka miliardera
Marie Benedict0
Okładka ksiązki - Pokojówka miliardera

Rok 1863. Do portu w Pensylwanii przybija kolejny okręt pełen irlandzkich emigrantów. Uciekają od głodu i marzą o rozpoczęciu lepszego życia. Wśród...

Pani Einstein
Marie Benedict0
Okładka ksiązki - Pani Einstein

Jesień 1896 roku. Mileva ma dwadzieścia jeden lat i jako jedna z pierwszych kobiet rozpoczyna studia fizyczne na uniwersytecie w Zurychu. Uważa, że jej...