Biblioteki znów otwarte! 

Data: 2020-11-27 09:13:49 Autor: pobarski

Biblioteki zostaną ponownie otwarte – tak wynika z najnowszego Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 października. Działalność bibliotek zostanie wznowiona pod warunkiem dostosowania się do reżimu sanitarnego. 

Obrazek w treściFot: Krystian Maj/KPRM / CC BY-NC-ND 2.0

W „Czarny Piątek” pojawiają się dobre wiadomości dla czytelników. Wiele wskazuje na to, że już w przyszłym tygodniu dojdzie do „odmrażania” bibliotek. Książnice zamknięte od 4 listopada będą mogły znów obsługiwać czytelników. 

Czytaj także: Szczepan Twardoch krytykuje spot Books From Poland, Instytut Książki odpowiada na zarzuty

Pierwotnie biblioteki publiczne i naukowe pozostawać miały zamknięte do 27 listopada. Następnie we wstępnym projekcie przedłużono zamknięcie bibliotek o kolejny miesiąc – do końca grudnia. Tę wiadomość przekazała większość bibliotek na swoich social mediach w czwartek w godzinach przedpołudniowych, jednak teraz wiadomo, że ustalenia bibliotek na podstawie projektu rozporządzenia mogą ponownie ulec zmianie. Jak wynika z najnowszego rozporządzenia – biblioteki będą mogły jednak działać. 

W punkcie 22. Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020 r. możemy przeczytać: 

Do dnia 27 grudnia 2020 r. prowadzenie przez biblioteki publiczne i naukowe działalności polegającej na udostępnianiu zbiorów jest dopuszczalne pod warunkiem zapewnienia, aby w pomieszczeniu dostępnym dla osób korzystających ze zbiorów biblioteki przebywała jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni takiego pomieszczenia, z wyłączeniem bibliotekarzy. Przed wejściem do biblioteki zamieszcza się informację o limicie osób oraz podejmuje środki zapewniające jego przestrzeganie. 

Oznacza to, że o ile biblioteki spełnią następujące warunki – przed drzwiami umieszczą oznakowanie, ile osób może przebywać w bibliotece i zachowają reżim sanitarny – od soboty, 28 listopada, będą mogły ponownie wrócić do pracy. Oczywiście, wciąż wiele zależy jednak od dyrektorów bibliotek oraz tego, czy będą oni potrafili zaadaptować biblioteki na obsługę czytelników w czasie pandemii. 

Czytaj także: Biblioteki znowu zdalnie? Oto nowe wytyczne Biblioteki Narodowej

Na stronie gov.pl/koronawirus dowiadujemy się, że zmiany w rozporządzeniu dotyczące otwarcia bibliotek, powstały dzięki konsultacjom społecznym. Przypomnijmy, że każdy projekt rozporządzenia publikowany jest na stronach rządowych przynajmniej kilka godzin wcześniej – obywatele mają wówczas szansę na przesłanie poprawek do rozporządzenia.

Konstruktywne uwagi, które otrzymaliśmy w trakcie konsultacji społecznych pozwoliły na zmiany w rozporządzeniu

– czytamy na stronie rządowej.

Warto pamiętać, że w ciągu ostatnich tygodni – pomimo zamknięcia bibliotek – można było skorzystać z ich zbiorów, pod warunkiem, że biblioteka dokonywała wypożyczeń poza budynkiem, np. za pomocą książkomatów, przez okienko czy pozostawiając książki przed drzwiami do biblioteki. Niestety, część książnic zrezygnowała z pomysłu proponowany wówczas przez Bibliotekę Narodową.

W piątek, 27 listopada Biblioteka Narodowa wydała własne rekomendacje dot. otwarcia bibliotek. Wśród informacji przypomniano o konieczności zasłaniania ust i nosa oraz poddania książek kwarantannie. W rekomendacji zawarto także zastrzeżenie, że nie wszystkie biblioteki muszą być otwarte w nadchodzącym tygodniu. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.