„Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata” – powstaje nietypowa produkcja z głośną obsadą

Data: 2023-08-17 14:18:41 | Ten artykuł przeczytasz w 5 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Ruszyły zdjęcia do nowego filmu dla młodzieży zatytułowanego Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata. Głównymi bohaterami produkcji są nastolatkowie stanowiący postrach w całej szkole, których życie zmienia się wraz z pojawieniem nowego polonisty.

Fragment obrazu Adam Mickiewicz na Judahu skale autorstwa Walentego Wańkowicza fot. fragment obrazu Adam Mickiewicz na Judahu skale autorstwa Walentego Wańkowicza / domena publiczna

Czyżby tematy związane z Adamem Mickiewiczem były teraz w modzie? Nie tak dawno informowaliśmy o realizacji przez Telewizję Polską serialu Niepewność, który ma się skupić na młodości oraz pierwszej miłości wieszcza nardowego, a teraz do sieci trafiły fotosy z filmu z twórcą epopei narodowej w tytule! W przeciwieństwie jednak do produkcji TVP, nadchodzący film dla młodzieży niewiele będzie miał wspólnego z samym Mickiewiczem.

Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata – młodzieżowy film wkrótce trafi na ekrany

Jak wynika z pierwszych zapowiedzi, realizowany właśnie przez studio Artrama film Pieprzyć Mickiewicza, czyli najlepsze lata to produkcja skierowana do nastolatków i o nastolatkach właśnie. Głównymi bohaterowie są uczniowie jednego z liceów. Klasa 2B nie jest ulubioną klasą nauczycieli, wręcz przeciwnie — pedagodzy ogólniaka zgodnie przyznają, że to najgorsza klasa spośród wszystkich.

Czytaj także: Zajęcia na studiach z literatury poświęcone… piosenkom Taylor Swift

Sprawiający ogromne kłopoty uczniowie doprowadzają do tego, że nauczyciele uczący w klasie 2B są u kresu wytrzymałości. Kiedy wszyscy tracą nadzieję na to, że uda się jakoś utemperować nieznośnych uczniów, w szkole pojawia się nowy nauczyciel: Jan Sienkiewicz, który – jak można spodziewać się po nazwisku – jest polonistą. To właśnie on zachęca podopiecznych do nauki oraz rzuca im wyzwanie.

Gwiazdorska obsada i nowe twarze. Kto wcieli się w postać nietypowego polonisty?

Jeśli chodzi o obsadę i całą ekipę filmową, to jak podkreśla reżyserka, zaangażowanych zostało sporo młodych osób. Dla wielu z nich jest to pierwsze doświadczenie z tak dużą produkcją.

„Pieprzyć Mickiewicza...” to film o młodych i dla młodych, przez nich w dużej mierze tworzony. To filmowa opowieść o przyjaźni, miłości, buncie czyli o młodości, która musi się też wyszumieć. Wielkim atutem tego filmu, oprócz doświadczonych aktorów, jest młoda obsada, świeże, nieznane jeszcze twarze. Dzięki nim i ich osobowościom staramy się wykreować autentyczny świat licealistów

– wspomina Sara Bustamante-Drozdek, czyli reżyserka filmu.

W postać polonisty i mentora wciela się ceniony zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych Dawid Ogrodnik. Niedawno Ogrodnika zobaczyć można było w filmie Johnny poświęconym ks. Janowi Kaczkowskiemu, ale to niejedyny film, gdzie zagrał ważne role. W przeszłości zaangażowany był w realizację takich produkcji jak Broad Peak, Johnny, Ikar. Legenda Mietka Kosza, Disco Polo, czy Najmro. Kocha, kradnie, szanuje.

Tym razem Dawidowi ogrodnikowi na ekranie towarzyszyć będzie również Joanna Liszowska, znana z popularnego serialu Przyjaciółki. W produkcji wystąpi jako nauczycielka języka francuskiego. Oprócz niej w filmie wystąpią też Weronika Książkiewicz, Aldona Jankowska i Paulina Zwierz. Nie zabraknie również aktorów debiutujących na wielkim ekranie, czyli między innymi: Hugo Tarres, Wiktora Koprowska, Ada Grodzka, Aleksandra Izydorczyk, Artur Gwizdak, Igor Pawłowski oraz Krystian Embradora.

Dokładna data premiery – oraz związki filmu z Mickiewiczem – jeszcze nie są znane. Wiadomo jednak, że jego premiera będzie miała miejsce w 2024 roku.

Tagi: filmy, literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Dzieła zebrane Adama Mickiewicza
Adam Mickiewicz0
Okładka książki - Dzieła zebrane Adama Mickiewicza

Adam Mickiewicz był jednym z najwybitniejszych przedstawicieli europejskiego romantyzmu. Jego poezję charakteryzował zarówno mistycyzm i sentymentalizm...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Siemowit Zagubiony
Robert F. Barkowski ;
Siemowit Zagubiony
Pokaż wszystkie recenzje