„Pan Tadeusz”, czyli epopeja narodowa okiem Andrzeja Wajdy

Data: 2023-05-02 10:14:40 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Mirosław Kalinowski
udostępnij Tweet

Ekranizację jednego z najważniejszych dzieł w historii polskiej literatury — Pana Tadeusza — już niebawem zobaczyć będzie można na ekranach. Co warto wiedzieć o filmie na podstawie epopei Adama Mickiewicza

Obrazek w treści „Pan Tadeusz”, czyli epopeja narodowa okiem Andrzeja Wajdy [jpg]fot. skan „Pana Tadeusza”, wyd. Alexander Jełowicki, 1834 / domena publiczna / Polona

Pan Tadeusz nie bez przyczyny uznawany jest za jedno z najważniejszych dzieł nie tylko polskiego romantyzmu, ale w całej naszej narodowej literaturze. Wybitny utwór Adama Mickiewicza niejednokrotnie bywał adaptowany, a już niebawem zobaczymy go ponownie w telewizji. 

Pan Tadeusz — ekranizacja — film

Przypomnijmy, że fabuła Pana Tadeusza opowiada o splatających się losach poszczególnych mężczyzn z rodu Sopliców. Akcja epopei Mickiewicza zaczyna się przyjazdem młodziutkiego Tadeusza do rodzinnego Soplicowa. 

Czytaj także: Jak napisać notatkę syntetyzującą? 

Młody mężczyzna ponownie spotyka się ze swoim wujem, Sędzią Soplicą, a także poznaje księdza Robaka. Podczas wizyty Tadeusza w Soplicowie poznajemy zawiłe losy ojca Tadeusza, Jacka Soplicy i jego nieszczęśliwej miłości. Jednocześnie sam Tadeusz musi dokonać wyborów związanych ze swoim życiem uczuciowym. 

W rolach głównych w filmie występują Michał Żebrowski, Bogusław Linda, Alicja Bachleda-Curuś oraz Andrzej Seweryn

Pan Tadeusz — film — kiedy w TV? 

Ekranizacja Pana Tadeusza w reżyserii Andrzeja Wajdy wyemitowana zostanie już 2 maja 2023 r. o godz. 12:35 na antenie TVP 1. Kolejny raz film zobaczyć będzie można 3 maja na antenie TVP Historia oraz TVP Kultura. 

Czytaj także: Jak napisać rozprawkę maturalną? 

Emisja ekranizacji epopei narodowej zbiega się ze świętem uchwalenia Konstytucji 3 maja, ale również — z nadchodzącym egzaminem maturalnym. Kto wie, może to właśnie Pan Tadeusz pojawi się na maturze z polskiego w 2023 roku?

Pan Tadeusz — wielkie dzieło czy lektura obowiązkowa? 

Pan Tadeusz to niewątpliwie jedno z najwybitniejszych dzieł polskich romantyków, o czym od pokoleń przekonują poloniści w czasie zajęć języka polskiego. Być może dlatego utwór Adama Mickiewicza tak często pojawia się na licznych egzaminach — zarówno ósmoklasistów, jak i na egzaminie maturalnym

Pan Tadeusz obecnie znajduje się w kanonie lektur obowiązkowych, co oznacza, że z dziełem Mickiewicza zaznajomić musi się w trakcie swojej edukacji każdy młody Polak. Co interesujące, coraz częściej dochodzi także do uwspółcześnienia tego wielkiego dzieła. W ubiegłym roku nakładem wydawnictwa Nowa Baśń ukazała się książka Adam Mickiewicz. Bryk bardzo niekonwencjonalny, która stanowiła powieściową adaptację trzynastozgłoskowca. O książce głośno zrobiło się zwłaszcza wśród edukatorów i popularyzatorów języka polskiego. 

Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza przeczytać można nieodpłatnie w internecie — m.in. na platformie Wolne Lektury, z kolei współczesną adaptację epopei narodowej kupić można w popularnych księgarniach internetowych poniżej: 

Tagi: matura 2023, lektury szkolne, lektury, matura, próbna matura 2023,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Pan Tadeusz
Adam Mickiewicz0
Okładka książki - Pan Tadeusz

Nowe wydanie polskiej epopei narodowej jest projektem łączącym elementy estetyki epoki romantyzmu z elementami współczesnymi. Dzieło życia Adama Mickiewicza...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje