Chora z miłości. Fragment książki „Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr"

Data: 2022-09-21 10:38:30 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

W październiku 1942 r. nikt z mieszkańców łódzkiego getta nie przypuszczał, że miasto za drutami będzie istniało jeszcze blisko dwa lata.

W rodzinie Lewiatanów kolejne dni przynoszą więcej trudnych chwil niż dobrych. Laura zajmuje się nastoletnimi braćmi męża, którzy z dnia na dzień muszą dorosnąć. Pomagają jej w codziennych obowiązkach - przede wszystkim w zdobywaniu pożywienia. Gdy trafiają do pracy na pewnej budowie, nie wiedzą, że przyczyniają się do powstania obozu prewencyjnego dla polskich dzieci. Rodzice tych dzieci zostali uznani przez nazistów za szpiegów lub kolaborantów, a one same za degeneratów zagrażających społeczeństwu. Choć Lewiatanowie ledwie wiążą koniec z końcem, pomagają polskim sierotom, a jedną z nich otaczają szczególną troską.

W sierpniu 1944 r. następuje likwidacja getta i wywózka Żydów do Auschwitz. Czy Laurze uda się wydostać z piekła i uniknąć kolejnego?

Obrazek w treści

Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr to kontynuacja świetnie przyjętej powieści Anety Krasińskiej, która otrzymała nagrodę internautów w kategorii „z historią w tle" w plebiscycie „Najlepsza książka na lato 2022". Do lektury zaprasza Wydawnictwo Jaguar.

Powieść „Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr" porusza temat codzienności w łódzkim getcie, pragnienia dożycia kolejnego świtu i relacji tworzących się między zupełnie obcymi sobie ludźmi. Relacji, nierzadko będących ratunkiem przed obłędem po stracie mężów, żon czy dzieci.

- recenzja książki „Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr"

– Te dzieci zbyt wiele wycierpiały, aby przemilczeć ich historię. Pisząc, jak były bite, poniżane i szkalowane, musiałam dawkować sobie te negatywne emocje. Czasem musiałam przerwać. Ochłonąć. Wyjść na spacer. Oczyścić głowę. To trudne, ale potrzebne sceny – mówiła w naszym wywiadzie Aneta Krasińska, autorka powieści. W ubiegłym tygodniu na naszych łamach mogliście przeczytać premierowy fragment książki Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr. Dziś czas na kolejną odsłonę tej historii: 

Powieść Nauczycielka z getta. Wciąż po wiatr kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr
Aneta Krasińska4
Okładka książki - Nauczycielka z getta. Wciąż pod wiatr

W październiku 1942 r. nikt z mieszkańców łódzkiego getta nie przypuszczał, że miasto za drutami będzie istniało jeszcze blisko dwa lata. W rodzinie Lewiatanów...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje