Miasteczko skierowane ku wieczności. Fragment książki „Tadeusz Kantor – sztuka ponad miłość"

Data: 2020-02-13 21:54:15 Autor: Sławomir Krempa

Zachodnie media okrzyknęły Tadeusza Kantora geniuszem z Krakowa, jednym z najważniejszych reformatorów teatru XX stulecia, a prestiżowy „Newsweek” w 1976 roku uznał jego Umarłą klasę za najlepszy spektakl teatralny świata. Tymczasem w jego ojczyźnie artysta długo czekał na uznanie: środowisko nie uznawało stworzonego przez niego teatru za profesjonalny, a wszelkie próby reform czy zmiany oblicza współczesnej sztuki teatralnej uważano za rodzaj dość karkołomnych eksperymentów scenicznych. Będąc malarzem z wykształcenia, artysta umiejętnie łączył teatr i malarstwo, nie zaniedbując tego ostatniego. To właśnie on sprowadził nad Wisłę najnowsze trendy w sztukach plastycznych ubiegłego wieku.

Obrazek w treści

Publikacja Iwony Kienzler Tadeusz Kantor. Sztuka ponad miłość nie tylko odpowiada na pytanie, na czym polegał fenomen i wielkość Kantora, ale także opowiada o nim jako o człowieku, ze wszystkimi słabostkami i zwyczajami, uważanymi często za dziwactwa. Wyjaśnia też, jaką rolę odgrywała w jego życiu miłość, jak również o skomplikowanych relacjach z pracującymi w jego zespole aktorami.

Do lektury zaprasza Wydawnictwo Bellona. W ubiegłym tygodniu zaprezentowaliśmy Wam fragment książki Tadeusz Kantor. Sztuka ponad miłość. Dziś czas na kolejną odsłonę tej historii:

Książkę Tadeusz Kantor. Sztuka ponad miłość możecie kupić w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Tadeusz Kantor - sztuka ponad miłość
Iwona Kienzler0
Okładka książki - Tadeusz Kantor - sztuka ponad miłość

Zachodnie media okrzyknęły Tadeusza Kantora geniuszem z Krakowa, jednym z najważniejszych reformatorów teatru XX stulecia, a prestiżowy „Newsweek”...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo