Zwycięzca jest sam

Festiwal filmowy w Cannes. 24 godziny. Cała plejada postaci z wielkiego świata: producenci filmowi, aktorzy, dyktatorzy mody, supermodelki, a także początkujące gwiazdki filmowe, gwiazdy, których splendor już nieco przygasł i tłum tych, którzy grzeją się w blasku sławy, władzy i bogactwa. Porządek tego "pięknego, wspaniałego" świata burzy nagłe wtargnięcie Igora, rosyjskiego multimilionera, owładniętego obsesją na punkcie swojej byłej żony, która odeszła ze znanym projektantem mody. Igor, zraniony do żywego nie cofnie się przed niczym, by odzyskać miłość ukochanej...

"Zwycięzca jest sam" to wierny portret współczesnego świata, w którym blichtr, próżność i zakłamanie, wyparły prawdziwe wartości, w którym człowiek w pogoni za złudnym szczęściem w świetle jupiterów zatracił poczucie dobra i zła, zagubił siebie. Paulo Coelho przypomina nam, że czasem warto wybrać drogę mniej uczęszczaną.

Informacje dodatkowe o Zwycięzca jest sam:

Wydawnictwo: Drzewo Babel
Data wydania: 2009-05-22
ISBN: 978-83-89933-90-4
Tytuł oryginału: O Vencedor está Só
Język oryginału: portugalski
Tłumaczenie: Jarek Jeździkowski

Kup książkę Zwycięzca jest sam

Zwycięzca jest sam - opinie o książce

Igor - rosyjski milioner, Hamid - dyktator mody i Gabriela - niespełniona aktorka. Co ich łączy? Wszyscy troje pozwalają na manipulowanie swoimi marzeniami. I są głównymi bohaterami powieści Paula Coelho.

Jaką cenę trzeba zapłacić za własne marzenia? Przekonują się o tym bohaterowie książki "Zwycięzca jest sam". Coelho przedstawia w niej wierny portret współczesnej rzeczywistości, w której króluje pogoń za sławą i władzą. Człowiek nigdy nie ma dość, zawsze chce więcej. Niektórzy są wiecznie niezadowoleni. Kiedy mają niewiele, chcą więcej. Jeśli mają dużo, chcą jeszcze więcej. A kiedy już to osiągną, tęsknią za prostym, skromnym życiem - pisze Paulo Coelho.

Akcja książki rozgrywa się w ciągu 24 godzin w dniu największego europejskiego festiwalu filmowego w Cannes. To właśnie tutaj zbiera się cała śmietanka towarzyska - producenci filmowi, znani aktorzy i aktorki, projektanci mody, supermodelki oraz początkujące gwiazdy filmowe i gwiazdy, nieco już zapomniane. Pokazane są w niej kulisy wielkiego świata. Coelho opisuje rzeczywistość, w której liczy się sława, bogactwo i władza a jedynym wyznacznikiem człowieka jest bycie podziwianym i rozpoznawanym. Do tego świata pełnego próżności i obłudy wkracza Igor i zakłóca uroczystość wręczenia nagród. Jest obsesyjnie zakochany w swojej byłej żonie i pragnie ją odzyskać za wszelką cenę. Jest w stanie poświęcić ludzkie życie, byle tylko wróciła z nim do Rosji.

Już sam tytuł skłania do myślenia - zwycięzca jest sam. Gdy osiągniemy już wszystko, o czym marzyliśmy, może okazać się, że nie ma przy nas nikogo, z kim moglibyśmy cieszyć się z sukcesu. Poświęciliśmy zbyt wiele - miłość, przyjaźń, własne ideały i teraz tęsknimy za naszym poprzednim życiem.

Coelho zmusza do refleksji nad hierarchią wartości. Zachęca nas do wybrania mniej uczęszczanej drogi życiowej. Czy naprawdę trzeba być podziwianym by być szczęśliwym? Sława szybko przemija i co wtedy zostaje? Poczucie pustki, osamotnienia.

Książka wciągnęła mnie od pierwszych stron, jest to studium ludzkiej psychiki z elementami powieści sensacyjnej. Czytając ją przeniosłam się do innego świata i zobaczyłam go oczami gwiazd. Poznałam ich marzenia i niepokoje, nadzieje i porażki. Warto ją przeczytać ze względu na aktualność tematu.

Książka jest pełna sentencji, aforyzmów, przemyśleń autora o świecie współczesnym, a także uświadamia, że piękno i młodość przemija. Pomieszane są w niej gatunki takie jak: psychologia, sensacja i kryminał. ,,Ludzie są wiecznie niezadowoleni. Kiedy mają niewiele, chcą więcej. Jeśli mają dużo, chcą jeszcze więcej. A kiedy już to osiągną, tęsknią za prostym, skromnym życiem, tyle tylko, że nic w tym kierunku nie czynią."
Avatar użytkownika - Pilar
Pilar
Ocena: 6, Czytam,
Książka nieco odbiega stylem od poprzednich dzieł Coelho. Jedyna w swoim rodzaju z dreszczowym klimatem w tle.
Avatar użytkownika - Madaleno
Madaleno
Ocena: 4, Czytam,
Coraz to nowsze książki Coelho okazują się coraz słabsze. I tak też jest w tym przypadku. Pomysł może i ciekawy, ale książka wydaje się "przegadana", pozbawiona ukrytego sensu, do jakiego przyzwyczaił Coelho swoich czytelników. Nie zachwyciła.
Avatar użytkownika - maddziaa
maddziaa
Przeczytane:2010-03-04, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Bardzo dobra książka. Oddaje współczesną rzeczywistość. Podobała mi się.
Avatar użytkownika - iwona-w
iwona-w
Przeczytane:2017-12-16, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2017,

Toksyczna miłość, zatem czy rzeczywiście jest to miłość, czy obsesja, uzależnienie? Pytanie to nie dotyczy tylko relacji Igora i Ewy. Trudno go nie zadawać również w odniesieniu do innych bohaterów. Cannes – stolica filmu, blichtru towarzyszącego show-biznesowi. Film, moda, celebryci i szukający sensacji dziennikarze. Do tego osoby marzące o zmianie swojego losu, szybkiej karierze, lepszym życiu. Różne wątki, wiele pytań, które nasuwają się w czasie lektury.

Avatar użytkownika - AgnieszkaSC
AgnieszkaSC
Przeczytane:2016-03-27, Przeczytałam,
Jedenaście minut
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Jedenaście minut

" Maria, młoda dziewczyna z brazylijskiej prowincji, wyrusza w daleką podróż. Jednak świat jest inny, niż sobie wyobrażała. Gorzkie doświadczenia...

Czarownica z Portobello
Paulo Coelho0
Okładka ksiązki - Czarownica z Portobello

Kim jest Atena? Sierotą porzuconą przez Cygankę w Transylwanii. Dzieckiem zabranym do Bejrutu przez rodziców adopcyjnych. Urzędniczką londyńskiego...