Olga Tokarczuk: „Czuję się bezradna”. Noblistka o sytuacji na wschodniej granicy

Data: 2021-10-07 09:01:49 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Olga Tokarczuk, pisarka i laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018, przed kilkoma dniami opublikowała komentarz w sprawie sytuacji, która ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy. Do wpisu Noblistka dołączyła także swoje archiwalne opowiadanie. 

Obrazek w treściOlga Tokarczuk w czasie spotkania wokół książki Czuły narrator / fot. Edyta Dufaj

Olga Tokarczuk nie tylko zajmuje się pisaniem, ale również aktywnie angażuje się w życie społeczne w Polsce. Noblistka niejednokrotnie wypowiadała się na tematy związane z prawami człowieka i mówiła o potrzebie równości, a teraz skomentowała sytuację, która ma miejsce na polsko-białoruskiej granicy. 

We wpisie na oficjalnym profilu na Facebooku, Olga Tokarczuk przypomniała o opowiadaniu, które wydała piętnaście lat temu.  Tekst pochodził z antologii opowiadań wydanego z okazji upadku muru berlińskiego i przypominać miał młodym ludziom, że choć mur został zburzony, to „jako ludzkość nie zaprzestaliśmy budować nowych murów”. I choć tekst miał stanowić „przestrogę przed powrotem do tamtych czasów”, to – zdaniem noblistki – opowiadanie „okazało się prorocze”. 

„Czuję się bezradna”

Olga Tokarczuk podkreśliła, że dziś czuje się bezsilna wobec tego, co dzieje się właśnie na polsko-białoruskiej granicy. Pisarka zauważyła, że powstał „nowy, następny mur”. 

Jako obywatelka Polski i Europejka, obserwując to, co dzieje się dzisiaj na wschodniej granicy Polski, widzę cierpienie ludzi za nowym, następnym murem. Czuję się bezradna. Jest we mnie gniew i wstyd. Chciałabym, żeby słowa mogły działać i zmieniać świat na lepsze

– napisała Olga Tokarczuk na Facebooku. 

Pod wpisem zamieściła swoje opowiadanie, które przeczytać można poniżej: 

Pisarze apelują w sprawie uchodźców 

Przypomnijmy, że od kilku tygodni w części kraju obowiązuje stan wyjątkowy. Dotyczy on ponad 100 miejscowości zlokalizowanych w części województwa podlaskiego i lubelskiego. Wśród ograniczeń związanych z wprowadzonym stanem wyjątkowym znajduje się m.in. zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym przez całą dobę (poza osobami, które mieszkają na obszarze objętym stanem wyjątkowym), a także zakaz utrwalania, nagrywania i fotografowania „obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną”. Tym samym na terenie objętym stanem wyjątkowym nie mogą pojawić się m.in. dziennikarze. 

Może zainteresować cię także...

O sytuacji na granicy Polski i Białorusi mówili także pisarze w czasie niedzielnej gali rozdania Nagrody Literackiej Nike. Aleksandra Lipczak, autorka nominowana za reportaż Lajla znaczy noc, odczytała również list grupy Rodziny bez granic. 

Przepraszam Państwa bardzo, ale nie możemy o niczym innym mówić w tych dniach. Chciałabym wykorzystać tę chwilę i przeczytać list grupy Rodziny bez Granic, który można wspierać, publikować i przesyłać dalej. Skierowany do osób rządzących Polską, podejmujących w Polsce decyzję, który ma się odwołać do ich sumień

— mówiła Aleksandra Lipczak w czasie niedzielnej gali.

W czasie uroczystości wręczenia Nike część publiczności trzymała kartki z napisem Gdzie są dzieci?.

Cieszę się, że możemy tutaj być, ale jest to czas trochę smutny w naszym kraju. Chciałbym, żebyśmy pomyśleli o osobach, których nie ma tutaj z nami, bo są właśnie na granicy

– dodał Kasper Bajon, autor książki Fuerte

Stan wyjątkowy obowiązuje od 2 września i początkowo trwać miał 30 dni. Na początku października prezydent Andrzej Duda podpisał rozporządzenie o przedłużenie obowiązywania stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.  

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Czuły narrator
Olga Tokarczuk0
Okładka książki - Czuły narrator

Najnowsza książka Olgi Tokarczuk to swoiste laboratorium tekstów noblistki. Publikacja przedstawi twórczośc od kuchni, opowie o motywacjach...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Tam, gdzie nie pada
Michael Sowa
Tam, gdzie nie pada
Przepustka do męskości
Paweł Pollak
Przepustka do męskości
Żyje się tu i teraz
Katarzyna Kaźmierczak
Żyje się tu i teraz
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Pokaż wszystkie recenzje