Quantcast

„Teatr Telewizji: Rodzina” – inscenizacja komedii o zubożałym hrabim

Data: 2023-01-16 18:27:37 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Teatr Telewizji to wyjątkowy cykl emitowany w Telewizji Polskiej. Dzięki niemu możemy oglądać najlepsze przedstawienia teatralne ostatnich lat. Dziś na antenie stacji zobaczymy zabawną adaptację komedii Słonimskiego.

Obrazek w treścifot. TVP

Rodzina to adaptacja komedii Antoniego SłonimskiegoBył on polskim pisarzem żydowskiego pochodzenia. Tworzył dramaty, teksty prozatorskie i poezję. Pracował również jako tłumacz. Spektakl, który dziś będziemy mogli obejrzeć został wyreżyserowany przez Kazimierza Kutza i pochodzi z 1995 roku.

Teatr Telewizji: Rodzina – opis 

Rodzina to spektakl opowiadający o zubożałym hrabim – Tomaszu Lekcickim. Mężczyzna jest niepoprawnym uwodzicielem, oraz wynalazcą. Lucysia to siostra pana domu i alkoholiczka, która od ośmiu lat pisze jeden wiersz. Kobieta nadal nie potrafi znaleźć odpowiednego rymu. W tej rodzinie rozgarnięta jest jedynie córka Tomasza – Marysia.

Czytaj także: Przerażający morderca poluje na nowożeńców! Czy ktoś go powstrzyma? - Sztuka zbrodni

Dziewczyna decyduje się założyć w rodzinnym domu pensjonat. Chce dzięki temu uchronić ojca i ciotkę od całkowitego bankructwa. Pierwszymi gośćmi są państwo Kaczulscy – właściciele pralni. W tym momencie w sztuce zderzają się dwa światy: wykwintna arystokracja i prymitywne mieszczaństwo. Co z tego wyniknie i jacy będą następni goście pensjonatu?

Teatr Telewizji: Rodzina – obsada

Rodzina to sztuka z 1995 roku, która prezentuje nam iście gwiazdorską obsadę. W roli głowy rodziny możemy zobaczyć Jerzego Trelę – aktora Starego Teatru w Krakowie, który zmarł w zeszłym roku. Wystąpił on w wielu słynnych i cenionych filmach. Możemy także przeczytać jego biografię – Trela autorstwa Beaty Guczalskiej.

Czytaj także: "Izabela, królowa Hiszpanii". Co wydarzy się w 30 i 31 odcinku nowego hiszpańskiego serialu na antenie stacji TVP 2?

W pozostałych rolach wystąpili: Anna Polony, Dorota Segda, Zbigniew Zamachowski, Jerzy Bińczycki, Tomasz Huk, Leszek Piskorz, Roman Gancarczyk, Maria Zającówna Radwan, Iwona Bielska i inni. 

Teatr Telewizji: Rodzina – gdzie zobaczyć? 

Spektakl miał swoją telewizyjną premierę w 1995 roku. Dziś – 16 stycznia 2023 roku – jednak ponownie będzie można go zobaczyć w TV. Widowisko zostanie wyemitowane o 21:05 na antenie stacji TVP1

Czytaj także: Korona królów. Jagiellonowie - co wydarzy się w 8 i 9 odcinku serialu TVP 1?

Sztuka Rodzina jest również dostępna na platformie streamingowej TVP VOD. Jeśli więc nie zdążycie jej obejrzeć na TVP1 to nic straconego!

Teatr Telewizji: Rodzina – książka 

Rodzina to spektakl, który powstał na bazie komedii autorstwa Antoniego Słonimskiego. Chcielibyśmy więc polecić Wam inną książkę tego autora. Chodzi o wznowione przez wydawnictwo Agora w 2017 roku Wspomnienia warszawskie. Jest to wyjątkowy i sentymentalny portret miasta, a także jego mieszkańców. 

Książkę możecie zakupić w popularnych księgarniach internetowych:

Tagi: teatr telewizji, teatr tv,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Zagadka czarnego psa
Marta Guzowska
Zagadka czarnego psa
Izabela. Świat w płomieniach
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela. Świat w płomieniach
Potem
Kristin Harmel
Potem
Wzloty i upadki mojego życia
Hans Kammerlander; Verena Duregger; Mario Vigl
Wzloty i upadki mojego życia
Też jestem mamą
Karolina Staszak
Też jestem mamą
Wicierz
M.M. Perr ;
Wicierz
Mentalista
Camilla Läckberg
Mentalista
You'd Be Home Now
Kathleen Glasgow
You'd Be Home Now
Pokaż wszystkie recenzje