Adwokat diabła

Kilka razy oglądałam film ,,Adwokat diabła" z 1997 roku z udziałem Ala Pacino, Keanu Reevesa i Charlize Theron, ale dopiero teraz przeczytałam powieść Andrew Neidermana pod tym samym tytułem, która zainspirowała reżysera Taylora Hackforda do nakręcenia filmu.

Prawie trzydziestoletni adwokat Kevin Taylor zmienia miejsce pracy i mieszkania z wyspy Long Island na centrum Manhatanu. Te dwa obszary są naznaczone i jakby oddzielają strefę wpływów szatana. Z jednej strony jest konserwatywne miasteczko, a z drugiej strony wielkomiejski obłęd. Nowy Jork wciąga Kevina, który za wszelką cenę chce odnieść sukces w kancelarii prawniczej Johna Miltona. Młody prawnik nie waha się poświęcić ideałów, moralności oraz kontaktów z bliskimi dla sukcesów zawodowych, pieniędzy, luksusowych alkoholi w barku, markowych ubrań czy marmuru na ścianach. Pazerność nakręca jego karierę, a na sali sądowej zachowuje się jak gwiazda i okręca sobie wokół palca ławę przysięgłych oraz media. Pokusa, łamanie zasad moralnych i zatrata to codzienność młodego prawnika. Czy przyjdzie  kiedyś opamiętanie?

Nie tylko charakter Kevina zmienia się wraz z miejscem zamieszkania, ale także jego żony Miriam. Z pełnej życia, niewinnej, wrażliwej i empatycznej kobiety zmienia się w wulgarną, pustą trzpiotkę bez uczuć wyższych. Nie chce zrezygnować z rozrywek towarzyskich i kulturalnych Nowego Jorku, myśli tylko o zaspokajaniu swoich zachcianek. Właściciel kancelarii prawniczej John Milton zachowuje się jak władca i jest największym kusicielem w całej palestrze. Pojawia się i znika prawie niezauważenie, ale wszędzie czuć jego obecność. Kevin i John wzajemnie przyciągają się i odpychają. Pierwszego w stronę ciemności popychają najpierw własne skłonności, a dopiero później nęcenie władcy piekieł, który wybiera sobie już urobionych i zdecydowanych ludzi. Kancelaria Milton i Wspólnicy broni ludzi zdeprawowanych, społecznych wyrzutków i psychicznych dewiantów, a następnie popycha ich na ścieżkę recydywy. Prawo nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością.

,,Adwokat diabła" to precyzyjnie skonstruowana powieść grozy, której nie zaszkodził upływ czasu. Skomplikowaną fabułę odkrywa się krok po kroku. Autor dawkuje napięcie, sprawia, że zaciekawienie ciągle rośnie zanim jeszcze coś się wydarzy. Nie ma w tej książce zbędnych dygresji, objaśnień i opisów, a rzeczywistość miesza się z iluzją. Bardzo przyjemnie się czyta ten prawniczy thriller. Polecam:)

Informacje dodatkowe o Adwokat diabła:

Wydawnictwo: Vesper
Data wydania: 2019-07-17
Kategoria: Horror
Tytuł oryginału: The Devil's Advocate
Tłumaczenie: Maciej Machała
Dodał/a opinię: jeke5

Zobacz opinie o książce Adwokat diabła

Kup książkę Adwokat diabła

Podwójna zemsta
Andrew Neiderman0
Okładka ksiązki - Podwójna zemsta

Harry Ross nie może się pogodzić ze śmiercią córki, Farah. Podobnie jak jej siostra, Elaine. To Dirk Stoner brutalnie zamordował żonę i czeka teraz...