reklama

Wirtualne Targi Książki. Solidna polska proza, czyli propozycje Wydawnictwa JanKa

Data: 2020-05-26 11:41:39 Autor: Piotr Piekarski

Trwają Wirtualne Targi Książki. W ich ramach Wydawnictwo JanKa proponuje polską prozę w najlepszym wydaniu – powieści Cichoborek Urszuli Stokłosy, Wskrzesina Artura Boratczuka oraz Maryla i Debora Magdaleny Mosiężnej. 

Obrazek w treści

Maryla i Debora Magdaleny Mosiężnej – najnowsza propozycja Wydawnictwa JanKa – to historia dwóch młodych kobiet, reprezentujących odmienne postawy, których losy dramatycznie się splatają w przedwojennej i wojennej Warszawie. 

Pierwsza z nich, Maryla Wetlińska, jest zamożna, ma kochającą rodzinę, wkrótce urodzi. Debota Leman nie może na to liczyć, będąc w związku z żonatym mężczyzną. Ich pierwsze spotkanie jest dramatyczne – tuż przed wojną będąca pielęgniarką Debora udziela na ulicy pomocy zemdlonej Maryli. Trzy lata później to Debora potrzebuje pomocy – ucieka z getta, licząc na możliwość ukrycia się po stronie aryjskiej. Ale czy Maryla zdecyduje się na podjęcie ryzyka? 

W powieści Magdaleny Mosiężnej mamy skrajnie trudne wybory i pragnienie przeżycia, jest wierność i zdrada. Maryla i Debora to pierwsza część trylogii, której akcja rozciąga się aż do czasów PRL. 

Akcja Cichoborka Urszuli Stokłosy osadzona jest z kolei w niewielkiej wiosce w południowej Polsce. Choć życie toczy się tu zgodnie z kalendarzem roku liturgicznego, a mniejsze lub większe dramaty z rzadka tylko burzą ustalony porządek rzeczy, są ludzie i sprawy, które nie mieszczą się w tych sztywnych ramach. Przybycie nowej opiekunki dziewięćdziesięcioletniej mieszkanki Cichoborka powoduje, że rozmaite napięcia, sekrety, nieporozumienia wychodzą na jaw, stając się podstawą fascynującej, wielowątkowej książki. Więcej dowiecie się z naszej recenzji Cichoborka – zwróćcie uwagę na tę książkę. Warto! 

Wskrzesina Artura Boratczuka to również mikrokosmos prowincjonalnych spraw i historii, a katalizatorem zmian w niewielkiej Fraudencji staje się i tu przybycie obcego, człowieka z zewnątrz. To Adam, czterdziestolatek, były informatyk, mający opiekować się podstarzałym dawnym sekretarzem gminnym PZPR Michałem Serpiną, który nie ma już sił, by zajmować się rodzinną pasieką. Miłość i zemsta, pragnienie wiary, nadzieja i stracone złudzenia – wszystko to znaleźć można w tej znakomitej powieści o uniwersalnym przesłaniu. Koniecznie przeczytajcie recenzję Wskrzesiny – może skłoni Was ona do samodzielnego odkrywania znaczeń i wymiarów prozy, która ukazała się nakładem Wydawnictwa JanKa. 

Koniecznie odwiedzajcie również stronę internetową Wirtualnych Targów Książki

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Maryla i Debora
Magdalena Mosiężna3
Okładka książki - Maryla i Debora

Dwie młode kobiety. Dwie postawy. Losy, które dramatycznie się splatają. Wprawdzie obie żyją w jednym mieście - przedwojennej i wojennej Warszawie...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje