Biblioteki staną się śmierciopozytywne?

Data: 2021-08-04 08:52:31 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W Wielkiej Brytanii kilka bibliotek wywiesiło tabliczkę z napisem Biblioteka śmierciopozytywna. To część projektu, którego celem jest oswojenie śmierci.

Obrazek w treści

Biblioteki, które oswajają śmierć to najnowsza inicjatywa ludzi książki, która zainicjowana została w Wielkiej Brytanii.

Biblioteki śmierciopozytywne

Jak donosi The Guardian, w trzech bibliotekach w Wielkiej Brytanii pojawiły się nietypowe tabliczki. Obok standardowych napisów takich jak literatura angielska, na regałach znalazł się także napis The death-positive library (Biblioteka śmierciopozytywna).

Czytaj także:  Po 300 latach zwrócili książkę do biblioteki

To zaskakujące sformułowanie to element akcji, w który zaangażowane są brytyjskie biblioteki, organizacja Libraries Connected oraz Northumbria University. W ramach akcji bibliotekarze we współpracy z naukowcami planują pomóc czytelnikom oswoić śmierć.

Chociaż obecnie w projekt zaangażowane są trzy placówki, chęć współpracy wyraziło 58 bibliotek z całego kraju.

Bibliotekarze jak terapeuci

Pod nietypowymi tabliczkami znalazły się książki, które mają pomóc czytelnikom pogodzić się ze stratą bliskich. Wśród propozycji znalazły się m.in. publikacje Toni Morrison. Chociaż inicjatywa rozpoczęła się w 2018 roku w bibliotece Redbridge, na większą skalę rozwinęła się, kiedy wskutek pandemii wielu ludzi straciło swoich bliskich.

Czytaj także:  Czy biblioteki mogą udostępniać skany książek?

W rozmowie z Guardianem przedstawicielka zrzeszenia bibliotek Libraries Connected wskazywała na istotną rolę bibliotek w życiu człowieka:

Biblioteki mogą stać się bezpieczną, zaufaną przestrzenią lokalnej społeczności, w której można prowadzić rozmowy, na które nie zawsze jest miejsce w przestrzeni publicznej.

Zdaniem brytyjskiego dziennika, aż 60% uczestników zajęć czuje się w bibliotece komfortowo i bezpiecznie.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy