Znamy nominowanych do nagrody Bookera 2019!

Data: 2019-07-25 18:17:07 Autor: pobarski

W środę opublikowano tak zwaną „długą listę” nominacji do tegorocznej edycji nagrody Bookera. To pierwsze oficjalne doniesienia dotyczące nominowanych, laureata poznamy w październiku.

Man Booker PrizeFoto: Janie Airey (Annemarie.croft) / CC BY-SA 4.0.

Nagroda Bookera przyznawana jest od 1969 roku za najlepszą powieść anglojęzyczną wydaną w minionym roku. Tym razem wybierano spośród tytułów, które wydano (lub zaplanowano wydać) od października 2018 roku do 30 września 2019 roku. Spośród ponad 150 tytułów, jury, na które składają się Peter Florence, Liz Calder, Xiaolu Guo, Afua Hirsch oraz Joanna MacGregor, wybrało 13 nominowanych do nagrody.

Tym razem wśród nominowanych w tak zwanej „długiej liście” pojawili się Margaret Atwood (za kontynuację Opowieści podręcznej), Oyinkan Braithwaite, Kevin Barry, Lucy Ellmann, John Lanchester, Bernardine Evaristo, Deborah Levy, Joeanette Winterson, Valeria Luiselli, Chigozie Obioma, Elif Shafak, Salman Rushdie oraz Max Porter.

3 września zaprezentowana ma zostać „krótka lista”, na której znajdą się finaliści, mający szansę na uzyskanie tegorocznej nagrody Bookera. Każdy z nich otrzyma już wówczas nagrodę pieniężną w wysokości 2,5 tysiąca funtów brytyjskich. W połowie października poznamy zaś laureata tegorocznej nagrody, który otrzymuje nie tylko prestiżowy tytuł, ale także czek na 50 tys. funtów.

Czytaj także: Olga Tokarczuk z Man Booker International Prize

W ubiegłym roku The Man Booker Prize for Fiction przyznany został Annie Burns za książkę Milkman. Oprócz tego, w ubiegłym roku laureatką The Man Booker International Prize została polska pisarka, Olga Tokarczuk nagrodzona za przekład powieści Bieguni.

Czytaj także: Nagroda Bookera z nowym sponsorem!

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z finansowania nagrody wycofał się jej główny sponsor, firma The Man Group. Przez pewien czas organizacja kolejnej edycji prestiżowej nagrody pozostawał pod znakiem zapytania, jednak wiemy już, że od 2020 roku nagroda zmieni swoją nazwę na The Booker Prize i finansowana będzie przez firmę Crankstart.

Śledzicie na bieżąco informacje o tej nagrodzie?

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Tylko dla dorosłych
Nina Majewska-Brown
Tylko dla dorosłych
Pod naszym niebem
Sylwia Kubik
Pod naszym niebem
Marzycielka
Katarzyna Michalak
Marzycielka
Cecylio, obudź się!
Dorota Wójcik
Cecylio, obudź się!
Ojciec, czyli o Pieronku
Szymon Wróbel
Ojciec, czyli o Pieronku
Kolory pawich piór
Jojo Moyes;
Kolory pawich piór
Coco i jej mała czarna sukienka
Annemarie Van Haeringen
Coco i jej mała czarna sukienka
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Pokaż wszystkie recenzje