reklama

Jak czytają Polacy? Najnowsze wyniki badań nie zaskakują

Data: 2021-09-22 10:35:07 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Ponad 60% zapytanych Polaków zadeklarowało, że lubi czytać książki, z kolei 30% przyznało, że w ciągu minionego roku ani razu nie sięgnęło po literaturę – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS. Wśród najpopularniejszych książek znajdują się powieści kryminalne i sensacyjne. 

Obrazek w treści

Fundacja CBOS realizowała w sierpniu badanie na temat czytelnictwa w Polsce. Za pomocą ankiet przepytano ponad 1000 losowo wybranych Polaków, którzy musieli opowiedzieć o swoich wyborach czytelniczych. Ponad 30% ankietowanych stwierdziło, że nie lubi czytać książek. 

W wakacje 60% Polaków nie czyta 

CBOS zrealizował swoje badanie w dniach od 16 do 26 sierpnia 2021 roku na próbie liczącej 1167 osób. Polaków zapytano o to, jakie książki przeczytali w ciągu ostatnich 30 dni. Aż 62% osób przyznało, że w tym okresie nie sięgnęło po ani jedną książkę.  38% badanych podkreśliło, że w czasie wakacji czytało książkę dla własnej przyjemności. 

15% badanych w ciągu miesiąca przeczytało tylko jedną książkę, 10% przeczytało dwa tytuły, a po trzy pozycje sięgnęło  5% czytelników. Z kolei 6% ankietowanych przeczytało cztery i więcej książek, a 3% pytanych w ankiecie przyznało, że rozpoczęło lekturę, jednak jej nie dokończyło. 

Według informacji pozyskanych przez CBOS, w czasie lata i urlopu jedynie 22% respondentów przyznało, że podczas wakacji czyta więcej niż zazwyczaj. 30% osób podkreśla, że w czasie urlopu czyta mniej, a 42% zauważa, że czyta tyle, ile na co dzień. 6% respondentów stwierdziło, że trudno im powiedzieć.

30% Polaków nie czyta książek 

Najważniejszym elementem nowego badania CBOS-u jest pytanie o to, ile lektur Polacy przeczytali w ciągu minionego roku. Największą grupę stanowią nieczytający, którzy nie przeczytali ani jednej książki. Jest ich 30%. 

Może zainteresować cię także...

Ponad 20 książek w minionym roku przeczytało 9% badanych. 10% ankietowanych sięgnęło po 11 do 20 książek, z kolei 13% czytelników w ciągu roku przeczytało od 6 do 10 książek. 14% ankietowanych sięgnęło po 4 lub 5 książek, a 15% tylko po 2 lub 3 pozycje. 7% Polaków w minionym roku przeczytało zaledwie jedną książkę.

Po książki sięgają chętniej kobiety niż mężczyźni 

Nowe badanie zrealizowane przez CBOS wskazuje, że zainteresowanie książkami bywa związane m.in. z wykształceniem, podejmowaną pracą zawodową, ale również płcią. Z najnowszych statystyk wynika, że książkami w Polsce częściej interesują się kobiety, niż mężczyźni. 

72% ankietowanych Polek stwierdziło, że lubi czytać książki. Jednocześnie 26% ankietowanych powiedziało, że za czytaniem nie przepada. Z kolei w przypadku panów – 50% mężczyzn zdecydowanie powiedziało, że lubi czytać. Do książek niechętnie podchodzi 47% przepytanych Polaków. 

Miejsce zamieszkania ma znaczenie 

Nie tylko płeć, ale również miejsce zamieszkania mają wpływ na czytelniczą statystykę. Zdaniem CBOS-u, mieszkańcy wsi nie są zgodni, jeśli chodzi o czytanie – 50% z nich twierdzi, że lubi czytać, a 49% zdecydowanie temu zaprzecza.

Jeśli chodzi o mieszkańców miast, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Aż 68% Polaków mieszkających w miastach podkreślało, że lubi czytać, natomiast za czytaniem nie przepada 18% ankietowanych. 78% Polaków pochodzących z miast uznaje lekturę za rozrywkę. 

Stan czytelnictwa według Biblioteki Narodowej 

Przypomnijmy, że z odrębnych badań sporządzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w 2020 roku po co najmniej jedną książkę sięgnęło 42% Polaków, z czego 7 i więcej książek rocznie przeczytało 10% badanych. 

Może zainteresować cię także...

Według analizy narodowej książnicy, po książki chętniej sięgać mają kobiety (51%) niż mężczyźni (33%). Dodatkowo z badań opublikowanych wiosną 2021 roku wynika, że im młodszy ankietowany, tym większe prawdopodobieństwo, że czyta książki.

Zdaniem Biblioteki Narodowej najchętniej po książki sięgać mają mieszkańcy miast co najmniej półmilionowych (55%) oraz tych liczących 50–100 tys. mieszkańców (56%). Najmniej czytelników książek jest na wsiach (37%) i w miastach do 20 tys. mieszkańców (38%).

 

Źródło: Komunikat z badań CBOS; Badanie stanu czytelnictw w Polsce Biblioteki Narodowej

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.