Nowe obostrzenia w bibliotekach?

Data: 2021-11-27 09:00:01 Autor: Julia Hantulik
udostępnij Tweet

Sytuacja epidemiologiczna w kraju sprawia, że coraz częściej słyszy się pytania dotyczące wprowadzenia nowych obostrzeń. Czy biblioteki mogą obawiać się ograniczeń?

Obrazek w treści
Fotografia ilustracyjna / Pexels

W czwartek gościem w Polskim Radiu 24 był wiceminister kultury Jarosław Sellin. Wypowiedział się on na temat najbliższych planów dotyczących obostrzeń w instytucjach kultury. 

IV fala pandemii w polskich instytucjach kultury

Wiceminister w rozmowie był pytany o ewentualne zaostrzenie ograniczeń wobec miejsc związanych z kulturą. Aktualnie obostrzenia dotyczą jedynie zajmowanych miejsc w takich instytucjach. Dystans społeczny wymagany jest przede wszystkim od niezaszczepionych. Powinni oni zajmować co drugie miejsce.

Czytaj także: Osoby zaszczepione poza limitami w bibliotekach!

Jarosław Sellin odpowiedział, że mimo wzmagającej się coraz bardziej IV fali pandemii w Polsce, na ten moment nie są przewidywane zmiany w restrykcjach. Na instytucje kultury nie zostaną nałożone nowe obostrzenia. Zaznaczył jednak, że sytuacja jest na tyle dynamiczna, że wszystko może się szybko zmienić. 

Kryzys bibliotek w 2020 roku

W 2020 roku, gdy wybuchła pandemia i świat został sparaliżowany lockdownem, drastycznie spadła liczba wypożyczeń książek. Do bibliotek docierało dużo mniej czytelników, przez co wiele filii zostało zamkniętych. Rząd zapowiedział również program mający uświetnić istniejące biblioteki. W planie są dofinansowania na modernizację budynków. Wszystko to ma na celu przyciągnięcie większej ilości ludzi i zachęcenie do czytania. 

Powoli zainteresowanie kulturą wraca do czasów sprzed pandemii

Wiceminister kultury powiedział również, że od branżowych specjalistów uzyskał informacje dotyczące frekwencji w kinach. Ludzie z powrotem zaczęli wybierać się na seanse i cieszą się one coraz większą popularnością w kraju. 

Czytaj także: Państwo zapewni wsparcie małym księgarniom i bibliotekom

Informacja ta jest z jednej strony bardzo pozytywna, bo instytucje szeroko pojętej kultury znów mogą wracać do dawnego funkcjonowania. Wieści te cieszą ministerstwo kultury, jednak także wzbudzają obawę, że wirus zacznie się ponownie rozprzestrzeniać.  

Czy czytelnicy mogą odetchnąć z ulgą?

Biblioteki na ten moment nie będą wprowadzać większych ograniczeń. Czytelnicy powinni jednak sprawdzać najnowsze informacje, bo choć teraz sytuacja jest stabilna, nie można przewidzieć, jak będą wyglądały kolejne dni, czy miesiące.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy