Wiek to stan umysłu. "Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem"

Data: 2021-09-13 10:27:36 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

Wielu uważa, że po przekroczeniu magicznej granicy pięćdziesięciu lat coraz trudniej jest odnaleźć radość życia. Katarzyna Kozłowska na kartach swojej książki udowadnia, że nic bardziej mylnego!

Jak wynika z badań, najbardziej produktywny okres w życiu człowieka przypada między 60 a 80 rokiem życia. Autorka barwnie opowiada o swoich doświadczeniach, zapewniając, że w wieku pięćdziesięciu kilku lat czuje się lepiej niż kiedykolwiek, i podpowiada, co robić, by naprawdę cieszyć się życiem w tym okresie. Korzysta nie tylko z własnych przeżyć, ale i z literatury, przedstawiając naukowe opracowania i analizy. Sukces swego dobrego samopoczucia opiera na filozofii 5S, w skład której wchodzą: sen, sport, seks, stoicyzm i szajba. Będzie pozytywnie, niebanalnie, z dużą dawką endorfin i szczerego uśmiechu! Jesteście gotowi na taką rewolucję?

Obrazek w treści

Wiek to stan umysłu. Co zrobić, by czuć się młodo w wieku dojrzałym? Na to pytanie odpowiada Katarzyna Kozłowska w swojej książce Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem. Wraz z Wydawnictwem Novae Res zapraszamy do lektury premierowego fragmentu książki:

Często pytają mnie o receptę na młody wygląd i dobrą formę, sugerując, że zawarłam raczej pakt z diabłem, skoro nie poprawiam twarzy ani innych części ciała, tryskam energią i nie brakuje mi sił. Otóż korzystając z mądrości stoicyzmu i dodając swoje sprawdzone sposoby, opracowa­łam przepis – filozofię 5S. Polecam skosztować! Działa bez zarzutu, niczym dobry napęd! Warunek jest tylko jeden: systematyczne stosowanie – poprawia nie tylko wygląd, ale także jakość życia. Podstawa to holistyczne podejście, zrozu­mienie, że ciało i umysł są ze sobą nierozerwalnie związane.

Na 5S składa się pięć prostych elementów:

Sen – nie ma takiej imprezy ani takiego towarzystwa, które zdoła mnie pozbawić snu po godzinie 23:00. Nawet podczas dalekich podróży akcesoria w postaci opaski na oczy i zausz­ników skutecznie odgradzają mnie od świata. Chodzę spać z kurami (z wyjątkiem nocnego wejścia na górę Kazbek) i przyjaciele już wiedzą, żeby nie dzwonić do mnie zbyt późno. Witam za to wczesny świt, gdy wszyscy domownicy śpią, i wtedy z kotem biegamy po trawie…

Sport – do 50. możesz, a po pięćdziesiątce musisz się ru­szać, inaczej nie żyjesz. Najlepiej stworzyć z tego poranny rytuał jak prysznic czy picie kawy, potem samo wchodzi w krew. Skoro nawet mój stary kot robi zawsze po spaniu pozycję określaną w jodze jako pies z głową w dół, biorę z niego przykład i wykonuję po wstaniu kilka asanów jogi. Spaceruj, pracuj w ogródku, ale ruszaj się za wszelką cenę. Korzystaj z własnych nóg zamiast z windy i samochodu… Zmieniaj ćwiczenia, bo mięśnie i stawy nie lubią monokul­tury. Ja przeplatam biegi ćwiczeniami siłowymi i rozciąga­niem. I żebyś nie wiem jaką miała dietę cud, bez ruchu po prostu nie dasz rady!

Seks – cudowny lek na starość. Pod jego wpływem uwal­niają się endorfiny, wpływające na lepszą kondycję mózgu oraz poprawiające nasz sen. Udowodniono, że seks pobu­dza tworzenie się neuronów! Czy może być przyjemniejsza profilaktyka przed demencją? Seks jest jak kuracja oczysz­czająca: upiększa, odmładza, ożywia, pozbawia nas szkodli­wych hormonów stresu i wzmacnia odporność! Razem czy w pojedynkę, ale kochajcie się!

Stoicyzm – praktykuję, żeby się nie przejmować. Co ma się zdarzyć, zdarzy się, więc odpuszczam martwienie się na za­pas. Zajmuję się tym, na co mam wpływ i co jest teraz. Tylko to się liczy. Tym, co nas niszczy i stresuje, są zbyt duże ocze­kiwania od życia i ludzi, które prowadzą do rozczarowań. Przyjmuj więc ze spokojem, co niesie ci los, i wykaż więcej życzliwości dla siebie i innych. Stoicyzm bowiem to pogoda ducha niezależnie od tego, co się robi, gdzie przebywa i jaka jest sytuacja życiowa.

Szajba – przecież ludzie nie przestali się bawić dlatego, że się starzeją, tylko starzeją się dlatego, że przestali się bawić! Przywołaj swoją pasję. Maluj, tańcz, śpiewaj, graj – rób to, co kochasz, a o czym zapomniałeś z powodu codziennych obowiązków. Chociaż już w szkole pisałam koleżankom wy­pracowania, prawdziwą frajdę z pisania znalazłam kilka lat temu, tworząc książki. Tu mam swój flow, cudowny moment, gdy odpływam do opisywanych miejsc i jestem nieobecna dla innych rzeczy. Podróżowanie dalekie to także moja szajba – niewygody, trudy, nowe miejsca, nowi ludzie, nieoczekiwane sytuacje, przygoda… To pozwala resetować umysł, nie my­śleć, czuć się osobą niemającą wieku. 

Książkę Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem kupić można w popularnych księgarniach:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem
Katarzyna Hanna Kozłowska0
Okładka książki - Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem

Wiek to stan umysłu. Co zrobić, by czuć się młodo w wieku dojrzałym? Wielu uważa, że po przekroczeniu magicznej granicy pięćdziesięciu lat coraz trudniej...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Oszukany czas
Kinga Tatkowska
Oszukany czas
Szukając nadziei
Adrianna Klara Kłosińska
Szukając nadziei
Kilka niedużych historii
Katarzyna Wasilkowska
Kilka niedużych historii
Domek na końcu świata
Danuta Noszczyńska
Domek na końcu świata
Pani z wieży
Magdalena Wala
Pani z wieży
Sercem i rozumem
Wojciech Sobina
Sercem i rozumem
Dobry chłopak
Iwona Wilmowska
Dobry chłopak
Bez opamiętania
Paulina Wysocka-Morawiec
Bez opamiętania
Pokaż wszystkie recenzje