„Victory City” – nowa powieść autora „Szatańskich wersetów” już niedługo w Polsce!

Data: 2022-08-12 20:20:34 Autor: Martyna Kozieł
udostępnij Tweet

Salman Rushdie, zdobywca Bookera Bookerów i niekwestionowany mistrz realizmu magicznego wraca z nową powieścią. Pisarz zaprezentował na Twitterze amerykańską wersję okładki książki. Kiedy zobaczymy ją na półkach polskich księgarń?

Obrazek w treści „Victory City” – nowa powieść autora „Szatańskich wersetów” już niedługo w Polsce! [jpg]fot. fragment okładki / wydawnictwo Random House

Salman Rushdie to brytyjski pisarz hinduskiego pochodzenia. W 1981 wydał książkę Dzieci północy, za którą zdobył nagrodę Bookera, a dwanaście lat później Bookera Bookerów. Największą popularność przyniosły mu jednak Szatańskie wersety. Dzieło zostało uznane przez muzułmanów za bluźniercze, a niektórzy wierzący chcieli go wręcz zabić za to, co napisał. 12 sierpnia 2022 roku pisarz został zaatakowany nożem podczas jednego z wykładów. Przez wiele lat znajdował się pod stałą ochroną policji. Jego ostatnia powieść ukazała się w 2018 roku i nosiła tytuł Quichotte. Teraz autor planuje wydanie kolejnego dzieła. Co o nim wiemy i kiedy możemy się go spodziewać?

Victory City – o jest nowa książka Rushdiego?

W wolnym tłumaczeniu książka nosi tytuł Miasto zwycięstwa i jest epicką opowieścią bazującą na starożytnym indyjskim micie. Dowiemy się z niej, w jaki sposób jedna kobieta była w stanie powołać do życia fantastyczne imperium, a następnie pozwoliła się mu pochłonąć. Dziewięcioletnia Pampa Kampana widziała, jak jej matka umiera w tragicznych okolicznościach. Pogrążona w żałobie, przeżyła boskie spotkanie. Jedna z boginek decyduje się udzielić dziewczynce swoich mocy i zaczyna przemawiać jej ustami. Wspólnie stworzą wielkie imperium Bisnagi – dosłownie: tytułowe miasto zwycięstwa (victory city). 

Może Cię także zainteresować:

Pampa Kampana nie chce, by kolejne kobiety zostały skrzywdzone w takim sam sposób, jak jej matka. W Bisnagi daje im sprawczość, która nie pasuje do patriarchalnego świata. Miasto rozwija się i tętni życiem. Jednak imperium zaczynają trawić kolejne wojny, a Pampa Kampana zostaje pogrzebana we własnym mieście. Kto odkryje jej słowa, zamknięte w pałacu, pięćset lat później?

Victory City – kiedy premiera?

Victory City to wyjątkowy epos o miłości, stracie i wielkiej przygodzie. Pokazuje, że niektóre opowieści mogą trwać wiecznie. Dawny mit jeszcze mocniej wybrzmiewa dzięki sposobie prowadzenia narracji. Salman Rushdie bez wątpienia umie czarować słowem, co można zobaczyć już we fragmentach jego dzieł. Autor na swoim koncie na twitterze wraz ze zdjęciem okładki ogłosił, kiedy można się spodziewać książki w Stanach Zjednoczonych: 

W USA Victory City ma ukazać się 9 lutego 2023 roku. W Polsce książka również pojawi się w 2023 roku, jednak jeszcze nie wiemy, w jakim miesiącu. Zostanie ona wydana przez Dom Wydawnczy Rebis, który był także wydawcą poprzednich książek autora. 

Do premiery najnowszej książki Salmana Rushdie jeszcze trochę zostało, dlatego polecamy zapoznać się z jego poprzednim dziełem – Quichotte. Nadal jest ono dostępne do kupienia w wielu księgarniach internetowych: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Szatańskie wersety
Salman Rushdie0
Okładka książki - Szatańskie wersety

"Szatańskie wersety", jako pełna literackich aluzji i cytatów, misternie skonstruowana opowieść o tym - cytując samego autora - ,,w jaki sposób...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Reklamy
Recenzje miesiąca
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Cicha noc
Jolanta Kosowska
Cicha noc
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Piękna Zośka. Sztuka zbrodni
Paulina Stępień ;
Piękna Zośka. Sztuka zbrodni
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Marta Rydz-Domańska
Kocioł. Pierwszy astroMIAUta
Pokaż wszystkie recenzje