Oto najlepsze książki psychologiczne i poradniki

Data: 2017-11-06 22:35:20 Autor: Sławomir Krempa
News - Oto najlepsze książki psychologiczne i poradniki

Kilkadziesiąt publikacji psychologicznych i poradników rywalizowało w siedmiu kategoriach w kolejnym konkursie i plebiscycie serwisu Granice.pl Poznajmy najlepsze spośród nich. 

- Plebiscyt "Najlepsza książka psychologiczna" od wielu już lat staje się okazją do wyłonienia najciekawszych publikacji specjalistycznych dostępnych na polskim rynku wydawniczym - podkreśla Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl - Wyboru dokonują równolegle członkowie jury oraz czytelnicy, głosujący za sprawą strony internetowej www.ksiazkapsychologiczna.pl.

Tegoroczni zwycięzcy

Zdaniem jurorów na miano najlepszej publikacji psychologicznej 2017 roku zasługuje książka Michaela Schulte-Markworta Wypalone dzieci. O presji osiągnięć i pogoni za sukcesem (Wydawnictwo Dobra Literatura). 

Dzieci niemal całkowicie poddają się dyktatowi społeczeństwa, w którym liczy się tylko sukces – i ponoszą tego bolesne konsekwencje. Doświadczony psychiatra, profesor Michael Schulte-Markwort, codziennie diagnozuje u dzieci i młodzieży wypalenie. Swoją  książką chciałby nami wstrząsnąć i wywołać dyskusję na temat stresu, który towarzyszy najmłodszym. Nauka i chodzenie do szkoły powinny być dla nich przyjemnością. Tymczasem żyją w świecie, który gna je bez tchu od jednej przeszkody do następnej i zmusza do walki o wątpliwe wartości.

Z kolei najwięcej głosów czytelników w całym plebiscycie otrzymała Smakoterapia Iwony Zasuwy (Edipresse Książki). 

Smakoterapia jest dla mnie wyjątkowa. To swego rodzaju zaproszenie do świadomego, kulinarnego świata, w którym - jak pokazuje autorka - nie ma nudy, rutyny i tradycyjnego „schabowego". Są za to: kolor, wyszukany smak i obłędny zapach. Jest radość, zabawa i wspólne przeżycia. To nowe możliwości, połączenia, podpowiedzi czy wskazówki - uzasadnia swój wybór czytelniczka, Agnieszka Ojdana. 

- To także szereg osobistych przemyśleń autorki. Ta książka to także opis drogi, jaką przeszła autorka, a dla czytelników - drogowskaz.

Zdrowie, dieta

Smakoterapia uzyskała również najwięcej głosów i nagrodę internautów w kategorii „Zdrowie, dieta". Z kolei wybór jurorów padł tu na Ajurwedę i piękno dr. Partapa Chauhana (Virgo). 

- Bardzo ciekawym elementem publikacji są porady kosmetyczne, nawiązujące do naszej konkretnej osobowości i budowy ciała. Okładka bardzo porządna, twarda, książka szyta, bez ilustracji - docenia atuty publikacji czytelniczka, Joanna Mielczarska.

- Dr Partap Chauhan zachęca do wsłuchania się w swoje wewnętrzne „ja" i zwrócenia się ku naturalnym rytmom życiowym regulowanym przez pory dnia i roku. Interesująca lektura. 

Związki, życie małżeńskie

Wśród poradników dotyczących związków i życia małżeńskiego jurorzy docenili Prezent zapakowany przez Boga Lindy Dillow i Lorraine Pintus (Koinonia). 

Kobiety i mężczyźni codziennie staczają walkę o wierność i czystość seksualną. Niestety, wiele osób tę walkę przegrywa. Dla jednych te pojęcia stały się już przeżytkiem, dla innych są aktualne tylko do pewnego momentu. Tymczasem Bóg stworzył nas jako istoty, które pragną intymnych związków. Bardzo pragniemy intymności z kimś, kto pójdzie z nami przez życie, kto nas będzie kochał i szanował. Tęsknimy za kimś, komu możemy zaufać i kto używa daru, jakim jest seks, w sposób zgodny z jego przeznaczeniem. 

Autorki ukazują, co na temat seksualności mówi Pismo Święte. To ważna publikacja dla wszystkich osób wierzących. 

Czytelnicy w tej kategorii wyróżnili Projekt: związek. Jak stworzyć dojrzałą i pełną miłości relację? Kingi Korskiej (Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne). 

- To publikacja nietypowa - podkreśla Magdalena Galiczek-Krempa. - To nie jest tradycyjny psychologiczny poradnik. To pierwszy komiks psychologiczny, w którym pod lupę autorka bierze związek kobiety i mężczyzny i z lekkością go analizuje. 

Komiks Kingi Korskiej czyta się błyskawicznie, można też wracać do wcześniejszych, podjętych przez bohaterów publikacji tematów czy zagadnień, by na nowo je przemyśleć bądź wdrożyć rady prezentowane w książce we własnym życiu. Jeśli dodać do zalet publikacji jeszcze wszechobecny humor, z pełną świadomością można polecić Projekt: związek wszystkim parom – nie tylko tym z problemami.  

 Najciekawsze poradniki

W kategorii „poradniki" najbardziej interesującą okazała się publikacja Izabeli Sakutovej Brafitting. Lifting piersi bez skalpela (Edipresse Książki). 

Autorka o tym, jak dobrać odpowiedni stanik, wie absolutnie wszystko. Prekursorka nowoczesnego brafittingu w Polsce podzieli się z czytelniczkami swoją wiedzą.

I gwarantuje, że nie skalpel chirurga plastycznego, a dobrze dopasowany stanik sprawi, że każdy dekolt będzie perfekcyjny. 

Druga wyróżniona wśród poradników publikacja to  Psychogenealogia w praktyce Anne Ancelin Schützenberger (Virgo). 

Ta publikacja pomaga zrozumieć to, co w sferze psychiki przekazywane jest poprzez pokolenia. Dzięki psychogenealogii to dziedzictwo staje się dla nas bardziej dostępne, możemy z niego korzystać, a jeśli zajdzie potrzeba, zmienić.

Psychogenealogia powstała na bazie psychologii klinicznej, w oparciu o psychoanalizę, rozszerzoną o więzy międzypokoleniowe z użyciem techniki socjopsychologicznej i genogramu przekształconego w geneosocjogram, czyli w drzewo genealogiczne ukazujące więzi między osobami i ważne fakty z ich życia.  

Pedagogika, nauczanie

W kategorii „pedagogika, nauczanie" uwagę internautów zwróciła publikacja Pernille Ripp Uczyć (się) z pasją. Jak sprawić, by uczenie (się) było fascynującą podróżą (Dobra Literatura). 

Pernille Ripp zauważyła, że ciągłe sterowanie uczniami i narzucanie im metod pracy hamuje ich rozwój i pozbawia radości płynącej z uczenia się. Uznała wtedy, że powinna wziąć odpowiedzialność za dzieci, które przyszły do szkoły pełne entuzjazmu (a przynajmniej bez objawów niechęci do niej), a wyszły z podciętymi skrzydłami. Postanowiła odejść od tego, czego nauczyła się na studiach, zaufać swojej intuicji i poszukać własnej drogi do dobrej edukacji. Podając przykłady zmian wprowadzonych przez siebie, zachęca wszystkich do wdrażania własnych sposobów na przywrócenie szkół uczniom i tworzenia klas, które wypełnią się pasją do nauki.

Jurorzy z kolei wyróżnili książkę Urszuli Kierczak Rusz się, człowieku (Oficyna Wydawnicza Impuls). 

Prezentowany w niniejszej publikacji program nauczania „Rusz się człowieku” zyskał pozytywne opinie specjalistów z metodyki i dydaktyki oraz przede wszystkim nauczycieli wychowania fizycznego. Nie jest gotowym przepisem działania, stanowi jedynie propozycję realizacji zajęć wychowania fizycznego, opartą na nowej podstawie programowej.

Autorska propozycja Urszuli Kierczak to publikacja rzeczowa, merytoryczna, a przy tym bardzo praktyczna.  

Nie tylko o dzieciach...

...piszą autorzy publikacji Mutyzm wybiórczy (Oficyna Wydawnicza Impuls), nagrodzonej przez jurorów w tak właśnie nazwanej kategorii.

- Niniejsza publikacja może posłużyć jako praktyczna pomoc dla wszystkich osób zajmujących się mutyzmem : nauczycieli, pedagogów, logopedów, a także rodziców dzieci z mutyzmem. Przybliża tematykę trudności komunikacyjnych dzieci z mutyzmem oraz możliwości organizacji i realizacji specjalistycznego wsparcia logopedycznego, medycznego, psychopedagogicznego dla dzieci z tym zaburzeniem - pisze w recenzji dr Karina Szafrańska.

Najwięcej głosów internautów w kategorii „nie tylko o dzieciach" trafiło z kolei do publikacji Wypalone dzieci, która otrzymała nagrodę główną w tegorocznym plebiscycie.  

Motywacja, rozwój osobisty

Poznaj siebie - zachęca nagrodzony przez internautów Krzysztof Sadecki (Edipresse Książki). 

- W swoim życiu przeczytałem wiele książek traktujących o rozwoju osobistym, ale żadna z nich nie była tak wnikliwa jak najnowsza książka Krzysztofa Sadeckiego. Pozycja wybitna i zasługująca na kilkukrotne przeczytanie, by przypadkiem coś nie umknęło, a czytając ma się wrażenie, że wszystko ma znaczenie. Gorąco polecam - podkreśla Łukasz Milewski.

Wielkość codzienna to książka, która zyskała w tej kategorii uznanie jurorów.  

- `W tym wyjątkowym tomie D.K. Hatch połączył inspirujące opowieści publikowane w ,,Reader's Digest" z mądrością i wskazówkami Stephena R. Coveya, autora bestsellerowych 7 nawyków skutecznego działania. Poruszające osobiste historie ludzi znanych i takich jak my, opatrzone refleksjami i celnymi cytatami, zmotywują nas do tego, abyśmy starali się być wielcy na co dzień.

Od czasu do czasu bywamy świadkami heroicznych czynów czy przełomowych odkryć - przejawów wielkości ludzkiego ducha. Istnieje też jednak inna wielkość, mniej spektakularna, lecz dostępna każdemu i bardzo ważna - wielkość codzienna. To właśnie ona, wypływając z ponadczasowych zasad, umożliwia życie pełne głębszego sensu i poczucia spełnienia.

Drogowskazy

Z pewnością na takie miano zasługują ostatnie już książki wyróżnione w tegorocznej edycji plebiscytu „Najlepsza książka psychologiczna i poradnik". A więc przede wszystkim nagrodzona przez jurorów publikacja Jeffa VanVonderena Zmęczony wymaganiami, których nie umiem spełnić (Szaron). To prawdziwa pomoc dla tych, którzy ciągle próbują, ale nigdy nie czują się „wystarczająco dobrzy”.

To także książka dla chrześcijan, którzy zmagają się w swoim życiu z tkwiącym w nich głęboko kodem pisanych i niepisanych reguł i wymagań, których niespełnienie rodzi w nich poczucie wstydu, poniżenia i ograbienia z duchowej siły.

Najwięcej głosów czytelników zdobyła z kolei książka Sankofa. Nie zmarnuj życia o. Tomasza Gaja i Magdaleny Pajkowskiej (W drodze). 

Tytułowa Sankofa to aforyzm z Afryki, który oznacza mitycznego ptaka patrzącego w przeszłość, po to, żeby ją zrozumieć i ruszyć ku przyszłości. Warto przypomnieć sobie, skąd idziemy, kto nam towarzyszył, czego dokonaliśmy, a co nam nie wyszło. Dzięki temu możemy w pełni przeżywać teraźniejszość i z nadzieją odkrywać przyszłość.

Książka jest rozmową… o życiu, a proste pytania i proste odpowiedzi ułożyły się autorom w opowieść o tym, jak go nie zmarnować. Skomplikowany świat „ja”, uczucia, powołanie, duchowość, miłość, poczucie winy, komunikacja, konflikt  i psychoterapia to kolejne punkty na mapie tej wędrówki.

To już wszystkie książki nagrodzone w tegorocznej edycji plebiscytu na najlepszą publikację psychologiczną. Ze wszystkimi zgłoszonymi tytułami zapoznać się można na stronie www.ksiazkapsychologiczna.pl Natomiast więcej informacji o poszczególnych książkach wraz z opiniami i recenzjami czytelników oraz jurorów znaleźć można na stronach serwisu Granice.pl, który jest organizatorem konkursu.

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje