Zodiak

Książka zekranizowana przez Davida Finchera, twórcę słynnych filmów "Siedem", "Gra", "Podziemny krąg", "Azyl". "Lubię zabijanie ludzi, ponieważ jest bardzo fajne, fajniejsze niż zabijanie zwierząt w lesie, ponieważ człowiek to najniebezpieczniejsze zwierzę jakie można zabić..." Te słowa napisał Zodiak.Seksualny sadysta, który uwielbiał zadawać ból i zabijać. Poszukiwano go za 6 zabójstw. On przyznał się do 37. W rzeczywistości mógł popełnić 50. Grał w kotka i myszkę z policją. Słał listy do prasy. Opisywał swoje zbrodnie. Stawiał zagadki. Układał szyfry. Rysował symbole. Nigdy go nie schwytano. Robert Graysmith, dziennikarz i karykaturzysta, pracował w "San Francisco Chronicle", jednej z gazet, do której zabójca przysyłał swoje zaszyfrowane listy. Postanowił odczytać kod Zodiaka, którego nie złamali kryptolodzy CIA i FBI, i ujawnić tożsamość najbardziej zagadkowego mordercy.

Informacje dodatkowe o Zodiak:

Zodiak - opinie o książce

Avatar użytkownika - blackolszi
blackolszi
Przeczytane:2015-05-14, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki 2015,
Męczarnia jakich mało. Skusiłam się na Zodiaka, bo lubię książki o wszelkiego rodzaju mordercach, agentach FBI, policjantach, jednym słowem kryminały i thrillery. Zodiak napisany jest przez rysownika, karykaturzystę, który był "naocznym świadkiem" korespondencji Zodiaka z gazetami. Kiedy policja przestała przywiązywać wagę do sprawy Zodiaka, młody dziennikarz chciał na własną rękę dowiedzieć się, kim był ten seksualny sadysta. Zbierał materiały, przepytywał świadków, dotarł do wszystkich możliwych źródeł i postanowił spisać to wszystko w formie książki. Spodziewałam się czegoś kompletnie innego, niż kupka suchych faktów, pisanych w sposób, który przypominał mi jakieś kiepskie kroniki policyjne. Niby były dialogi, niby przytoczone były zeznania świadków, ale to był jedyny element, który jakoś ratował tę monotonię. A szkoda, bo Zodiak był na tyle interesującą postacią, że można było zrobić z tego o wiele ciekawszą i wciągającą książkę.
Avatar użytkownika - ivka86
ivka86
Przeczytane:2013-01-28, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Tak szczerze mówiąc, podchodziłam do tej książki dwa razy. Wcale nie dlatego,że mnie początek nie wciągnął. Wręcz przeciwnie. Od pierwszej kartki autor wciąga nas w mroczną podróż z Zodiakiem... Zodiak - seksualny sadysta, który przypisuje sobie 50 zabójstw. Bawi się w kotka i myszkę z policją. Wysyłając listy to gazet, pokazuje jak nieudolnie prowadzone jest śledztwo i zapewnia,że nigdy nie zostanie złapany. Miał rację. Do tej chwili sprawa nie została rozwiązana. Zodiak przechytrzył wszystkich. To nie jest typowa powieść kryminalna, jakich wiele. Jest to zebranie faktów na temat zabójstw Zodiaka i prowadzonego śledztwa w tej sprawie. Dlatego też nie ma co tutaj doszukiwać się jakiejś konkretnej fabuły. Czytałam sporo opinii o tej książce. Że nie powala, że nudziła czytelnika itd. No ale przecież jest to specyficzna książka. I mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że warto po nią sięgnąć. Jeśli oczywiście nie będziemy od niej oczekiwać szybkiej i wartkiej akcji. To jest powiedziałabym literatura faktu. Suche fakty, spisane prostym językiem raporty policyjne na temat zbrodni, rekonstrukcja zabójstw Zodiaka. Czytając tę książkę mamy możliwość zobaczenia jak wygląda śledztwo od kuchni. Możemy poznać psychikę seryjnego mordercy. Fakty na temat Zodiaka mogą szokować. Można sobie zadać pytanie jak osoba inteligentna może stać się zabójcą? Ano nie od dziś wiemy, że takie osoby nie należą do, że się tak wyrażę, przygłupów. W końcu przeważnie mija sporo czasu, zanim policja złapie przestępce. Sama relacja ze śledztwa może nie przyprawia o dreszcze. Ale na mnie największe wrażenie wywarły dodatki na końcu strony. Suche fakty zebrane w tabelkę na temat liczby ofiar Zodiaka. Szczegóły typu gdzie ofiara zmarła, jakim narzędziem została zabita naprawdę dają do myślenia. I wtedy właśnie zdałam sobie sprawę, że Zodiak nadal nie został ujęty. Że gdzieś tam chodzi po świecie i być może zabija dalej. Jeśli ma jeszcze siłę. I w takim momencie cieszę się, że nie mieszkam w USA. http://ivka86.blogspot.com/2013/01/robert-graysmith-zodiak.html
Avatar użytkownika - Azzmon
Azzmon