Allen nie napisze powieści? Sprzeczne doniesienia wokół dalszej kariery Woody’ego Allena

Data: 2022-09-20 10:45:35 Autor: Agata Rejnowska
udostępnij Tweet
News - Allen nie napisze powieści? Sprzeczne doniesienia wokół dalszej kariery Woody’ego Allena

W poniedziałkowe popołudnie media obiegła wieść dotycząca przejścia na emeryturę jednego z najpopularniejszych współczesnych reżyserów – Woody’ego Allena. Powołując się na hiszpańską gazetę, media sugerowały, że reżyser zawiesi karierę reżyserską i zajmie się pisaniem powieści. Rzecznik prasowy filmowca zaprzeczył jednak tym doniesieniom.

Woody Allen to jeden z najbardziej rozpoznawalnych nazwisk w świecie kina. W jego dorobku znajdziemy już kilkadziesiąt produkcji, takich jak Vicky, Cristina, Barcelona, Nieracjonalny mężczyzna czy W deszczowy dzień w Nowym Jorku. Za sprawą wywiadu udzielonego hiszpańskim dzienniku  „La Vanguardia” o reżyserze znów zrobiło się głośno. Media spekulowały, że po nakręceniu swojego ostatniego filmu, Allen postanawi przejść na emeryturę i zająć się pisaniem.

Co dalej z karierą Woody‘ego Allena?

Jako reżyser oraz scenarzysta Woody Allen ma na swoim koncie już niemal 50 filmów, w których przez lata występowała prawdziwa plejada gwiazd. W produkcje zaangażowani byli m.in. Timothée Chalamet, Joaquin Phoenix, Emma Stone, Christoph Waltz czy Scarlett Johansson. To tylko kilka przykładów z długiej listy filmów Allena. Jest zdobywcą niemal 140 nagród filmowych, w tym czterech Oscarów.

W 2020 roku ukazał się jego 49. film w karierze, Hiszpański romans, a obecnie Allen pracuje nad 50. produkcją, Wasp 22, która realizowana jest w Paryżu.  Choć w tym momencie niewiele wiadomo na temat produkcji, Allen zapowiedział go jako ekscytujący, dramatyczny, a także złowieszczy. Przyrównał go także do innego swojego dzieła, mianowicie Wszystko Gra, w którym nie brakuje zdrady, a także innych mocnych wątków dramatycznych.

Lata pracy na planach zdjęciowych dały jednak się we znaki, a 87-letni reżyser nie ukrywał, że momentami bywa nią już zwyczajnie zmęczony. Wpływ na to mogą mieć także kontrowersje, jakie narosły wokół reżysera, gdy córka jego byłej partnerki oskarżyła go o molestowanie, tym samym utrudniając, a może nawet przekreślając możliwości szerszej współpracy z Hollywood. Przejście na emeryturę wydawało się więc dość praktycznym rozwiązaniem, a jednak — rzecznik prasowy reżysera w oświadczeniu dla IndieWire zaprzeczył doniesieniom o zawieszeniu kariery. Dla „La Vanguardia” Allen powiedział: 

Mój następny film będzie numerem 50., myślę, że to dobry moment, żeby przestać

Tymczasem reprezentant Woody'ego Allena podkreśla, że w wywiadzie nie padły słowa o emeryturze, Allen jedynie myśli o tym, by nie robić więcej filmów, bowiem męczy go dzisiejszy szybki dostęp do filmów, które od razu trafiają na platformy streamingowe.

Woody Allen ze swoją pierwszą powieścią?

Woody Allen to nie tylko twórca filmowy. W czasie swojego życia wykazał się również jako pisarz. Do tej pory w jego dorobku znaleźć można było przede wszystkim zbiory opowiadań. Przykładem może być Czysta anarchia oraz Obrona szaleństwa, w którym znajdziemy kilkanaście absurdalnych opowiadań pełnych surrealistycznego humoru oraz gier słownych. Jednak to nie wszystko. Pojawiły się również zbiory sztuk teatralnych. Jednym z nich jest Allen na scenie, w którym nadziejmy pięć sztuk: Pytanie, Gdy śmierć zastuka, Nad kobietami Lovborga, Śmierć oraz Bóg. Styl Allena charakteryzuje się dużą dozą surrealizmu, absurdu oraz humoru. Nie braknie w nim soczystej i jadowitej satyry oraz niekonwencjonalnych żartów.

Czytaj również: Zakochani w Rzymie. Wszyscy kochają Allena

W wywiadzie Allen sugerował także, że chciałby bardziej poświęcić się pisaniu. Opowiadał także o tym, że pisanie scenariuszy do filmów jest znacznie prostsze, niż pisanie fabuły powieści.

To, co piszesz do filmu, jest słabsze, szczerze, to dużo dialogów i same sceniczne scenografie, […]. [W] literaturze trzeba być bardzo wymagającym i precyzyjnym. Spędzasz dużo czasu, myśląc o jednym słowie lub frazie, czasem przez kilka godzin próbujesz wymyślić, jak sprawić, by to zdanie zadziałało

– mówił Allen.

W dalszej części wywiadu Woody Allen wspomniał także, że obecnie, zamiast filmów, myśli bardziej o powieści, która byłaby moją pierwszą powieścią. Słowa te zinterpretowano jako zapowiedź pracy nad książką i jej rychłego wydania. Przedstawiciel Woody’ego Allena zdementował jednak i tę wiadomość:

Woody Allen nigdy nie powiedział, że przechodzi na emeryturę, ani nie powiedział, że pisze kolejną powieść

Woody Allen w wywiadzie powiedział także, że jeśli miałby napisać powieść, to z pewnością z humorem. Fani reżysera już wcześniej mogli poznać jego styl pisania, między innymi za sprawą publikacji A propos niczego, czyli autobiografią filmowego twórcy. Allen w gawędziarski sposób przeprowadza czytelnika przez całe swoje życie od czasów dzieciństwa do rozkwitu reżyserskiej kariery.

Książkę A propos niczego. Autobiografia Woodiego Allena, wydaną nakładem wydawnictwa Rebis, znajdziecie w popularnych księgarniach internetowych:

 

Fotografia w nagłówku:  Adam Bielawski / CC BY-SA 4.0. / Wikimedia Commons
Tagi: Film i kino, Woody Allen, książki, filmy,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeĹźeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
A propos niczego. Autobiografia
Woody Allen0
Okładka książki - A propos niczego. Autobiografia

Szczery, soczysty i błyskotliwy autoportret jednego z największych artystów naszych czasów! Z wyjątkową gawędziarską pasją Allen prowadzi nas od dzieciństwa...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Więcej niż zło
Ewelina Stefańska
Więcej niż zło
Dlaczego mnie zabiłaś?
Andrzej Marek Grabowski
Dlaczego mnie zabiłaś?
Znajda
Katarzyna Kielecka
Znajda
Noc sów. Opowieści z lasu
Jacek Karczewski
Noc sów. Opowieści z lasu
Las znikających gwiazd
Kristin Harmel
Las znikających gwiazd
Gorath. Uderz pierwszy
Janusz Stankiewicz
Gorath. Uderz pierwszy
Kacper
Gabriela Gargaś ;
Kacper
Pokaż wszystkie recenzje