O bibliotece jeżdżącej na hulajnodze. Czym jest projekt „Hulajbooki”?

Data: 2022-08-13 18:43:16 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet

Ostatnimi czasy hulajnogi stały się jednym z najpopularniejszych środków transportu. Nic dziwnego: są wygodne, szybkie, a za małą opłatą możemy wypożyczyć je w większości miast. Często są używane również przez dostawców jedzenia. Jednak w Trzebielinie postanowiono te pojazdy wykorzystać również do rozwożenia… literatury!

Obrazek w treściFot. Pixabay / domena publiczna

Było już rozwożenie książek za pomocą rowerów. W jednej z polskich wsi postanowiono użyć do tego celu hulajnogi! Kilka dni temu na Facebooku Stowarzyszenia „Szansa na więcej” Trzebielino opublikowany został zabawny filmik promocyjny najnowszego projektu „Hulajbooki”. Na czym polega akcja?

Hulajbooki, czyli książki dostarczane na hulajnodze

Projekt „Hulajbooki” polega na zamawianiu książki z biblioteki przez telefon. Bez problemu możemy zamówić jedzenie z restauracji, dlaczego więc z książkami miałoby być inaczej? Ten pomysł zrealizowany został w Trzebielinie. Z filmiku opublikowanego na Facebooku możemy się dowiedzieć, że usługa jest darmowa, a książki przyjeżdżają do mieszkańców naprawdę szybko. Projekt został sfinansowany w ramach „Akumulatora Społecznego 2022”. Akcja już hula, a mieszkańcy Trzebielina mogą zamawiać książki z biblioteki przez telefon.

Czytaj również:

Projekt stworzony w Trzebielinie to fantastyczna inicjatywa, która zachęcić może zachęcić nie tylko do czytania, ale również do wypożyczania książek z bibliotek. Okazuje się, że zainteresowanie bibliotekami w ostatnim czasie wzrosło o ponad 2%. Inicjatywa w Trzebielinie pomoże również osobom, które z jakiegoś powodu nie mogą dotrzeć samodzielnie do biblioteki. Co ciekawe, fantastycznych inicjatyw związanych z wypożyczalniami książek jest coraz więcej.

Automatyzacja w bibliotekach coraz bardziej widoczna

Trzebielińskie hulajbooki to nie jedyny sposób na zachęcenie do czytania oraz korzystania z bibliotek. W Uwielinach książki można wypożyczyć na przystanku autobusowym, a w Łodzi powstała tzw. Szuflandia, czyli całodobowa i samoobsługowa biblioteka. Inne miasto – Piła, postanowiło się zająć książkami, które zostały wyrzucone na śmieci i stworzyło bibliotekę w duchu zero waste. Inną ciekawą inicjatywę zaproponowano w Lublinie. „Bioteka”, bo tak nazywa się lubelska biblioteka, swoją konstrukcją nawiązuje do środowiska naturalnego. Czytelnicy mają tam do dyspozycji również sale konferencyjne, a nawet salony do gier. Najdalej w oryginalnych pomysłach posunęła się Korea Południowa. W jednym z koreańskich parków spacerowiczom książki wypożycza inteligentny robot-bibliotekarz. Nieważne, o jak ogromnym i spektakularnym projekcie mówimy. Nawet takie małe akcje jak właśnie hulajbooki w Trzebielinie mają znaczenie w szerzeniu miłości zarówno do książek, jak i bibliotek.

Może zainteresuje Cię również:

Tagi: biblioteka, książki, narodowe czytanie,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Żony Konstancina
Ewelina Ślotała
Żony Konstancina
Potknięcia miłości
Anna Wojtkowska-Witala ;
Potknięcia miłości
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Baśniowa opowieść
Stephen King
Baśniowa opowieść
Gdzie śpiewają raki
Delia Owens
Gdzie śpiewają raki
Pokaż wszystkie recenzje