Stworzono miniaturowe książki. To inicjatywa królowej Camilli

Data: 2024-01-31 12:23:02 | Ten artykuł przeczytasz w 4 min. Autor: Patryk Obarski
udostępnij Tweet

Pod koniec stycznia do zamku w Windsorze zaproszeni zostali autorzy i ilustratorzy, którzy w ostatnich miesiącach współpracowali z królową-małżonką Camillą, by stworzyć miniaturowe książki. Efekt ich prac został zaprezentowany w mediach społecznościowych, a na żywo zobaczą go odwiedzający muzeum zamkowe. 

Miniaturowe książki królowej Camillifot. Royal Collection Trust / © His Majesty King Charles III 2024

Królowa Camilla, czyli żona Karola III, znana jest ze swojego zaangażowania w życie literackie. Jeszcze przed koronacją, jako księżna Kornwalii prowadziła internetowy klub książki, a później – odwiedzała ośrodki kultury, biblioteki i spotykała się z twórcami literatury. Teraz zaprezentowano kolejne efekty inicjatywy królowej. 

Miniaturowe książki do jednego z najsłynniejszych domków dla lalek 

Opublikowane w pałacowych mediach społecznościowych miniaturowe książki mogą zachwycić – to wykonane z ogromną precyzją małe dzieła sztuki, które stworzyć mają „Współczesną Bibliotekę Miniatur”. Skąd pomysł na ich stworzenie? 

Czytaj także: Windsorowie. Wymyślona dynastia. Jak powstała rodzina królewsk Wielkiej Brytanii?

W 2024 roku przypada setna rocznica powstania Queen Mary’s Dolls’ House – czyli jednego z najpopularniejszych, a przy tym największych domków dla lalek na świecie. W skład domku stworzonego w 1924 r. weszła biblioteka z miniaturowymi książkami stworzonymi przez ważnych w tamtym czasie twórców. Z okazji wyjątkowego jubileuszu pamiątki królowej Marii, w pałacu w Windsorze prezentowana będzie także zupełnie nowa kolekcja miniatur. 

Wyjątkowe książeczki stworzone z inicjatyw królowej 

Miniaturowe książki domek dla lalekfot. Royal Collection Trust / © His Majesty King Charles III 2024

Na oficjalnych stronach Royal Collection Trust, komórki służby dworskiej odpowiadającej za zarządzanie Kolekcją Królewską, muzeami i rezydencjami, dowiadujemy się, że stworzone miniatury mają stanowić „migawkę współczesnej literatury w Wielkiej Brytanii”.  Miniaturowe książeczki mają maksymalnie 4,5 cm wysokości i zostały ręcznie oprawione w okładki przez projektanta-introligatora.

Miniaturowa biblioteczkafot. Royal Collection Trust / © His Majesty King Charles III 2024

Wśród autorek i autorów, których teksty wykorzystane zostały do miniaturowych publikacji, znaleźli się m.in. Bernardine Evaristo, Anthony Horowitz, Elif Shafak czy Simon Armitage. Efekty współpracy kaligrafów i ilustratorów zostały zaprezentowane na zamku w Windsorze. W uroczystości – poza artystami – udział wzięła także królowa Camilla. Władczyni podczas otwarcia wystawy powiedziała: 

– Te nowe książki podkreślają niesamowite bogactwo talentów literackich XXI wieku i pokazują, jakimi jesteśmy szczęściarzami, że możemy obcować z twórczością tak wielu wybitnych pisarzy, którzy przynoszą nam wszystkim radość, pocieszenie, śmiech, towarzystwo i nadzieję, otwierając nam oczy na doświadczenia innych i przypominając nam, że nie jesteśmy sami. 

Królowa dodała także, że zorganizowana w tym roku inicjatywa stanowi swoistą kontynuację tradycji brytyjskiej monarchii

– Kuratorami wystawy [przed stuleciem – przyp. red. ] byli księżna Marie Louise i jej przyjaciel, pisarz EV Lucas, którzy zaprosili 200 znanych pisarzy do nadesłania tekstów, przedstawiających niezrównany przegląd literatury lat dwudziestych XX wieku. Jestem zachwycona i wdzięczna, że dzięki życzliwości niektórych współczesnych znakomitych autorów i introligatorów możemy teraz uzupełnić Domek dla lalek o migawkę literatury z lat dwutysięcznych.

Miniaturowe książki w Windsorzefot. Royal Collection Trust / © His Majesty King Charles III 2024

Przeczytaj także:


Tagi: literatura, windsorowie, rodzina królewska,

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Reklamy
Recenzje miesiąca
Upiór w moherze
Iwona Banach
Upiór w moherze
Jemiolec
Kajetan Szokalski
Jemiolec
Pożegnanie z ojczyzną
Renata Czarnecka ;
Pożegnanie z ojczyzną
Sprawa lorda Rosewortha
Małgorzata Starosta
Sprawa lorda Rosewortha
Szepty ciemności
Andrzej Pupin
Szepty ciemności
Gdzie słychać szepty
Kate Pearsall
Gdzie słychać szepty
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Katarzyna Ceklarz; Urszula Janicka-Krzywda
Góralskie czary. Leksykon magii Podtatrza i Beskidów Zachodnich
Zróbmy sobie szkołę
Mikołaj Marcela
Zróbmy sobie szkołę
Opowieści o kolorach
Nadine Debertolis
Opowieści o kolorach
Pokaż wszystkie recenzje