Najciekawsze premiery książek w czerwcu 2024. Co warto przeczytać?

Data: 2024-06-04 10:12:01 | aktualizacja: 2024-06-04 02:47:57 | Ten artykuł przeczytasz w 9 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Czerwiec trwa w najlepsze. W tym miesiącu na półki polskich księgarń trafi sporo intrygujących premier. Wydawcy przygotowali zarówno kryminały, romanse, thrillery, ale też powieści literatury obyczajowej, pięknej, czy faktu. Sprawdźcie jakie nowości zdecydowaliśmy się wam zaprezentować.  

Nowości książkowe w księgarni

Już niedługo rozpocznie się lato. Dni są coraz dłuższe i chciałoby się więcej czasu spędzać na dworze. Nie wyklucza to jednak czytania książek! Warto czasem zaszyć się z dobra powieścią na leżaku i oddać się przyjemnej lekturze. Koniecznie sprawdźcie jakie premiery czekają na was w najbliższym miesiącu. 

Premiera 4 czerwca 2024 roku

Inna panna Bridgerton – Julia Quinn

Inna panna Bridgerton to prequel bestsellerowych Bridgertonów autorstwa Julii Quinn. Książka ukazuje się pod szyldem wydawnictwa Zysk i S-ka

Jest to wciągająca powieść opowiadająca o niezależnej i żądnej przygód Poppy Bridgerton. Dziewczyna poszukuje partnera o bystrym intelekcie i podobnych zainteresowaniach, jednak nie znajduje nikogo odpowiedniego wśród londyńskiej socjety. Podczas wizyty u przyjaciółki na wybrzeżu Dorset, przypadkiem odkrywa kryjówkę przemytników w jaskini. Jej radość szybko przeradza się w przerażenie, gdy zostaje porwana przez dwóch piratów i zabrana na pokład statku.

Kapitan Andrew James Rokesby, uznawany za lekkomyślnego drania, pracuje jako korsarz na usługach brytyjskiego rządu, przewożąc nielegalne towary i tajne dokumenty. Wyruszając w niebezpieczny rejs do Portugalii, zaskoczony odkrywa w swojej kajucie związaną i zakneblowaną Poppy. Szybko dowiaduje się, że nieznajoma jest jedną z Bridgertonów. Między tą dwójką pojawi się odurzająca pasja, nad którą trudno będzie zapanować. 

Premiery 5 czerwca 2024 roku

Opowiadania wszystkie – Sylvia Plath

Po raz pierwszy na polskim rynku wydawniczym ukazuje się zbiór wszystkich opowiadań Sylvii Plath zatytułowany Opowiadania wszystkie. Publikacja ukazuje się pod szyldem wydawnictwa Marginesy. Wśród krótkich form znalazło się niedawno odnalezione i dotychczas nieprzetłumaczone na polski opowiadanie Mary Ventura i dziewiąte królestwo

Zbiór zawiera trzydzieści dwa opowiadania, które pokazują pełen przekrój tematyczny twórczości Plath. Pojawiają się w nich motywy znane z jej poezji, takie jak dzieciństwo, cielesność, wojna, obłęd i śmierć. Te krótkie formy stanowią doskonałe uzupełnienie wizerunku Plath jako pisarki. Na kartach książki widzimy jej talent i geniusz z zupełnie innej perspektywy. 

Proza Plath, która jest zakotwiczona w konkretnych kontekstach pomaga lepiej zrozumieć jej fascynacje i demony. Zbiór ten pozwala docenić literacki geniusz pisarki i stanowi niejako podsumowanie jej dorobku pisarskiego. 

Efekt morza – Katarzyna Bonda

Katarzyna Bonda, czyli autorka bestsellerowych książek, wraca z nową powieścią. Efekt morza to trzymający w napięciu thriller kryminalny wydany przez Wydawnictwo Muza

Historia zaczyna się od tajemniczego zniknięcia dziewiętnastoletniej Marty Berg. To wydarzenie wstrząsnęło całym krajem. Pomimo intensywnych działań policji, detektywów, jasnowidzów i rodziny, dziewczyny nie udało się odnaleźć. Kilkanaście lat później wracamy do tego samego nadmorskiego miasteczka. Zostają tam odnalezione zwłoki mężczyzny ze zmasakrowaną twarzą. Osoby zajmujące się sprawą są w kropce. Nie wiadomo, czy to samobójstwo, wypadek czy inscenizacja.

Lokalna społeczność jest pełna plotek. Spekulują oni, że denat mógł znać prawdę o zaginięciu Marty Berg. Do śledztwa zostaje zaangażowany profiler Hubert Meyer, którego zadaniem jest przełamanie zmowy milczenia. Meyer musi odkryć, kto z otoczenia Marty wie więcej, niż chce przyznać, i czy denat zapłacił życiem za swoją wiedzę.

Pierogi z kimchi. Kulinarna podróż po Korei – Wioleta Błazucka

Pierogi z kimchi. Kulinarna podróż po Korei to kolejna książka kulinarna Wiolety Błazuckiej

Autorka powraca z całkiem nową porcją koreańskich dań. Razem z Wiolą i jej towarzyszem Sonu czytelnik odkrywa różnorodne smaki wielu zakątków Korei. Ma szansę zwiedzić urokliwe miasta i miasteczka i poznać lokalne przysmaki, a także spróbować autentycznego koreańskiego street fooda.

W książce odwiedzamy również kawiarnie i restauracje, gdzie skosztujemy niecodziennych potraw i napojów. Wiola zabierze nas także do koreańskich domów, gdzie poznamy codzienne i świąteczne dania mieszkańców. Dowiemy się, czego nie może zabraknąć w ich lodówkach i co troskliwe mamy pakują swoim dzieciom do lunchboxów.

Powiedzmy, że Piontek – Szczepan Twardoch

Powiedzmy, że Piontek to nowa, a zarazem niezwykle zaskakująca powieść Szczepana Twardocha. Jest to odkrywcza i nietuzinkowa proza, która mocno odnosi się do współczesnych realiów. 

Głównym bohaterem powieści jest 73-letni górnik, Erwin Piontek. Mężczyzna postanawia wyruszyć w podróż dookoła świata starym jachtem żaglowym typu Venus. Wyposażony jedynie w stary sztormiak, czerwoną wełnianą czapkę, przedpotopową harcerską busolę i prowiant, zamierza przebyć całą drogę bez zawijania do portu.

Jednak narracja komplikuje losy Piontka. Nie wiemy dokładnie co się z nim dzieje. Powieść pełna jest zaskakujących zwrotów akcji i zagadek, które czytelnik będzie próbował rozwikłać podczas lektury. Nie wiadomo jednak, czy wszystkie tajemnice zostaną rozwikłane.

Premiera 12 czerwca 2024 roku

Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu – Jacek Hołub

Wszystko mam bardziej. Życie w spektrum autyzmu to nowa publikacja wydana przez Wydawnictwo Czarne. Reportaż został napisany przez Jacka Hołuba

Publikacja zagłębia się w codzienność osób żyjących w spektrum autyzmu. Autor, rozmawia nie tylko z psychologami, ale przede wszystkim z dorosłymi, którzy dowiedzieli się o swoim autyzmie dopiero w dojrzałym wieku. Porusza tematy związane z ich decyzją o diagnozie oraz złożonością życia w spektrum.

Bohaterowie książki dzielą się swoimi doświadczeniami, opisując trudności w relacjach społecznych, nadwrażliwości sensoryczne i specyficzne potrzeby. Opowiadają także o swoich związkach, mocnych stronach, pasjach oraz o tym, co przynosi im ukojenie i szczęście. Hołub konfrontuje mity i stereotypy dotyczące autyzmu, ukazując, jak na przestrzeni lat zmieniało się postrzeganie neuroróżnorodności.

Premiery 19 czerwca 2024 roku

Spotkajmy się w Central Parku – Felicia Kingsley

Spotkajmy się w Central Parku to romantyczna powieść, która została napisana przez Felicię Kingsley

Głównym bohaterem historii jest Knight Underwood, który ma wszystko: elegancki loft na Upper East Side, wymarzoną pracę i zainteresowanie wielu kobiet. Jest przystojnym redaktorem z rekordową liczbą bestsellerów na koncie. Mężczyzna liczy na to, ze wkrótce otrzyma awans na dyrektora. Niestety nie będzie to takie proste.

Pewnego dnia w windzie Kinght spotyka swoją nową asystentkę, a raczej tak mu się wydaje. W rzeczywistości, Victoria Wender to  redaktorka, o którą zabiegają wydawcy z całego kraju. Kobieta nie zostaje jego nową asystentką, ale szefową. Pomimo wielu różnic, które dzielą bohaterów, będą oni musieli połączyć siły, by ukryć pewien sekret.  

Pralnia serc Marigold – Jungeun Yun

Pralnia serc Marigold to powieść uznana za literacką sensację w Korei Południowej. Książkę napisała Jungeun Yun

To magiczna opowieść o wyjątkowej pralni, która pewnej nocy rozkwitła na wzgórzu w miasteczku Marigold. Właścicielka przywłouje swoje moce, by uzdrawiać dusze i urzeczywistniać marzenia.

Ji-eun, enigmatyczna kobieta o bladej karnacji i długich, kręconych, czarnych włosach, serwuje gościom pralni napar pocieszenia. Ci, którzy go piją, zwierzają się z tajemnic, którymi nigdy z nikim się nie dzielili, prosząc ją, aby wymazała ich bolesne wspomnienia, jakby wywabiała plamę z koszuli.

 

Tagi: premiery książek, literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Panny na wydaniu. Saga warszawska
Katarzyna Maludy0
Okładka książki - Panny na wydaniu. Saga warszawska

Panna Florentyna Glinicka przyjeżdża z Paryża do pałacu w Kiernozi z niełatwą misją. Żeby ją wypełnić, musi sobie poradzić z niechęcią gospodarza, hrabiego...

dodaj do biblioteczki
Reklamy
Recenzje miesiąca
Nawiedzone kolonie
Rafał Witek
Nawiedzone kolonie
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Magdalena Krauze
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Nowe życie Kariny
Marta Nowik
Nowe życie Kariny
Times New Romans
Julia Biel
Times New Romans
Formuła Elli
Agnieszka Rautman-Szczepańska ;
Formuła Elli
Śpiew morzycy
Jagna Rolska ;
Śpiew morzycy
Nasze światy
Claudia Moonever
Nasze światy
Pokaż wszystkie recenzje