reklama

Oksford zamyka swoją drukarnię. Spada zainteresowanie drukiem

Data: 2021-06-21 09:05:17 Autor: Patryk Obarski

Wydawnictwo działające obok Uniwersytetu Oksfordzkiego podjęło decyzję o zamknięciu swojej drukarni, która wykonywała książki na zlecenie Oxford University Press. Pracę straci około 20 osób, a zmiany podyktowane są coraz mniejszym zainteresowaniem czytelników. 

Obrazek w treści

Po kilkuset latach, w sierpniu wydrukowana zostanie ostatnia książka w oksfordzkiej drukarni Oxuniprint, działającej obok Oxford University Press. Decyzja związana jest z kwestiami finansowymi. 

Oksford bez własnej drukarni 

O sprawie zamknięcia oksfordzkiej drukarni na Wyspach głośno jest już od kilku dni. Nic dziwnego, bowiem publikacje Oxford University Press – prowadzonego przez Uniwersytet Oksfordzki – to wciąż chętnie kupowane i niezwykle ważne tytuły.   

Czytaj także:  Skąd pobierać legalnie e-booki? Darmowe lub tanie rozwiązania dla moli książkowych

Druk związany był z ośrodkiem edukacyjnym Oksfordu wiele lat. Jak wspomina The Guardian, pierwsza publikacja wydrukowana została w Oksfordzie już w 1478 roku, zaledwie dwa lata po tym, jak William Caxton założył pierwszą drukarnię w Anglii. Od tego czasu przez setki lat w mieście kontynuowano tradycje, a drukarnia zajmowała się nie tylko publikacjami skierowanymi do wąskiego grona Uniwersytetu Oksfordzie – realizowała zlecenia m.in. dla brytyjskiej służby zdrowia. 

Niestety, wraz z rozwojem technologicznym i wykorzystywaniem w pracy naukowej komputera, zarówno w Oksfordzie, jak i na całym świecie zmniejszyło się zapotrzebowanie na papierowe podręczniki, czasopisma naukowe czy broszury – to wszystko bowiem przeniosło się do sieci. Z tego też powodu szefostwo Oxford University Press zdecydowało się na zamknięcie drukarni. 

Skandal wokół oksfordzkiej drukarni

Zapowiedź zamknięcia drukarni nie obyła się bez protestów ze strony dotychczasowych pracowników firmy. Obecnie w drukarni pracowało około 20 osób, które wraz z decyzją o likwidacji działu produkcyjnego, stracą swoje etaty w Oxford University Press. Szefostwo wydawnictwa będzie proponowało dotychczasowym pracownikom inne zajęcia – nie wiadomo jednak, czym dokładnie specjaliści od druku mogliby się zająć. 

Czytaj także:  Empik Premium jest kuszące, ale ma swoje ograniczenia. Co dostajemy w abonamencie za 6 zł?

Chociaż wydawnictwo zwraca uwagę na spadające zainteresowanie czytelników związane z powszechnością materiałów elektronicznych oraz na spadki sprzedażowe związane z pandemią, szef związków ma inne zdanie na ten temat. 

To ostatni rozdział w znakomitej historii drukowania w Oxford University Press, ale uważamy, że wynik mógłby być inny, gdyby szefowie OUP nie byli zdeterminowani, by realizować swój program outsourcingu – zdradził Guardianowi związkowiec Kevin Whiffen. 

Nie tylko kłopoty w Anglii 

Coraz więcej firm zaczyna rezygnować z tradycyjnych materiałów drukowanych na rzecz materiałów cyfrowych. W czasie biznesowych targów, klienci oraz partnerzy handlowi zamiast papierowych katalogów coraz częściej otrzymują pendrive'y i inne nośniki zawierające aktualne materiały reklamowe. 

Czytaj także:  Czy w 2021 spotkamy się na targach książki?

Także wydawnictwa prasowe zaczynają przenosić się do sieci. W ostatnich latach spada zainteresowanie papierowymi wydaniami popularnych dzienników. Według analizy przeprowadzonej na zlecenie portalu WirtualneMedia.pl, średnie rozpowszechnianie wszystkich codziennych gazet w lutym 2021 roku było aż o 17,73 proc. niższe niż w lutym 2020 roku.

Czytelnicy książek z kolei coraz chętniej decydują się na korzystanie z książek elektronicznych w postaci abonamentowych. Ofertę e-booków w formie wypożyczeń elektronicznych oferuje m.in. firma Legimi, a od niedawna także księgarnia internetowa Empik

Coraz popularniejsza staje się także usługa druku na życzenie, w ramach której czytelnik zamawia wybraną przez siebie książkę, która drukowana jest jednostkowo, specjalnie w ramach konkretnego zakupu. Książki w tej formie druku często drukowane są na nowoczesnych maszynach cyfrowych, które pozwalają na wydruk publikacji w niskich nakładach. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje