Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne II półrocza 2021 roku!

Data: 2022-01-25 14:08:19 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet
News - Historia Zebrana: Znamy najlepsze książki historyczne II półrocza 2021 roku!

Za najlepsze publikacje historyczne II półrocza 2021 roku jurorzy uznali książki: Irenka. Dziewczynka z Wilna (Wydawnictwo Literatura), Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy (Dom Wydawniczy Rebis), Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991 (Wydawnictwo IPN). Z kolei w głosowaniu internautów zwyciężyły: Zaskocz, zabij, zniknij. Historia tajnych akcji i zabójców z CIA (Dom Wydawniczy Rebis), Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego. Część 1: 10 czerwca – 2 września 1944 r. (Muzeum Powstania Warszawskiego), Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA (Wydawnictwo Replika). Gratulujemy i rozpoczynamy głosowanie finałowe na najlepszą książkę historyczną roku!

Plebiscyt na najlepszą książkę historyczną „Historia Zebrana” organizowany jest przez redakcje Histmag.org i Granice.pl. Najlepsze książki wyłaniane są w trzech kategoriach przez internautów (oddano ponad 2 tysiące głosów potwierdzonych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników głosowania) oraz jurorów, którymi są dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

Kategoria: W rolach głównych

Publikacje, których głównym bohaterem jest konkretny człowiek lub niewielka grupa niezwykłych ludzi, postaci historycznych, tworzących historię lub doświadczonych nią. Biografie i wspomnienia.

Głosami jury nagrodę w tej kategorii otrzymała publikacja Wydawnictwa Instytutu Pamięci Narodowej „Centralna Agencja Fotograficzna 1951–1991 autorstwa Pawła Miedzińskiego. - Obszerna monografia, która zwraca uwagę nie tylko swoim monumentalnym rozmiarem! Nawet nieporęczny format wydania broni się w tym wypadku całkowicie ze względu na dobro opisywanej materii. Cieszą liczne, wysokiej jakości fotografie, podobnie jak nietuzinkowe i bardzo udane rozwiązanie kwestii przypisów. Choć zdjęcia stanowią ważną część pracy, nie ustępują w niczym narracji, kompleksowo i rzetelnie omawiającej podjęte zagadnienie. Prawdziwe kompendium wiedzy na temat CAF - opisuje zwycięską książkę redaktor naczelny Histmag.org Mateusz Balcerkiewicz, juror plebiscytu.

Głosowanie internautów wygrała książka Marka A. Koprowskiego Śmierć banderowcom. Krwawa rozprawa z OUN-UPA (Wydawnictwo Replika). - Oddałem swój głos na tę książkę, ponieważ uważam, że jest to bardzo ważny oraz trudny temat, który wydaje się bardzo przemilczany. Historia ludobójstwa wołyńskiego to część naszej historii, niebywale brutalnej, która trzeba przypominać, a którą przypomina się bardzo rzadko. Aktualnie wydaje się coraz więcej książek na ten temat, powstał film, który szerszej publiczności przybliżył historię naszych kresów. Wcześniej temat Wołynia był całkowicie pominięty. Nawet kiedy chodziłem do szkoły już w latach 90, oraz do szkoły średniej już po 2000 roku, na lekcjach historii żaden nauczyciel nie wspominał nawet na ten temat - uzasadnia swój głos Marek Ruda, internauta biorący udział w plebiscycie.

Kategoria: Okiem badacza

Książki historyczne, wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla historyków - zawodowców lub pasjonatów danego tematu.

Jury plebiscytu nagrodziło książkę Judith Herrin Rawenna. Stolica imperium, tygiel Europy (Dom Wydawniczy Rebis). - Rawenna jest w tej nowatorskiej opowieści figurą zmieniającej się Europy. To miasto na wskroś rzymskie, które swojego charakteru nie utraciło nawet w postrzymskim świecie. Jest miejscem spotkania kultur, a zarazem syntezą Zachodu i Wschodu, starego z nowym. Ta jedna z historycznych stolic Europy doczekała się dzięki Judith Herrin szczególnego pomnika – biografii miasta, które wciąż fascynuje, urzeka i inspiruje - opowiada o zwycięskiej publikacji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego Histmaga i juror plebiscytu.

Najwięcej głosów internautów w tej kategorii otrzymała publikacja Muzeum Powstania Warszawskiego Rozkazy dowództwa Powstania Warszawskiego. Część 1: 10 czerwca – 2 września 1944 r.. - Praca gromadzi rozproszone rozkazy dowódców Powstania Warszawskiego. Stanowi niezbędną pomoc dla wszystkich badaczy. Z niecierpliwością będę czekała na kolejne tomy - uzasadniła swój głos na zwycięską książkę Irena Sawicka, uczestniczka plebiscytu.

Historia niebanalna

Książki ujmujące tematy historyczne w sposób nietuzinkowy, szczególnie interesujący, pozostające na styku literatury, publikacji naukowej czy wspomnień, publikacje popularyzujące wiedzę historyczną, książki, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach.

Nagrodę jury w tej kategorii otrzymała książka Andrzeja Perepeczki Irenka. Dziewczynka z Wilna (Wydawnictwo Literatura). - To kolejna wartościowa publikacja, którą Andrzej Perepeczko stworzył dla najmłodszych czytelników. Autor posiada tę niezwykłą umiejętność, która pozwala mu na opowiadanie o sprawach trudnych w przystępny sposób. Doskonale wywiązał się ze swojego zadania, przybliżając młodym czytelnikom dzieje mieszkańców Wileńszczyzny w czasie II wojny światowej. Przez pryzmat losów kilkuletniej dziewczynki poznają oni bowiem losy polskiej ludności, doświadczonej represjami ze strony Sowietów, Niemców i Litwinów. Książka została opatrzona przepięknymi ilustracjami, które stanowią małe dzieła sztuki - o nagrodzonej pozycji opowiada red. Magdalena Mikrut-Majeranek, jurorka plebiscytu.

Internauci z kolei najczęściej głosowali na książkę Annie Jacobsen Zaskocz, zabij, zniknij. Historia tajnych akcji i zabójców z CIA (Dom Wydawniczy Rebis). - Annie Jacobsen krok po kroku opisuje narodziny, „dorastanie” i działania CIA na całym świecie. Przy czym nie chodzi tu wyłącznie o działalność operacyjną rozumianą jako opracowywanie czy zdobywanie materiałów wywiadowczych, a raczej to, do czego powołano służby specjalne – „brudną robotę”. Książki Jacobsen znalazły się na liście bestsellerów „New York Timesa” i były tłumaczone na kilka języków. „Zaskocz, zabij, zniknij. Historia tajnych akcji i zabójców z CIA” jest jej pierwszą publikacją, która ukazała się w języku polskim - pisze o zwycięskiej książce w recenzji opublikowanej na łamach Histmag.org Michał Staniszewski.

Zwycięzcom jeszcze raz serdecznie gratulujemy!

Wystartowało już finałowe głosowanie „Historii Zebranej”, na najlepszą książkę całego 2022 roku!

W głosowaniu internautów mierzą się książki, które wygrały plebiscyt głosami czytelników w poszczególnych półroczach. Analogicznego wyboru dokonają jurorzy wśród wybranych przez siebie tytułów. Wyniki obydwu głosowań poznamy 8 lutego. Głosowanie odbywa się na stronie plebiscytu: historiazebrana.pl, gdzie można też dowiedzieć się więcej o zwycięskich publikacjach.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy