Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko

Wydawnictwo: Znak
Data wydania: 2020-07-01
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 978-83-240-7821-9
Liczba stron: 288

Ocena: 5.5 (2 głosów)

Niezwykła historia kobiet, które połączył Holokaust!

Najgorsze chwile zawsze się pamięta. To, jak nas podpalili, jak na brzuchu doczołgałam się do ojca – do dziś to widzę, gdy nie mogę zasnąć. I wzrok tej żydowskiej dziewczynki, Inki. Taki błagalny…

Zosia jest sama w cudzym mieszkaniu. Na zewnątrz świat wali się w gruzy. Pobliskie wioski są palone przez bandy UPA. Niemcy mordują Polaków i Żydów. Armia Hitlera zdaje się niezwyciężona. A Zosia jest sama. Ale czy na pewno? Zza ściany dobiega dziwny dźwięk. Decyzja, by zajrzeć do niewielkiej kryjówki, zaważy nie tylko na życiu Zosi. Teraz nie ma o tym pojęcia, ale to, co za chwilę zrobi, doprowadzi ją po latach do Yad Vashem. Dzięki temu zostanie Sprawiedliwą wśród Narodów Świata…

Życie Zofii Hołub to historia XX-wiecznej Polski w pigułce. Zostało ukształtowane przez ucieczkę przed bandami UPA mordującymi Polaków na Wołyniu, uratowanie żydowskiego dziecka, uniknięcie transportu do Auschwitz, wyjazd na Ziemie Odzyskane i małżeństwo z Żołnierzem Wyklętym.

Losy Zosi splatają się ponadto z życiem dwóch innych wyjątkowych kobiet – Inki, dziewczynki skazanej przez nazistów i Polaków na śmierć, oraz Stanki, której rodzina heroicznie decyduje się na ukrywanie i wychowywanie żydowskiego dziecka.
Dziennikarz Mateusz Madejski publikuje rozmowę z własną babcią i odkrywa przed czytelnikami, jak wiele tajemnic i tragicznych wydarzeń skrywa historia większości polskich rodzin.

Tagi: historyczne

Kup książkę Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko

Avatar użytkownika - Anna1990
Anna1990
Przeczytane:2021-01-20, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2021,

Myślałam, że to kolejna książka osadzona w konkretnym czasie. Myliłam się. To reportaż. Dość ciekawy reportaż. Zdziwiłam się, ale kiedy się wciągnęłam przeczytałam ją w jeden wieczór. Ta książka jest naprawdę warta by ją przeczytać. Tematy jakie porusza są ciężkie, ale ważne. Dlatego jestem zadowolona, że udało się mi ją przeczytać.

Link do opinii

Kup książkę Zosia z Wołynia. Prawdziwa historia dziewczynki, która ocaliła żydowskie dziecko

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także