Skąd pobierać legalnie e-booki? Darmowe lub tanie rozwiązania dla moli książkowych

Data: 2020-07-04 13:59:46 Autor: pobarski

W ostatnim czasie wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można legalnie, a jednocześnie za darmo lub za drobną opłatą uzyskać dostęp do e-książek. W tym artykule przybliżamy kilka ciekawych rozwiązań.

Obrazek w treści

Darmowe e-booki, które nie pochodzą z nielegalnych źródeł? To możliwe. W tym artykule przedstawimy Wam kilka opcji, którymi zainteresować powinien się każdy mól książkowych czytający e-booki. Sprawdźcie sami!

Książki w domenie publicznej

To podstawowe źródło, z którego korzystaliśmy chyba niemal wszyscy. Jeśli lubimy klasyki literatury, to czasem warto najpierw poszukać ich w sieci, niż wydawać dodatkowe oszczędności na wydanie z opracowaniem lektury.

Czytaj także: Ebooki w Internecie. Czy pobieranie książek z Internetu jest legalne?

Wiele znanych dzieł literackich znajduje się na znanej i cenionej platformie Wolne Lektury tworzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Ta internetowa biblioteka zawiera setki e-booków, a czasem również książek w postaci audiobooków – i to wszystko za darmo.

W ofercie Wolnych Lektur znaleźć można m.in. dzieła Adama Mickiewicza, Jana Kochanowskiego czy Henryka Sienkiewicza, ale także książki Frances Hodgson Burnett (np. Mała księżniczka), Rudyarda Kiplinga (Księga dżungli) czy Edgara Allana Poego (Maska śmierci szkarłatnej). Co ciekawe, na Wolnych Lekturach znaleźć można także książkę Joanny Papuzińskiej – udostępniona została ona na licencji „Art Libre – licencja Wolnej Sztuki”.

Oprócz serwisu Wolne Lektury, polscy czytelnicy skorzystać mogą też m.in. ze zbiorów Biblioteki Narodowej udostępnionych na platformie polona.pl oraz z książek udostępnionych na Wikimedia Commons. To właśnie na tej ostatniej platformie znaleźć można perełki literatury światowej, np. książkę Małe kobietki w przekładzie Zofii Grabowskiej z 1930 r.

E-booki na platformach internetowych

Część pisarzy udostępnia swoje opowiadania czy fragmenty książek, nad którymi pracuje na platformach internetowych – na swoich stronach internetowych, blogach, ale także w aplikacjach typu Wattpad.

Czy wiedzieliście, że to właśnie na Wattpadzie zaczynało wielu znanych twórców, w tym Anna Todd (seria After) i Beth Reekles (The Kissing Booth)? Warto zatem zapoznać się z publikowanymi tam za darmo opowieściami – kto wie, może niebawem któraś z nich stanie się światowym bestsellerem. 

Usługi abonamentowe

Wielu z nas korzysta z internetowych wypożyczalni VOD lub opłaca abonamenty za usługi typu Netflix, HBO GO czy Apple TV. Czy wiecie, że istnieją także podobne usługi oferujące e-booki i/lub audiobooki?

Czytaj także: Empik Premium jest kuszące, ale ma swoje ograniczenia. Co dostajemy w abonamencie za 6 zł? 

Wśród najpopularniejszych usługodawców znajduje się Legimi, które oferuje możliwość wypożyczania tysięcy e-booków i audiobooków za stałą opłatę miesięczną. Najdroższy pakiet (bez umowy, ale też i bez ograniczeń w ilości lektur czytanych w aplikacji) kosztuje 44,90 zł miesięcznie – to przecież cena za 2 książki drukowane kupione w księgarni internetowej czy 4 kawy kupione na mieście!

Inni klienci cenią sobie z kolei usługę Empik Go, która oferuje bardzo podobne opcje, co Legimi. Książek z Empik Go nie można co prawda przesłać na czytniki, jednak usługa znanej księgarni dodatkowo oferuje dostęp do oryginalnych seriali audio. Z powodu pandemii Empik postanowił dodatkow przyznać swoim klientom darmowy pakiet Premium, który umożliwia także korzystanie z ich aplikacji z e-bookami.

E-booki z bibliotek

Czy wiecie, że część bibliotek oferuje także swoim czytelnikom… e-booki? Jeśli nie, koniecznie sprawdźcie to przy najbliższej wizycie w swojej książnicy.

Firma Legimi współpracuje z wieloma bibliotekami, za darmo udostępniając swoją wirtualną biblioteczkę czytelnikom zapisanym do partnerskich bibliotek. Jeśli wasza książnica współpracuje z Legimi, poproście bibliotekarza o kod dostępowy do usługi. Kiedy już go dostaniecie, wystarczy zarejestrować go na specjalnej stronie www. Wówczas otrzymujecie bezpłatny dostęp do aplikacji na cały miesiąc! By przedłużyć możliwość skorzystania z Legimi, wystarczy w kolejnym miesiącu znów udać się do biblioteki po kod.

Czytaj także: Czy biblioteki mogą udostępniać skany książek? 

Inna ciekawa usługa oferowana jest przez grupę PWN — to usługa Ibuk Libra. Działa ona niemal tak samo, jak powyższa usługa Legimi. Wszyscy zainteresowani czytelnicy bibliotek współpracujących z PWN, otrzymują roczny bezpłatny dostęp do wirtualnej czytelni, w której znajdują się zarówno publikacje naukowe, jak i topowe bestsellery. Ibuk Libra nie posiada jednak swojej aplikacji – z internetowej czytelni korzystać należy poprzez przeglądarkę internetowąj.

Promocje w księgarniach internetowych

Czasem najlepsze rozwiązania okazują się… najprostsze! Nierzadko za symboliczną opłatę upolować można legalne e-booki w promocjach księgarń internetowych! Warto zatem polubić strony na Facebooku wydawnictw i księgarń, by być na bieżąco z wszelkimi promocjami.

Czasem e-booki zakupić można za kilka złotych. Innym razem – w promocjach typu „2 za 1”. Już niebawem zaktualizowane informacje dotyczące promocji książek znajdziecie także na fanpage'u na Facebooku Tanio Czytam - koniecznie go zaobserwujcie!

Macie jeszcze jakieś pomysły? Koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! Pamiętajcie jednak, by „czytać legalnie i dać legalnie czytać innym”!

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Topielice
Sylvia Wilczyńska
Topielice
Siódma ofiara
Aleksandra Marinina;
Siódma ofiara
N.P.
Banana Yoshimoto
N.P.
Hotel Aurora
Emilia Teofila Nowak;
Hotel Aurora
Dom z widokiem na szczęście
Klaudia Duszyńska
Dom z widokiem na szczęście
Pokaż wszystkie recenzje