Tylko dla 11% Polaków książki to ulubiona forma rozrywki

Data: 2021-11-22 16:10:59 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

11% ankietowanych Polaków uznało, że czytanie książek – w dowolnej formie – jest jego ulubioną formą spędzania wolnego czasu. Popularniejsze okazało się uprawianie sportu oraz muzyka i taniec. 

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pexels

Tylko 11% najczęściej sięga po literaturę w wolnym czasie – wynika z najnowszego badania, które przeprowadzone zostało przez serwis Prezentmarzeń. Okazuje się, że najczęściej wybieraną rozrywką jest aktywność fizyczna. 

11% Polaków sięga po książkę w czasie wolnym 

W ankiecie „Nastroje Polaków a formy spędzania czasu wolnego” zrealizowanej przez popularny serwis swoje zdanie wyraziło 1324 ankietowanych, którzy opowiedzieli o swoich ulubionych sposobach na spędzanie wolnego czasu. 

Nic więc dziwnego, że pojawiły się odpowiedzi związane z literaturą, choć – co należy zauważyć – nie zdominowały one badania. Po książkę – w formie papierowej, postaci e-booka lub audiobooka – sięgać ma najczęściej jedynie 11% ankietowanych.

Czytaj także:  Pandemia z negatywnym wpływem na kulturę. Zadłużenia wzrastają 

Wynik ten jest niższy od wyniku opcji związanej z uprawnianiem sportu, co wybrało 18% ankietowanych, muzyką i tańcem (15%), wypoczynkiem na świeżym powietrzu (13%) oraz turystyką (13%). 

Literatura przebiła kategorię „kultura i sztuka – kino, teatr, koncerty, wystawy” o jeden punkt procentowy. Do kina najczęściej w wolnym czasie chodzi bowiem 10% badanych. Najmniej osób wybrało zajęcia kreatywne (np. fotografia czy majsterkowanie) jako formy spędzania wolnego czasu. Po taką formę rozrywki sięga jedynie 2% ankietowanych. 

Książki czytane podczas choroby 

Co ciekawe, zestawienie znacznie się zmienia, gdy zapytano u ulubione rozrywki w czasie odpoczynku związanego z chorobą. Na tak zwanym L-4 aż 60% nadrabia swoje zaległości kulturalne i czyta książki, ale również ogląda filmy i seriale. 

Może zainteresować cię także...

19% badanych w czasie choroby jedynie odpoczywa i nie szuka sobie dodatkowych rozrywek. 11% osób odpowiadających w ankiecie uznało, że w czasie chorobowego „dostarcza sobie kreatywnych rozrywek”, z kolei 10% osób pożytkuje wolny czas na nadrabianie zaległych kursów online.

Cena ma znaczenie 

Nie jest niespodzianką, że najważniejsze dla klientów przy wyborze odpowiedniej formy rozrywki, jest jej cena. W pytaniu związanym z barierami w wyborze aktywności, aż 44% odpowiadających wskazało, że często rezygnują z poszczególnych rozrywek ze względu na zbyt mały budżet. Tym samym aż 43% ankietowanych stwierdziło, że głównym kryterium doboru formy spędzania wolnego czasu jest jego cena. 

Wydaje się, że jest to szczególnie istotne jeśli chodzi o książki. Literatura – w przeciwieństwie do wielu innych rozrywek – jest dostępniejsza, bowiem oprócz zakupu książek, można skorzystać także z usług bibliotek. W siłę rosną także serwisy abonamentowe, które za miesięczną opłatą, udostępniają tysiące e-booków oraz audiobooków do przeczytania na urządzeniach mobilnych. 

 

Źródło: materiały prasowe

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.