Bibliobus gostyńskiej biblioteki oficjalnie ruszył w trasę!

Data: 2020-07-21 08:48:57 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W piątek, 17 lipca oficjalnie w pierwszą trasę ruszył bibliobus należący do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. To jeden z najnowocześniejszych takich pojazdów w Polsce. 

Obrazek w treści Fot. BPMiG w Gostyniu / InstytutKsiazki.pl

W ubiegły piątek w Gostyniu miejsce miało Ogólnopolskie Forum Bibliotek Mobilnych. To jeden z pierwszych kroków do stworzenia konsorcjum bibliotek mobilnych w Polsce, którymi interesuje się coraz więcej książnic. Biblioteki na kółkach sprawiają, że książki stają się łatwiej dostępne, zwłaszcza dla seniorów, którzy z przyczyn zdrowotnych nie potrafią już sami dotrzeć do swoich filii. Mobilne biblioteki to także rozwiązania dla miast i gmin, w których tradycyjne filie zostały zamknięte. 

Czytaj także: Emerytowani nauczyciele stworzyli… bibliotekę na kółkach! 

W ostatni piątek gostyńska Biblioteka zaprezentowała swój nowy pojazd – nowoczesny bibliobus. W środku pojazdu znajdują się regały na książki, a także kanapy do siedzenia. Pojazd wyposażony został w publikacje książkowe, ale także filmu, gry wideo, płyty muzyczne oraz prasę. Codziennie bibliobus dojeżdżać będzie do czterech miejscowości, a raz na tydzień w jednej z nich odbędą się dodatkowe zajęcia animacyjne realizowane przez bibliotekarzy. 

Dzięki temu rozwiązaniu, z usług biblioteki będą mogli skorzystać nie tylko mieszkańcy miasta, ale także 21 okolicznych wsi. Jak przyznaje biblioteka, ich pojazd wzorowany był na samochodach należących do zachodnich bibliotek. Stworzenia auta dofinansowane zostało ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. 

Czytaj także: Książki dopłyną do czytelników łodzią! Wenecja zachęca do czytania

Biblioteka w Gostyniu nie jest jedyną książnicą w Polsce, która oferuje usługę wypożyczania książek za pomocą bibliobusa. Takie pojazdy istnieją także m.in. w Warszawie oraz Opolu. W ostatnim czasie pisaliśmy natomiast o Ustrzykach Dolnych, w których bibliobus stworzony zostanie ze starego pojazdu konwojowego należącego do zakładu karnego

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje