Maciej Zaremba Bielawski z tegoroczną Nagrodą Kapuścińskiego

Data: 2019-05-27 06:35:01 Autor: pobarski
News - Maciej Zaremba Bielawski z tegoroczną Nagrodą Kapuścińskiego

W piątek w Teatrze Dramatycznym w Warszawie ogłoszono, kto w tym roku otrzymuje Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego. To dziesiąta edycja nagrody.

Uroczysta gala, podczas której poznano tegorocznego laureata Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego odbyła się w piątek, 24 maja. Wówczas ogłoszono werdykt jury, w składzie którego znaleźli się Olga Stanisławska, William Brand, Julia Fiedorczuk, Tadeusz Sobolewski oraz Nina Witoszek.

Wśród tegorocznych finalistów znalazły się tytuły:

Laureatem został Maciej Zaremba Bielawski, reportażysta szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter. W języku szwedzkim napisany został także jego reportaż, nagrodzony w piątek Nagrodą Kapuścińskiego, a przetłumaczony przez Mariusza Kalinowskiego. Reportaż Dom z dwiema wieżami wydany został przez Wydawnictwo Karakter.

Dom z dwiema wieżami to reportaż przedstawiający historię rodzinną Zaremby Bielawskiego. Autor opisuje tajemnice swojej rodziny, które wraz z kolejnymi latami poznawał i odkrywał. Opowiada o tym, jak w wieku siedemnastu lat dowiaduje się o swoich żydowskich korzeniach, o tym, jak prześladowani byli jego przodkowie. To rozprawa o jego historii: polsko-szwedzkiej, szlachecko-żydowskiej. To refleksja o życiu.

Chociaż Zaremba Bielawski wyróżniony tą nagrodą został po raz pierwszy, to związany jest z nią od dawna. Cztery razy był on bowiem członkiem składu jury, oceniającego nominowane do Nagrody Kapuścińskiego reportaże.

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki to nagroda przyznawana od 2010 roku najlepszym twórcom reportażu. Za nagrodę odpowiedzialni są miasto Warszawa i Gazeta Wyborcza. Laureat nagrody otrzymuje gratyfikację w wysokości 100 tysięcy złotych. Tłumaczom przyznawana jest także nagroda za najlepszy przekład w wysokości 20 tysięcy złotych.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dom z dwiema wieżami
0
Okładka książki - Dom z dwiema wieżami

ako dziecko Maciej był dumny z rodowego herbu i przodka, który zwyciężył pod Grunwaldem. Kiedy miał siedemnaście lat, usłyszał od matki:...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Ta, która musi umrzeć
David Lagercrantz
Ta, która musi umrzeć
Bezmiar
Grzegorz Kapla
Bezmiar
Asiunia
Joanna Papuzińska
Asiunia
Bo trzeba żyć. Apolonia
Ewa Szymańska
Bo trzeba żyć. Apolonia
Bachor
Katarzyna Ryrych;
Bachor
Sekret antykwariusza
Paweł Jaszczuk;
Sekret antykwariusza
Oczy wilka
Alicja Sinicka
Oczy wilka
Apetyt na miłość
Stephanie Kate Strohm
Apetyt na miłość
Łapy i ogony
Magdalena Podbylska
Łapy i ogony
Pokaż wszystkie recenzje