Quantcast

Szpitale polowe zamiast targów książki

Data: 2020-10-22 09:03:23 Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Niezwykle trudna sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawia, że większość tegorocznych imprez literackich została odwołana. Zamiast tego hale wystawiennicze zamieniane są na szpitale polowe. 

Obrazek w treści

Na początku tygodnia w krajowych mediach pojawiły się informacje dotyczące budowy szpitala polowego na terenie Warszawy. Lokalizacją nowego szpitala, w którym ratować będzie się życie chorym na COVID-19 został PGE Narodowy, czyli popularny warszawski stadion. To właśnie na terenie Stadionu Narodowego co roku w maju organizowane były Warszawskie Targi Książki oraz liczne wydarzenia sportowe oraz koncerty. Szpital na Narodowym to pierwszy szpital polowy, który powstanie w Polsce

W związku z budową szpitala tymczasowego w przestrzeniach PGE Narodowego stadion od 19 października 2020 roku będzie zamknięty dla odwiedzających.
Wszystkie bramy areny pozostaną zamknięte, zawieszone zostają również stałe atrakcje jak możliwość zwiedzania stadionu z przewodnikiem czy punkt widokowy

– czytamy na stronie PGE Narodowego.

Jak zapowiedzieli rządzący, to jednak niejedyne miejsce, które zamieni się w tymczasowy szpital. W tym momencie trwają prace nad ustaleniem kolejnych lokalizacji szpitali w regionach, w których zauważalne jest największe obłożenie szpitali zakaźnych. Jak zapowiedziano, w Warszawie drugi szpital polowy powstać ma także w jednym z centrów kongresowych. Prawdopodobnym miejscem są hale Ptak Expo w Nadarzynie. Hale bowiem zapewniają nie tylko odpowiednie przestrzenie, ale także – same zaoferowały swoją pomoc już w marcu br. 

W związku z planami polskiego rządu odnośnie tworzenia szpitali polowych na Mazowszu – PTAK Warsaw Expo podtrzymuje deklarację o adaptacji centrum kongresowo-targowego na tymczasowy szpital dla zakażonych COVID-19.
24 marca 2020, Tomasz Szypuła – prezes PTAK Warsaw Expo po raz pierwszy oświadczył pełną gotowość wsparcia działań rządowych w walce z koronawirusem: Jesteśmy gotowi, w przypadku nasilającej się pandemii koronawirusa, przekazać do dyspozycji władz w sposób całkowicie niekomercyjny obiekt PTAK Warsaw Expo znajdujący się w Nadarzynie na utworzenie szpitala polowego [...].

W Ptak Expo organizowano m.in. polską edycję festiwalu Comic Con. W czwartek potwierdzono także, że szpital polowy powstać ma na terenie Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. W centrum od niedawna będącym symbolem Katowic przez ostatnie kilka lat odbywały się Śląskie Targi Książki (najbliższe zaplanowane były na grudzień bieżącego roku). 

Katowicki MCK oprócz hal wystawienniczych posiada także wiele mniejszych sal konferencyjnych, nowoczesną infrastrukturę sanitarną oraz spory parking, co niewątpliwie stało się atutem przy wyborze lokalizacji. Obok centrum kongresowego znajduje się natomiast hala widowiskowa – popularny Spodek. 

Trwają także rozmowy nad miejscem powstania szpitala polowego na Pomorzu. W trójmieście pod uwagę brane były m.in. stadiony Energa Gdańsk i Ergo Arena oraz kompleks kongresowy AmberExpo. To właśnie na terenie tego ostatniego od 13 do 15 listopada odbyć miały się Gdańskie Targi Książki, ostatecznie przeniesione na przyszły rok. AmberExpo zdaniem mediów jest najbardziej prawdopodobną lokalizacją spośród wymienionych.

Już w marcu złożyliśmy oficjalne pismo do Miasta Gdańsk jako głównego właściciela AmberExpo i wiem, że informacja o tym, że jesteśmy gotowi zorganizować szpital polowy w naszych obiektach, została również przekazana do wojewody

- mówi Andrzej Bojanowski, prezes Międzynarodowych Targów Gdańskich, w rozmowie z Natalią Gawlik z Gdansk.pl

Szpital polowy niezwykle potrzebny jest także w Krakowie. Chociaż oficjalnie nie podano jeszcze lokalizacji, w którym miałby zbudowany zostać szpital polowy, to część mediów sugeruje, że może być to centrum kongresowe EXPO Kraków przy ulicy Galicyjskiej.

Najważniejsze w typowaniu lokalizacji takiego szpitala są możliwości dojazdu, wyposażenia, infrastruktury, dostęp wody, kanalizacji

– możemy przeczytać w artykule Dominiki Wantuch na Wyborcza.pl

Spółka Targi w Krakowie, która jest właścicielem centrum kongresowego przy ulicy Galicyjskiej na ten moment nie wydała żadnego oficjalnego stanowiska w tej sprawie. Jeszcze do niedawna planowano, że w Krakowie odbędzie się kolejna edycja Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Impreza została jednak odwołana, zamiast tego postawiono na cyfrowe Targi Książki. 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje