Quantcast

Książki sprzedawane na raty. To pomysł na ratowanie rynku książki w czasie inflacji

Data: 2023-01-26 12:51:25 Autor: Awolusi
udostępnij Tweet

W ratach płaci się za wiele luksusowych dóbr: samochody, urządzenia elektroniczne, mieszkania. Inflacja sprawiła, że w ten sam sposób niektórzy będą teraz płacić za książki. Jak to możliwe?

Obrazek w treściFotografia ilustracyjna / Pexels

To nie przelewki — koszt papieru i druku jest obecnie bardzo wysoki, przez co książki zdrożały ponad dwukrotnie. Egipscy pisarze twierdzą, że z tego powodu zaczęli ograniczać liczbę znaków, by zmniejszyć objętość swoich tekstów. To zjawisko nie dotyczy wyłącznie Egiptu — na całym świecie wydawnictwa naciskają na twórców, by pisali coraz cieńsze publikacje. Egipcjanie poszli jednak o krok dalej i zaproponowali... sprzedaż książek na raty.

Książki sprzedawane w systemie ratalnym? To możliwe!

Na tegorocznych targach książki w Kairze, największych tego typu w tym rejonie świata, wprowadzono niezwykłą innowację. Aby podnieść sprzedaż, klienci będą mogli płacić za zakupy w ratach. Egipskie Stowarzyszenie Wydawców proponuje rozłożenie rat na 9 miesięcy, przy założeniu, że do ceny doliczone zostaną odsetki wynoszące 1,5%.

Książka stała się w Egipcie luksusem. To nie jest podstawowy towar jak żywność, a ludzie oszczędzają na luksusach

– powiedział Mohammed El-Baaly z wydawnictwa Sefsafa.

Twórcy próbują się dostosować za wszelką cenę. Oprócz pisania krótszych książek, wymyślają mniej wątków pobocznych i mniej postaci drugoplanowych. Mimo to i tak dostają po kieszeni, bo czytelnicy zamiast w księgarniach, kupują książki na przykład targowiskach, za połowę ceny.

Czytaj także: Czeka nas podwyżka cen książek? Drukarze alarmują

Jak donosi BBC, autorka powieści młodzieżowych Dina Afifi ma nadzieję, że system ratalny zadziała. Jej najnowsza powieść o faraonach została wydana w gorszej jakości tylko po to, by obniżyć koszty produkcji.

Jak inflacja dotyka czytelników?

Chociaż w Polsce na razie nie można jeszcze kupić książek na raty, to jednak czytelnicy coraz częściej na własnej skórze doświadczają skutków podwyżek. Ceny okładkowe wynoszą niemal 50 zł nawet za beletrystykę, a wydawnictwa skarżą się na wygórowane koszty produkcji. Na dodatek rząd zadecydował, że nie będzie zerowego VAT-u na książki. W części księgarń i sklepów internetowych czytelnicy mogą zakupić książki z odroczoną płatnością – za zakupy nie trzeba płacić od razu, a nawet do 90 dni od momentu złożenia zamówienia.

Może zainteresować cię także:

Już teraz wiadomo, że liczba premier w 2023 roku zostanie obcięta średnio o 20%, a niektóre wydawnictwa będą zmuszone wycofać się z rynku, z kolei czytelnicy coraz częściej zwracają się w kierunku zakupu książek z drugiej ręki czy akcjom bookcrossingowym. Czy zyskają na tym e-booki? To duża szansa zwłaszcza dla usług, które oferują dostęp do e-książek w formie abonamentów. Jednocześnie jednak badania czytelnictwa pokazują, że czytelnicy wciąż kochają papierowe wydania.

 

Źródło: BBC

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Dyrektor generalny
K.N. Haner
Dyrektor generalny
Falling fast
Bianca Iosivoni;
Falling fast
W mroku
Agnieszka Janiszewska
W mroku
Wielcy przyjaciele dzieci
Marek Michalak
Wielcy przyjaciele dzieci
Pokaż wszystkie recenzje