Gabinet Sławomira Mrożka w Krakowie? Wdowa po pisarzu przekazała jego prywatne rzeczy

Data: 2023-07-31 10:16:28 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

W Krakowie powstaje właśnie gabinet Sławomira Mrożka, jednego z najwybitniejszych polskich pisarz XX wieku. Składające się z wyjątkowych pamiątek miejsce już wkrótce będzie dostępne dla zwiedzających.

Maszyna do pisania i biurkofotografia ilustracyjna / Pexels

Sławomir Mrożek to polski dramatopisarz oraz prozaik, a także rysownik i satyryk. Urodził się w 1930 roku, a w latach 60. opuścił kraj, emigrując do USA, Francji, Niemiec i Włoch. Na dłużej osiadł w Meksyku, gdzie poznał swoją drugą żonę. W roku 1996 na jakiś czas wrócił do Krakowa, miasta swojej młodości. Teraz w stolicy Małopolski powstaje wyjątkowy gabinet twórcy Tanga.

W Krakowie powstaje gabinet Sławomira Mrożka

Mrożek w młodym wieku wraz z rodziną przeniósł się do Krakowa, gdzie ukończył gimnazjum i trzykrotnie rozpoczynał studia. To właśnie tam zaczął swoją karierę jako pisarz i rysownik. Po latach emigracji na jakiś czas wrócił właśnie do miasta z młodych lat. Dziś w tym miejscu powstaje gabinet słynnego pisarza. 

czytaj także: "Zarzut" to kolejna część Chyłki. Remigiusz Mróz ogłosił nową książkę

Wdowa po Mrożku, Susana Osorio-Mrożek, przekazała pamiątki i dokumenty po zmarłym mężu na rzecz powstającego gabinetu Sławomira Mrożka. Za to przedsięwzięcie odpowiedzialna jest Biblioteka Kraków, której przedstawiciel powiedział:

Chcemy w przyszłym roku otworzyć gabinet poświęcony Sławomirowi Mrożkowi. 29 czerwca w dniu jego imienin odbyło się spotkanie, podczas którego wdowa po pisarzu Susana Osorio-Mrożek przekazała część artefaktów związanych z artystą.

Całą kolekcję będzie można za jakiś czas obejrzeć w Dworku Matejkowskim. Jeśli chodzi o przedmioty z prywatnego archiwum przekazane przez wdowę pisarza, to do powstającego gabinetu trafi m.in. pojemnik na długopisy, nostalgiczne maskotki, dawne dokumenty, a nawet maszynę do pisania! Centralne miejsce w gabinecie zajmie natomiast biurko pisarza.

Sławomir Mrożek – słynny dramatopisarz i satyryk

Sławomir Mrożek uznawany jest za jednego z najważniejszych polskich twórców XX wieku, a jego dzieła nierzadko trafiały do kanonu lektur szkolnych. Dzieła Mrożka wielokrotnie powracały także na półki księgarń, wśród których znalazły się między innymi Zagadki bytu. Wybór opowiadań, Czekoladki dla Prezesa, Krótkie, ale całe historie, czy też Sztuki odnalezione. Małe i mniejsze

Wydawnictwo Literackie przygotowało też zbiór dzienników pisarza, wydany w trzech tomach: Dziennik tom 1 1962-1969, Dziennik. Tom 2. 1970-1979, Dziennik. Tom 3. 1980–1989. Inne słynne dramaty Mrożka to Policja czy Miłość na Krymie

Miłość na Krymie - książka

Ostatni z wymienionych dramatów nadal jest dostępny do kupienia w wielu księgarniach internetowych: 

źródło: www.rmf24.pl
Tagi: literatura,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Miłość na Krymie
Sławomir Mrożek0
Okładka książki - Miłość na Krymie

,,Zamysł autora wydaje się jasny: we właściwy sobie, groteskowo-ironiczny sposób pokazać w wielkim skrócie i swoiście podsumować jeden z największych koszmarów...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje