Swietłana Aleksijewicz zatrzymana na lotnisku. Spotkanie z noblistką dziś we Wrocławiu

Data: 2021-07-15 14:39:34 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

W czwartkowe popołudnie w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z noblistkami – Swietłaną Aleksijewicz oraz Olgą Tokarczuk. Białoruska noblistka dotarła do Polski z opóźnieniem z powodu problemów na lotnisku w Berlinie. 

Obrazek w treści Swietłana Aleksijewicz zatrzymana na lotnisku. Spotkanie z noblistką dziś we Wrocławiu [jpg]fot. Margarita Kabakowa
  • Noblistka Swietłana Aleksijewicz w środę została zatrzymana na lotnisku w Berlinie. 
  • W czwartek Aleksijewicz ma wziąć udział w spotkaniu wraz z Olgą Tokarczuk. 
  • Transmisja ze spotkania emitowana będzie w Internecie. 

W czwartek o godzinie 17:30 we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z udziałem Olgi Tokarczuk oraz Swietłany Aleksiejewicz. Druga z noblistek miała problem z przybyciem do Polski – w czasie kontroli na lotnisku w berlinie służby myślały, że pisarka przewozi bombę. 

Swietłana Aleksijewicz zatrzymana na lotnisku 

Jak informuje Gazeta Wyborcza, w środowy wieczór białoruska noblistka Swietłana Aleksijewicz została zatrzymana w czasie kontroli na lotniskowej odprawie. Po nadaniu bagażu, pisarka przeszła przez bramki bezpieczeństwa, jednak cofnięta została jej torebka.

Służby zatrzymały noblistkę i czekały an przybycie policji. Kiedy na lotnisku zjawiła się niemiecka policjantka, poinformowała Aleksijewicz, że pracownik lotniska podejrzewał, że w jej torebce znajduje się bomba. 

Policjantka każe jednemu ze sprawdzających wysypać wszystko, co mam w torbie, do pojemnika. Pan to robi, ona tam zagląda i widzi – między innymi – legitymację prasową, którą miałam ze sobą. Chwilę rozmawiają… I ona daje znak, że tu wszystko w porządku

– przytacza wypowiedź Swietłany Aleksijewicz Wyborcza.pl

Ostatecznie noblistkę odprawiono, nie udało jej się jednak złapać samolotu do Wrocławia. Swietłana Aleksijewicz nie została także poinformowana, co takiego zaniepokoiło pracowników lotniska. W związku z tym musiała odebrać bagaż i przyjechać do Wrocławia samochodem, który wysłał po nią organizator imprezy. 

Spotkanie ze Swietłaną Aleksijewicz oraz Olgą Tokarczuk we Wrocławiu 

Aleksijewicz wczorajszym samolotem trafić miała do Wrocławia, gdzie dziś weźmie udział w wyjątkowym spotkaniu dwóch noblistek organizowanym przez Fundację Olgi Tokarczuk, Wrocławski Dom Literatury oraz Miast Literatury UNESCO – Wrocław.  Wydarzenie odbędzie się o godzinie 17:30 w Narodowym Forum Muzyki. Rozmowę pod hasłem „Protest/Pratest” poprowadzą Monika Olejnik i Magdalena Środa. Transmisję z wydarzenia zobaczyć będzie można w internecie: 

W czasie spotkania poruszone zostaną tematy ważne dla obu pisarek – między innymi związane z rolą kobiet i wyzwaniach, z którymi te muszą się mierzyć w Polsce i na Białorusi. Pisarki porozmawiają również o wolności, odpowiedzialności, odwadze i, oczywiście, o literaturze. 

Noblistki na jednym spotkaniu 

Przypomnijmy, że Swietłana Aleksijewicz otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury w 2015 roku. Od kilku lat Aleksijewicz mieszka w Berlinie.  

Białoruskie władze udają, że mnie nie ma. Nie drukują mnie, nie mogę nigdzie występować. Nie pamiętam, żeby białoruska telewizja do mnie telefonowała, czy białoruski prezydent

– mówiła na konferencji prasowej po tym, gdy przyznano jej Nagrodę Nobla.

Olga Tokarczuk otrzymała Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za rok 2018. Doceniona została wówczas jej dotychczasowa twórczość – m.in. powieści Bieguni oraz najobszerniejsze dzieło pisarki, Księgi Jakubowe

Olga Tokarczuk, podobnie jak Aleksijewicz, żywo zaangażowana jest nie tylko w działalność literacką, ale także społeczną. Polska noblistka wspiera fundacje i akcje działające na rzecz równości praworządności w Polsce. Po przyznaniu Nagrody Nobla w 2019 roku, postanowiła z kolei przekazać replikę swojego Medalu Noblowskiego na rzecz aukcji charytatywnej WOŚP

W ubiegłym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się książka Czuły narrator, będąca zbiorem esejów oraz wykładów związanych z pisaniem i pracą twórczą. Książka Tokarczuk była jednym z największych bestsellerów ubiegłego roku. 

Książkę Czuły narrator kupić można w popularnych księgarniach: 

 

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka
Swietłana Aleksijewicz0
Okładka książki - Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka

Nie sposób go z nikim pomylić, choć jest podobny i zarazem niepodobny do reszty ludzkości. Ma własny słownik i doskonale wie, co jest dobre, a co...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje