Mniej kryminałów, więcej fantastyki. Tak wygląda rok 2019 w liczbach Biblioteki Narodowej

Data: 2020-07-27 12:30:14 Autor: pobarski

W 2019 r. wydawcy opublikowali mniej niż w roku ubiegłym książek z nurtu literatury kobiecej oraz kryminałów, wzrosło jednak zainteresowanie fantastyką i literaturą piękną. 

Obrazek w treści 

2019 r. to z całą pewnością rok udany dla polskiej literatury. Znana polska pisarka, Olga Tokarczuk, otrzymała Nagrodę Nobla w Dziedzinie Literatury, pisarz Andrzej Sapkowski wyprzedał swoje książki na całym świecie, a Mariusz Szczygieł otrzymał w Nagrodę NIKE  jury i czytelników za Nie ma. Do zmian doszło także na samym rynku książki, a wydawcy – w ubiegłym roku – pod wpływem trendów postawili na nieco inne gatunki. 

Literatura piękna, fantastyka i książki dla dzieci na topie

Wśród książek wydanych w ubiegłym roku, największą uwagę zwraca wzrost publikacji  zaliczanych do tak zwanej literatury pięknej. Zdaniem BN-ki, jest to tak zwany „efekt Tokarczuk”. Polacy przekonali się do czytania książek, które wymagają od czytelników nieco więcej zaangażowania, znajomości historii, języka, kodów kulturowych. W 2019 roku do Biblioteki Narodowej trafiły 2834 książki, które pracownicy zaliczyli do no literatury pięknej. W 2018 roku takich książek odnotowano 2622. 74% książek z tej kategorii było tomami poezji. 

Czytaj także: Olga Tokarczuk otworzyła własną kawiarnię w Nowej Rudzie

Wzrosty zauważalne są także w fantastyce. W 2019 r. również ukazało się nieznacznie więcej książek z tego podgatunku, niż w roku ubiegłym. Łącznie w ubiegłym roku wydano 554 tytuły należące do literatury fantastycznej. Jest to wzrost w stosunku do roku 2018 i 2017, jednak spadek w stosunku do 2016 – kiedy to wydano ponad 600 książek z tego nurtu. Najwięcej fantastki w ubiegłym roku wydał Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo MAG, Zysk i S-ka , Drageus Publishing House oraz Ridero IT Publishing. 

Wzrosty zanotowano również w kategoriach „Literatura dla młodzieży”, gdzie w 2019 r. wydano 473 książki, a w 2018 r. - 405. W 2019 r. zmienia się też trend na młodzieżówki – coraz chętniej wydawane są powieści dla młodzieży z wątkiem fantasy, spada z kolei liczba młodzieżówek problemowych, które przedstawiają losy nastolatków zmagających się z trudami życia (trend zapoczątkowało Gwiazd naszych wina Johna Greena). W przypadku książek dla dzieci – czyli czytelników poniżej 13 roku życia – w ubiegłym roku wydano 3261 książki, co stanowi prawdziwy rekord. W 2018 r. wydano ich o 455 mniej, z kolei w 2017 – o 300 mniej. Najwięcej książek dla dzieci to książki wydane przez polskich pisarzy (niemal 2/3 wszystkich tytułów). 

Kryminały, romanse i komiksy w odwrocie 

Od lat zauważalny jest spadek ilości wydawanych kryminałów i literatury sensacyjnej. Chociaż wciąż jest to jeden z najczęściej czytanych gatunków, już niebawem kryminały mogą przestać dominować na literackim rynku. W roku 2019 Biblioteka Narodowa otrzymała 794 książki należące do literatury sensacyjno-kryminalnej, z kolei w 2018 r. było ich 867. Jest to znaczny spadek, który przekłada się także na zmniejszenie liczby tłumaczeń. Nadal najwięcej powieści sensacyjnych i kryminałów to przekłady literatury zagranicznej. 

Czytaj także: Najlepsze książki na lato 2020

Podobnie sprawa ma się w przypadku powieści z nurtu romantyczno-obyczajowego. W roku 2019 BN-ka otrzymała 1808 książek, co stanowi spadek o prawie 150 tytułów – w 2018 r. książek z tego nurtu 1955 tytułów. Z kolei w 2017 r. książek romantyczno-obyczajowych było 2137. 

Ostatnia z grup, które zaliczyła spory spadek to… komiksy. Co wydaje się zaskakujące, gdyż w ubiegłych latach notowano wzrosty w tej grupie tematycznej. W ubiegłym roku odnotowano 672 tytuły, co stanowiło spadek aż o 244 pozycje. Nieco uspokaja jednak komunikat Biblioteki Narodowej, że ponad 120 komiksów z ubiegłego roku dotarło wy BN-ki już w 2020 r. Spóźnialskich nie można było ich jednak wliczyć do powyższego zestawienia. 

Łącznie, według informacji Biblioteki Narodowej, w ubiegłym roku wydano łącznie 36 138  książek, co stanowi wzrost liczby tytułów o ponad 2 tysiące w stosunku do roku 2018. Niestety, nie udało się jednak pobić rekordu z 2017 r., kiedy Biblioteka Narodowa odnotowała łącznie 36 260 tytułów.

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Cyklon
Przemysław Semczuk
Cyklon
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Pokaż wszystkie recenzje