Czy biblioteki mogą udostępniać skany książek?

Data: 2020-04-20 20:43:02 | Ten artykuł przeczytasz w 3 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Z powodu epidemii koronawirusa zamknięto wiele instytucji publicznych, w tym biblioteki. Czy w tym trudnym czasie książnice mogą udostępniać skany książek, które posiadają w księgozbiorach?

Obrazek w treści Czy biblioteki mogą udostępniać skany książek?  [jpg]

Zamknięte biblioteki to problem wielu czytelników, także studentów, którzy z akademickich książnic korzystali w celach naukowych. Naprzeciw ich oczekiwaniom, nietypowe rozwiązanie wypracowało amerykańskie konsorcjum bibliotek, które w ramach swojego zrzeszenia… udostępnia skany książek, które posiada w swoim księgozbiorze.

Czytaj także: Kiedy będą otwarte biblioteki? Jak będą funkcjonowały w czasie epidemii?

Na specjalnym serwisie Emergency Temporary Access Service konsorcjum bibliotek uniwersyteckich HathiTrust Digital Library udostępnia publikacje dla swoich użytkowników. Działa to w ten sposób, że każda biblioteka może udostępnić dokładnie tyle skanów, ile posiada fizycznych egzemplarzy. Co więcej, skanów nie można pobrać – trzeba czytać je online, i gdy wszystkie kopie są akurat zajęte, należy poczekać, aż użytkownicy „zwrócą” je bibliotece. Książki automatycznie wracają do księgozbiorów po godzinie bezczynności ze strony użytkownika – z każdą interakcją (np. przerzuceniem strony), termin „oddania” skanów przedłuża się o kolejną godzinę.

Biblioteki, które biorą udział w akcji, zgodnie twierdzą, że chodzi o wypożyczenie książek, które faktycznie posiadają w swoich księgozbiorach i robią dokładnie to samo, co zawsze z fizycznymi egzemplarzami. Jednak autorzy, których publikacje znalazły w sieci, nie zawsze są zadowoleni.

W ubiegłych tygodniach w sieci pojawiła się inna strona oferująca podobną bazę książek Internet Archive. W tej bazie znalazło się ponad 1,4 miliona książek, z których część nie należy do domeny publicznej. Ponadto Internet Archive udostępnia swoje pliki do odczytu bez ograniczeń ilościowych, w przeciwieństwie do e-biblioteki HathiTrust. Na ten fakt oburzyli się zarówno autorzy, jak i wydawcy. Legalność udostępniania skanów jest zatem kwestią dyskusyjną. Jak donoszą zagraniczne serwisy branżowe, część autorów zastanawia się nad złożeniem wniosku do sądu.

W Polsce dość sporą bazę książek znaleźć można m.in. na stronie WolneLektury.pl, gdzie – wbrew pozorom – oprócz znanych lektur szkolnych znaleźć można także kultowe klasyki, które warto znać. Oprócz tego dość sporą bazę książek w swoich zasobach posiada Wikimedia.org. W 100% legalne utwory znaleźć można także na stronie Biblioteki Narodowej – polona.pl.

Biblioteki publiczne – zamiast udostępniać skany – często starają się w inny sposób obsługiwać czytelników. Część z bibliotek udostępnia dostęp do wirtualnej czytelni e-booków Ibuk Libra, inne biblioteki udostępniają swoim czytelnikom kody uprawniające do bezpłatnego dostępu do serwisu Legimi.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Aldona z Podlasia
Aldona Anna Skirgiełło
Aldona z Podlasia
Rozbłyski ciemności
Andrzej Pupin ;
Rozbłyski ciemności
Kobiety naukowców
Aleksandra Glapa-Nowak
Kobiety naukowców
Nóż
Salman Rushdie
Nóż
Apaszka w kwiaty jabłoni
Anna Wojtkowska-Witala
Apaszka w kwiaty jabłoni
Szpital św. Judy
M.M. Perr
Szpital św. Judy
Kalendarz adwentowy
Marta Jednachowska; Jolanta Kosowska
 Kalendarz adwentowy
Smugi
Małgorzata Starosta ;
Smugi
Krypta trzech mistrzów
Marcin Przewoźniak
Krypta trzech mistrzów
Grzechy Południa
Agata Suchocka ;
Grzechy Południa
Pokaż wszystkie recenzje