Quantcast

Groteskowy meta spektakl – Teatr Telewizji: Komedianci, czyli Konrad nie żyje

Data: 2022-09-20 12:19:50 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji to wyjątkowy cykl Telewizji Polskiej, dzięki któremu możemy oglądać różne sztuki i przedstawienia teatralne. Dziś na kanale TVP Kultura premierę telewizyjną ma groteskowa sztuka o poszukiwaniu swojej własnej drogi. 

Obrazek w treścifot. S. Loba / teatrtv.vod.tvp.pl

Komedianci, czyli Konrad nie żyje to sztuka napisana przez człowieka wielu talentów – pisarza, polityka, aktora, dziennikarza, przedsiębiorcę – Bronisława Wildsteina. Spektakl został wyreżyserowany przez Andrzeja Mastalerza.

Teatr Telewizji: Komedianci, czyli Konrad nie żyje – opis 

Komedianci, czyli Konrad nie żyje to sztuka, która przez cały czas toczy się na deskach współczesnego teatru. Jest niejako przedstawieniem o przedstawieniu. Aktorzy i aktorki zdecydują się zmienić bieg historii i zerwać z określonymi rolami. Czy inne kostiumy przemienią ich w inne postaci i pozwolą stworzyć coś zupełnie nowego? W sztuce możemy spotkać się z Kalibanem, Prospero, Trynkulo, Stefano, Mirandą, czy Albertyną. Imiona nie są przypadkowe. Można się tu doszukać nawiązań do dramatów Szekspira, Gombrowicza, czy Wyspiańskiego. 

Czytaj także: Allen nie napisze powieści? Sprzeczne doniesienia wokół dalszej kariery Woody’ego Allena

Jest to także spektakl o współczesnej sztuce. Reżyser podkreśla, że przedstawienie opowiada o stanie kultury zachodniej i niebezpieczeństwach jakie na nią czyhają. Bohaterowie sztuki spróbują znaleźć odpowiedzi na kluczowe pytania, które ich nurtują. Dowiemy się, czy możemy kreować rzeczywistość w oderwaniu od swoich korzeni i wieloletnich tradycji.  

Teatr Telewizji: Komedianci, czyli Konrad nie żyje – obsada

W sztuce wystąpiło sporo świetnych aktorów znanych zarówno z desek teatrów, jak i ekranów telewizyjnych. W roli Kalibana znalazł się Andrzej Mastalerz, który wystąpił w filmach takich jak Dzień świra, Ewa, czy Orlęta. Grodno ’39

Czytaj także: Kto zasiądzie na Żelazanym Tronie na Wawelu? „Ród Smoka” z nietypową reklamą w Krakowie

W pozostałych rolach: Aleksandra Batko, Agnieszka Skrzypczak, Dariusz Kowalski, Sebastian Konrad, Piotr Seweryński, Mariusz Ostrowski, Mikołaj Trynda, Janusz R. Nowicki, Marcin Kwaśny, Jakub Zając, Bogumiła Trzeciakowska, Karol Lelek. Klaudia Janas, Łukasz Lewandowski, Justyna Litwic, Krzysztof Wach i Kacper Matula.

Teatr Telewizji: Komedianci, czyli Konrad nie żyje – gdzie zobaczyć? 

Dziś – 20 września 2022 roku – spektakl ma swoją telewizyjną premierę. Zostanie on wyemitowany o godzinie 20:05 na antenie stacji TVP Kultura

Czytaj także: Ekranizacja powieści Leopolda Tyrmanda nagrodzona na Festiwalu w Gdyni!

Póki co nie zostały zaplanowane żadne telewizyjne powtórki Komedianci, czyli Konrad nie żyje. Spektakl nie trafił jeszcze na żadną platformę streamingową. 

Teatr Telewizji: Komedianci, czyli Konrad nie żyje – książka 

Komedianci, czyli Konrad nie żyje to sztuka autorstwa Bronisława Wildsteina, która została umieszczona w zbiorze Lew i komedianci. Na publikację składają się trzy opowiadania i dwa dramaty. Pisarz mocno skupia się na problemach współczesnego świata i stara się je poddać filozoficznym rozważaniom. 

Publikację Lew i komedianci możecie zakupić w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: teatr telewizji, teatr tv,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Lew i komedianci
Bronisław Wildstein0
Okładka książki - Lew i komedianci

Lew i komedianci to książka, która zawiera w sobie trzy opowiadania i dwa dramaty. Bronisław Wildstein w każdym z utworów stara się podjąć filozoficzną...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje