Żywe biblioteki nie tylko w Danii! W akcji można wziąć udział także w Polsce

Data: 2021-09-16 14:21:30 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Żywa biblioteka to inicjatywa, która od kilku dni zdobywa w sieci coraz większą popularnością. Warto wiedzieć, że akcja organizowana jest nie tylko w  Danii, ale także w Polsce. 

Obrazek w treści Żywe biblioteki nie tylko w Danii! W akcji można wziąć udział także w Polsce [jpg]Fotografia ilustracyjna

Żywe biblioteki stały się w ostatnim czasie internetowym viralem za sprawą udostępnianego w social mediach postu. Chociaż w internetowym wpisie mowa jest o akcji zorganizowanej na terenie Danii, inicjatywa znana jest także w Polsce. 

Czym jest żywa biblioteka?

Żywa biblioteka to akcja, która faktycznie wywodzi się z Danii. Zapoczątkowana została w czasie festiwalu muzycznego w Roskilde, znanym turystycznym miasteczku leżącym 30 km od Kopenhagi. 

Żywa biblioteka polega na… rozmowie z innymi osobami. Książkami są nie woluminy, a żywe osoby, które reprezentują mniejszości oraz grupy, wokół których narosło wiele stereotypów. Gościniami i gośćmi żywych bibliotek są chociażby wyznawcy różnych religii, imigranci czy osoby nieheteroseksualne. „Czytelnicy” mogą wziąć udział w dialogu i w ten sposób poszerzać własne horyzonty. 

Żywa biblioteka – gdzie jest organizowana? 

Akcja żywej biblioteki od lat organizowana jest nie tylko w Danii, ale także w krajach na całym świecie. Podobne inicjatywy zorganizowane zostały m.in. w Hiszpanii, Niemczech czy Wielkiej Brytanii. 

Może zainteresować cię także...

Żywa biblioteka w Polsce zorganizowana została m.in. w Warszawie, Katowicach, Rudzie Śląskiej czy Gdańsku. Akcja często realizowana jest w formie cyklicznej.

W tym roku żywa biblioteka pojawiła się m.in. we Wrocławiu (czerwiec 2021), Jarocinie i Toruniu (lipiec 2021) oraz Gdańsku i Katowicach (we wrześniu). W nadchodzącym czasie tego typu akcja zostanie zorganizowana 26 września w Bibliotece Odyseja w Łodzi.

Żywa biblioteka – po co? 

W 2003 roku żywa biblioteka zauważona została przez Radę Europy. W Polsce istnieje także sieć „Żywych Bibliotek w Polsce”, która w 2014 roku zapoczątkowana została przez Stowarzyszenie Diversja. 

Może zainteresować cię także...

Wśród standardów przygotowanych przez sieć, wyróżnione zostaje m.in. działanie na rzecz poszanowania praw człowieka oraz kształtowanie otwartej postawy wobec inności. 

Żywa biblioteka – jak zorganizować akcję?

Żywa biblioteka wykorzystuje metaforę biblioteki. Wcześniej organizatorzy muszą skontaktować się z osobami, które uczestniczyć będą w inicjatywie jako „żywe książki”. Organizatorzy i koordynatorzy akcji, muszą zapewnić również bezpieczną przestrzeń do rozmowy.

Więcej na temat tego, jak zorganizować żywą bibliotekę, dowiedzieć można się z podręcznika dla osób organizujących żywą bibliotekę, który przygotowany został w ramach projektu „Rozwój Żywych Bibliotek w Polsce – przeciwdziałajmy dyskryminacji lokalnie” Stowarzyszenia Diversja realizowanego w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Lambda Warszawa. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Jesteś jak kwiat
Beata Bartczak
Jesteś jak kwiat
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Forget Me Not
Julie Soto
Forget Me Not
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Pokaż wszystkie recenzje