Lektury w nietypowej odsłonie. Adaptacje w formie podcastów

Data: 2020-05-04 13:04:59 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Chyba każdy w czasie swojej szkolnej kariery natknął się na lektury, które niekoniecznie go przekonały. Z pomocą wówczas przychodziły streszczenia i adaptacja. Nowe wersje znanych dzieł uczniom (i nie tylko) postanowiło zaprezentować teraz Allegro.  

Obrazek w treści

Co wspólnego z książkami ma Allegro? Na pierwszy rzut oka zdaje się, że niewiele. Od niedawna znana platforma sprzedażowa rozpoczęła jednak wyjątkową akcję, w ramach której zaprasza artystów do stworzenia nietypowych, oryginalnych adaptacji znanych dzieł literackich.

Nowy projekt związany z adaptacjami nazywa się Allegro Lektury 2.0. i w niekonwencjonalny sposób znane klasyki przedstawione zostają przez współczesnych muzyków. Jak bowiem zauważają twórcy nowej inicjatywy, choć często nie można podważyć ogromnej wartości szkolnych lektur dla polskiej kultury, to jednak – nierzadko zdarza się, że prezentowane w utworach sytuacje są dla młodych czytelników kompletnie niezrozumiałe. Allegro Lektury 2.0. stanowią współczesną interpretację znanych utworów.

Jednym z pierwszych nagrań, które powstało w ramach nowej inicjatywy, znalazł się odcinek dotyczący Kamizelki Bolesława Prusa. Znaną już z podstawówki lekturę zaadaptowała piosenkarka Mery Spolsky w utworze, który stanowi śpiewaną adaptację, łączącą elementy słuchowiska oraz muzyki. Kolejny odcinek dotyczył Trenów Jana Kochanowskiego, które zaprezentował Ajgor Ignacy.

Witajcie w podcaście, który zrobi z Was pasjonatów klasyki polskiej literatury. Myślicie, że się przesłyszeliście? Spokojnie, dajcie mi szansę. Wiem, że nie szukacie powtórki z lekcji polskiego, po to, to się do szkoły idzie, a tu – nie szkoła. Ma być śmiesznie i mądrze. I na czasie.

Przed konkretnym słuchowiskiem parę słów wprowadza narrator, zachowując lekką formę nagrań. Następne odcinki akcji Allegro Lektury 2.0. związane będą z Weselem Wyspiańskiego i Lalką Bolesława Prusa. Nagrania dostępne są za darmo w formie podcastów na platformach YouTube oraz Spotify.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje