Quantcast

Żeby życie miało sens. „Żyj w radości i miłości. 12 sposobów na odnalezienie sensu i spełnienia"

Data: 2022-10-23 14:25:37 Autor: Piotr Piekarski
udostępnij Tweet

– Zachęcam do sięgnięcia po książkę Kaisera Johnsona Żyj w radości i miłości. 12 sposobów na odnalezienie sensu i spełnienia, która pomaga tak postępować, żeby nasze życie miało sens i żeby przynosiło nam trwałą radość. Nikt nie jest w stanie zapewnić nam szczęścia, jeśli my sami nie będziemy wychodzić z osamotnienia i wyzwalać się z destrukcyjnych więzi. Nikt też nie jest w stanie odebrać nam radości życia, jeśli trwamy przy Bogu i wzrastamy w Jego miłości – mówi ks. Marek Dziewiecki, psycholog, psychoterapeuta.

Skuszeni propozycjami łatwych rozwiązań i ,,lekkim" stylem życia, niejednokrotnie trafiamy w ślepą uliczkę i stopniowo zniechęcamy się do siebie, innych osób i życia w ogóle. Bywa i tak, że tracimy wiarę, rezygnujemy z walki o szacunek dla samego siebie i przestajemy w pełni wykorzystywać swoje możliwości.

Ale nawet jeśli los nie wybacza nam potknięć, to nie znaczy, że my nie możemy ich sobie wybaczyć i zacząć raz jeszcze, z czystszym sercem i jaśniejszym umysłem, mądrzejsi o gorzkie doświadczenia i bogatsi w ufność i nadzieję.

Jakie pytania zadajesz sobie na obecnym etapie życia? Z czym się zmagasz? Czy potrzebujesz nowych rozwiązań? Czy chcesz odkryć, jak wspaniałe życie mógłbyś prowadzić? Autor ukazuje dwanaście prostych i wypróbowanych sposobów na to, jak żyć w radości i miłości.

Obrazek w treści

Z okazji Jubileuszu 35-lecia Wydawnictwo PROMIC przygotowało specjalną ofertę – teraz do książki Żyj w radości i miłości dołącza słoiczek pysznego MIODU (220 g lub 50 g) w promocyjnej cenie - 50% lub magnes w PREZENCIE! Warto sięgnąć po tę książkę. Dziś na naszych łamach prezentujemy jej premierowy fragment: 

Wszechświatem rządzi jakiś plan!

(Poszukiwanie sensu życia)

  •  

Karty tarota, podobnie jak astrologia, otwierają mistyczną drogę do ukształtowania głębszego związku między nami a wszechświatem, a ponadto są niezłą sztuczką na imprezy.1

Odczuwacie w głębi waszych serc, że wszystkie dobra ziemskie, wszystkie sukcesy zawodowe, sama miłość ludzka, o jakiej marzycie, nie zdołają nigdy spełnić do końca waszych najskrytszych i najgłębszych oczekiwań. Jedynie spotkanie z Jezusem będzie mogło nadać pełny sens waszemu życiu.2

Jaki jest cel życia? Czy ono w ogóle ma sens? A może zadajemy sobie bardziej osobiste pytania. Czy moje życie ma sens? W jaki sposób nadaję znaczenie swojemu życiu? Pytając o to setkę osób, zapewne otrzymasz sto rożnych odpowiedzi. Wszyscy bowiem zastanawiamy się nad tymi sprawami, a jednym z powodów, z których tak bardzo boimy się śmierci, jest dręcząca nas wątpliwość:

„Co się stanie, gdy umrę, a moje życie nic nie znaczyło?”.

Na powyższe pytania większość ludzi znajduje jakieś odpowiedzi, czerpiąc je choćby z czasopism, wywiadów telewizyjnych i książek poradnikowych; przeważnie jednak są to mylne tropy. Szczerze mówiąc, wygląda na to, że przez większość czasu szukamy jedynie uspokojenia i pociechy. „Życie sprowadza się do posiadania i dobrego samopoczucia”. „Moje życie to przyjaciele i rodzina”. „Życie polega na odnoszeniu sukcesów, jakkolwiek je rozumieć!”. A może tak: „Wystarczy wiedzieć, że wszechświatem rządzi pewien plan!”. Skoro o tym mowa, czy znasz kogoś, kto nie wierzy w osobowego, kochającego Boga, który troszczy się o nas i ma plan na nasze życie? Ja w Niego wierzę, a pomimo to czasami towarzyszy mi poczucie, że zostałem przez Niego opuszczony, że może On wcale nie istnieje albo nie troszczy się o mnie. Czy jednak ktoś może nie wierzyć w Boga, a mimo to sądzić, że całkowicie bezosobowy wszechświat zawiera w sobie jakiś wielki plan na jego życie? To już trudniej mi zrozumieć. Istnieje inna odpowiedź na pytanie o życie, która może nawet brzmi dobrze, lecz w rzeczywistości nie przynosi żadnego pożytku: „Życie ma taki sens, jaki tylko mu nadasz”. Co to w ogóle znaczy i jak mogłoby mi pomoc?

Spokojnie – nie zamierzam teraz napisać niczego głupiego, w rodzaju: „Właściwa odpowiedź kryje się we właściwym pytaniu” albo: „Pozwolę sobie to odeprzeć innym pytaniem”. Nie: istnieje rzeczywista, prawdziwa odpowiedź, która zaspokaja nasze serca. Najpierw jednak zastanówmy się przez chwilę nad tym, dlaczego żadne z powyższych rozwiązań nas nie zadowala. Problem jest dwojaki. Po pierwsze, zrównujemy cel czy sens życia z posiadaniem celu i sensu w życiu. Po drugie, wszystkie tamte odpowiedzi w istocie opierają się na założeniu, że życie samo w sobie nie ma żadnego sensu i może go pozyskać jedynie z rzeczy zewnętrznych. Najpierw zajmijmy się drugą kwestią.

Jeżeli wartość życia wynika z przypadkowych okoliczności, to popadamy w kłopoty, niezależnie od tego, czy owe przygodne rzeczy są namacalne (na przykład samochody, domy i pieniądze), czy niematerialne (jak miłość, szczęście lub zgoda w rodzinie). Co się tyczy przedmiotów materialnych, to wydaje się jasne, że samo ich posiadanie nie nadaje sensu życiu. W przeciwnym razie nie słyszano by o bogatych, spełnionych zawodowo i sławnych ludziach, którzy zmagają się z nałogami, dopuszczają się nadużyć, przedawkowują narkotyki lub popełniają samobójstwo; tego rodzaju problemy dotyczą osób, które nie potrafią znaleźć sensu, a nie tych, które doświadczają go w obfitości. Nawet gdy do równania dodamy rozmaite dobra niematerialne, zadowalające rozwiązanie wcale się nie przybliży. Jeżeli bowiem życie to tyle, co przyjaciele i rodzina albo szczęście lub sukcesy, to czym się ono staje, kiedy zostajemy trwale pozbawieni tego wszystkiego? Przypuśćmy, że tracisz wszystko, co masz: majątek, wygodę, pracę, rodzinę, znajomych; o dziwo, usilnie starasz się być szczęśliwy, lecz to uczucie także cię opuszcza. Czy twoje życie wciąż ma sens – samo w sobie i samo przez się?

1 Sami Main, Here’s the Only Primer You Need on Reading Tarot Cards. The true challenge is not doing it ALL THE TIME, „Cosmopolitan”, 12 czerwca 2020 r., https://www.cosmopolitan.com/lifestyle/a27334893/how-to-read-tarot-cards/.

2 Św. Jan Paweł II, „Chcemy ujrzeć Jezusa” (J 12, 21). Orędzie na XIX Światowy Dzień Młodzieży 2004 r., 22

Książkę Żyj w radości i miłości kupicie w popularnych księgarniach internetowych:

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Żyj w radości i miłości. 12 sposobów na odnalezienie sensu i spełnienia
Kaiser Johnson0
Okładka książki - Żyj w radości i miłości. 12 sposobów na odnalezienie sensu i spełnienia

Zachęcam do sięgnięcia po książkę Kaisera Johnsona, która pomaga tak postępować, żeby nasze życie miało sens i żeby przynosiło nam trwałą radość. Nikt...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje