Jak czytają Polacy? Najnowsze wyniki badań nie zaskakują

Data: 2021-09-22 10:35:07 | Ten artykuł przeczytasz w 6 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Ponad 60% zapytanych Polaków zadeklarowało, że lubi czytać książki, z kolei 30% przyznało, że w ciągu minionego roku ani razu nie sięgnęło po literaturę – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS. Wśród najpopularniejszych książek znajdują się powieści kryminalne i sensacyjne. 

Obrazek w treści Jak czytają Polacy? Najnowsze wyniki badań nie zaskakują [jpg]

Fundacja CBOS realizowała w sierpniu badanie na temat czytelnictwa w Polsce. Za pomocą ankiet przepytano ponad 1000 losowo wybranych Polaków, którzy musieli opowiedzieć o swoich wyborach czytelniczych. Ponad 30% ankietowanych stwierdziło, że nie lubi czytać książek. 

W wakacje 60% Polaków nie czyta 

CBOS zrealizował swoje badanie w dniach od 16 do 26 sierpnia 2021 roku na próbie liczącej 1167 osób. Polaków zapytano o to, jakie książki przeczytali w ciągu ostatnich 30 dni. Aż 62% osób przyznało, że w tym okresie nie sięgnęło po ani jedną książkę.  38% badanych podkreśliło, że w czasie wakacji czytało książkę dla własnej przyjemności. 

15% badanych w ciągu miesiąca przeczytało tylko jedną książkę, 10% przeczytało dwa tytuły, a po trzy pozycje sięgnęło  5% czytelników. Z kolei 6% ankietowanych przeczytało cztery i więcej książek, a 3% pytanych w ankiecie przyznało, że rozpoczęło lekturę, jednak jej nie dokończyło. 

Według informacji pozyskanych przez CBOS, w czasie lata i urlopu jedynie 22% respondentów przyznało, że podczas wakacji czyta więcej niż zazwyczaj. 30% osób podkreśla, że w czasie urlopu czyta mniej, a 42% zauważa, że czyta tyle, ile na co dzień. 6% respondentów stwierdziło, że trudno im powiedzieć.

30% Polaków nie czyta książek 

Najważniejszym elementem nowego badania CBOS-u jest pytanie o to, ile lektur Polacy przeczytali w ciągu minionego roku. Największą grupę stanowią nieczytający, którzy nie przeczytali ani jednej książki. Jest ich 30%. 

Może zainteresować cię także...

Ponad 20 książek w minionym roku przeczytało 9% badanych. 10% ankietowanych sięgnęło po 11 do 20 książek, z kolei 13% czytelników w ciągu roku przeczytało od 6 do 10 książek. 14% ankietowanych sięgnęło po 4 lub 5 książek, a 15% tylko po 2 lub 3 pozycje. 7% Polaków w minionym roku przeczytało zaledwie jedną książkę.

Po książki sięgają chętniej kobiety niż mężczyźni 

Nowe badanie zrealizowane przez CBOS wskazuje, że zainteresowanie książkami bywa związane m.in. z wykształceniem, podejmowaną pracą zawodową, ale również płcią. Z najnowszych statystyk wynika, że książkami w Polsce częściej interesują się kobiety, niż mężczyźni. 

72% ankietowanych Polek stwierdziło, że lubi czytać książki. Jednocześnie 26% ankietowanych powiedziało, że za czytaniem nie przepada. Z kolei w przypadku panów – 50% mężczyzn zdecydowanie powiedziało, że lubi czytać. Do książek niechętnie podchodzi 47% przepytanych Polaków. 

Miejsce zamieszkania ma znaczenie 

Nie tylko płeć, ale również miejsce zamieszkania mają wpływ na czytelniczą statystykę. Zdaniem CBOS-u, mieszkańcy wsi nie są zgodni, jeśli chodzi o czytanie – 50% z nich twierdzi, że lubi czytać, a 49% zdecydowanie temu zaprzecza.

Jeśli chodzi o mieszkańców miast, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Aż 68% Polaków mieszkających w miastach podkreślało, że lubi czytać, natomiast za czytaniem nie przepada 18% ankietowanych. 78% Polaków pochodzących z miast uznaje lekturę za rozrywkę. 

Stan czytelnictwa według Biblioteki Narodowej 

Przypomnijmy, że z odrębnych badań sporządzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że w 2020 roku po co najmniej jedną książkę sięgnęło 42% Polaków, z czego 7 i więcej książek rocznie przeczytało 10% badanych. 

Może zainteresować cię także...

Według analizy narodowej książnicy, po książki chętniej sięgać mają kobiety (51%) niż mężczyźni (33%). Dodatkowo z badań opublikowanych wiosną 2021 roku wynika, że im młodszy ankietowany, tym większe prawdopodobieństwo, że czyta książki.

Zdaniem Biblioteki Narodowej najchętniej po książki sięgać mają mieszkańcy miast co najmniej półmilionowych (55%) oraz tych liczących 50–100 tys. mieszkańców (56%). Najmniej czytelników książek jest na wsiach (37%) i w miastach do 20 tys. mieszkańców (38%).

 

Źródło: Komunikat z badań CBOS; Badanie stanu czytelnictw w Polsce Biblioteki Narodowej

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje