Wirus krótko utrzymuje się na papierze. Rekomendacje Biblioteki Narodowej

Data: 2020-11-27 11:47:24 Autor: pobarski

Biblioteka Narodowa wydała nowe rekomendacje dla bibliotek publicznych w związku z możliwością otwarcia bibliotek od soboty 28 listopada.

Obrazek w treści

W piątek Biblioteka Narodowa wydała komunikat z rekomendacjami dotyczącymi funkcjonowania bibliotek publicznych od 28 listopada. Jak wynika bowiem z Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 listopada 2020, biblioteki znów wracają do pracy – przy zachowaniu reżimu sanitarnego

Nie wszystkie biblioteki zostaną otwarte

Już na samym początku Biblioteka Narodowa podkreśla, że możliwość otwarcia bibliotek nie jest obowiązkiem. Oznacza to, że decyzją dyrektora konkretnej biblioteki, książnica wciąż może pozostać zamknięta

Decyzję o dacie i warunkach otwarcia wypożyczalni i czytelni podejmuje dyrektor biblioteki. Przy podejmowaniu decyzji należy wziąć pod uwagę warunki lokalowe, czas przebywania osób w czytelniach oraz lokalną sytuację epidemiczną (w gminie, powiecie i województwie). 

Aby biblioteka mogła otworzyć się dla czytelników, powinna przede wszystkim spełnić warunek przebywania jednocześnie nie więcej niż 1 osoby na 15 m2 powierzchni pomieszczenia. Co więcej, na drzwiach biblioteki należy umieścić informacje, ile czytelników jednocześnie może przebywać w pomieszczeniu biblioteki. 

Biblioteka i reżim sanitarny

Biblioteka Narodowa rekomenduje, by prowadzić wypożyczenia online i telefonicznie dokonywać ustaleń z czytelnikiem, w jakiej godzinie odbierze swoje książki. W ten sposób uniknie się tłoku oraz tworzenia się kolejek przed wejściem do biblioteki.

Jednocześnie wciąż należy zachowywać dystans minimum 1,5 metra pomiędzy czytelnikami a bibliotekarzami, blaty i biurka powinny być wyposażone w ścianki pleksi. Po każdym zwrocie blaty powinny być dezynfekowane, a książki oddawane na kwarantanne. Zarówno bibliotekarz, jak i czytelnicy muszą mieć zakryte usta i nos. 

Czytaj także: Biblioteki znowu zdalnie? Oto nowe wytyczne Biblioteki Narodowej

Biblioteka Narodowa rekomenduje także, by w ciągu dnia robić przerwy, w czasie których umyte powinny zostać podłogi, klamki, stanowiska komputerowe czy inne urządzenia oraz przewietrzy się pomieszczenia. 

Dlaczego moja biblioteka jest zamknięta? 

Jednocześnie Biblioteka Narodowa wskazuje, że część książnic wciąż może dokonywać wypożyczeń jedynie za pomocą wypożyczeń przed budynkiem. Chodzi zwłaszcza o książnice w miejscowościach, w których występuje wysoki wskaźnik zachorowań

W miejscowościach, w których utrzymuje się wysoka liczba zakażeń oraz w bibliotekach, w których warunki lokalowe nie pozwalają na utrzymanie dystansu społecznego zaleca się udostępnianie na zewnątrz.

W rekomendacji zawarte zostało przypomnienie o usługach takich jak „Książka na telefon”. Zaleca się przypominanie czytelnikom, że korzystać mogą także z „zasobów cyfrowych darmowych i komercyjnych”. 

Książki a zarażenie koronawirusem 

Czy można zarazić się koronawirusem za sprawą wypożyczanych z bibliotek książek? Jak wskazuje Biblioteka Narodowa wirus „dość krótko utrzymuje się na papierze i kartonie”, jednak znacznie dłużej utrzymuje się na okładkach, które powlekane są tworzywami sztucznymi. Z tego powodu każda z książek, która trafia w formie zwrotu do biblioteki, musi zostać przekazana na kwarantannę trwającą minimum 3 dni. Przypomnijmy, że wiosną kwarantanna książek początkowo wynosiła 2 tygodnie, następnie 10 dni. 

Nie należy naświetlać książek lampami UV z uwagi na to, iż światło to ma szkodliwy wpływ na materiały, z których wykonane są książki.

Biblioteka Narodowa przypomina, że nie należy stosować środków dezynfekujących ani sterylizować książki za pomocą promieni UV. Takie działania niszczyć mają bowiem samą strukturę książek. 

W miejscowościach, w których nie ma lokalnie znaczącego wzrostu zachorowań, czytelnicy będą mogli sami wybierać książki z regałów. W innych przypadkach wolny dostęp do półek znów zostanie ograniczony. 

Sytuacja pozostaje dynamiczna, a biblioteki mogą zostać zamknięte decyzją ich dyrektorów. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.