Będzie dodruk Mein Kampf?

Data: 2021-02-20 10:06:12 Autor: Patryk Obarski

Jak zapowiedział wydawca edycji krytycznej książki Mein Kampf, obecny nakład niemal całkowicie się wyprzedał i planowany jest dodruk publikacji. 

Obrazek w treści

W ubiegłym miesiącu na rynku ukazała się edycja krytyczna Mein Kampf  – książki Adolfa hitlera, największego zbrodniarza XX wieku. Polskie wydanie opatrzone zostało komentarzem merytorycznym historyka – profesora Eugeniusza Cezarego Króla. Edycja krytyczna ukazała się nakładem Wydawnictwa Bellona i już od samego początku pojawienia się na rynku wzbudzała kontrowersje. 

Czytaj także: Bestsellery Nielsen BookScan pierwszego miesiąca 2021 roku 

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Nielsen BookScan, edycja krytyczna Mein Kampf była jedną z najpopularniejszych książek sprzedanych w styczniu 2021 roku w Polsce. Książka znalazła się na 17 miejscu w zestawieniu i określona została jako „nowość”. Od kilku dni w sieci pojawiają się także komentarze dotyczące księgarni internetowej Tania Książka, w której to Mein Kampf  uzyskało status bestsellera

Książka Hitlera w założeniu miała zostać wydana z myślą o naukowcach i badaczach, a Wydawnictwo Bellona mówi o edycji krytycznej jako o „publikacji naukowej”. Jednym z elementów, mających odstraszać ciekawskich czytelników, to zaporowa cena tytułu wynosząca niemal 150 zł za egzemplarz.

Niestety, książkę już teraz kupić można w znacznie niższych cenach. W księgarni internetowej Tania Książka publikację nabyć można za 108 zł, w księgarniach Bonito.pl oraz Gandalf.com.pl cena waha się w okolicach 118-119 złotych, a w księgarni internetowej Świat Książki za tytuł zapłacić trzeba niecałe 135 zł. W popularnym Empiku tytuł nie jest dostępny. 

Czytaj także: Książka „Mein Kampf" zostanie wydana po polsku

W artykule Natalii Szostak i Dawida Dróżdża, który ukazał się w sobotę na Wyborcza.pl, dowiadujemy się natomiast, że Wydawnictwo Bellona planuje dodruk książki. Pierwszy nakład – w ilości 4 tysięcy egzemplarzy – niemal w całości się wyprzedał. 

Wydrukowaliśmy cztery tysiące egzemplarzy. […] Szykujemy niewielki dodruk, zbliżony do poprzedniego nakładu

– mówił w rozmowie z dziennikarzami Wyborczej Zbigniew Czerwiński, prezes wydawnictwa Bellona. 

Z kolei w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl Bogusław Kubisz, zastępca redaktora naczelnego Bellony powiedział, że wydawnictwo jest „generalnie zadowolone” ze sprzedaży Mein Kampf

Generalnie jesteśmy zadowoleni, że książka znajduje nabywców -  także z tej racji, że dzięki lekturze - zwłaszcza wstępu prof. Króla - więcej ludzi zrozumie, na czym polegała zbrodnicza ideologia niemieckiego nazizmu

– czytamy w internetowym artykule. 

Początkowo za wydanie książki odpowiadać miało Wydawnictwo Bellona współpracujące z Polską Akademią Nauk, jednak PAN ostatecznie wycofało się z projektu. 

 

Źródło: Wyborcza.pl, wirtualnemedia.pl

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.