Bercia i Orson

Wy też pokochacie te psotne niedźwiadki! 😉

"Bercia i Orson" to moja druga przygoda z twórczością Tomasza Samojlika i muszę przyznać, że również udana. Tym razem autor przedstawia losy dwóch niesfornych i niezwykle ciekawych świata niedźwiadków, które za sprawą różnych splotów wydarzeń muszą się zmierzyć z czyhającymi w lesie licznymi niebezpieczeństwami. Zagrożeniem dla nich nie są tylko inne dzikie zwierzęta, ale również człowiek, który zastawia sidła, kopie pułapki i rozrzuca po okolicy śmieci, mające być wabikiem na głodnych czworonożnych mieszkańców okolicznych terenów.
Kto się okaże kłusownikiem?
Czy uda mu się zrealizować swój niecny plan?
Czy zwierzęta ujdą z życiem?
Czy poradzą sobie same, czy ktoś im pomoże?

Książkę czyta się szybko i przyjemnie. Druk jest powiększony, co szczególnie docenią już samodzielnie czytające dzieci. Język jest zrozumiały, chociaż mój czterolatek zadawał podczas słuchania mnóstwo pytań (taka już jego ciekawska natura - coś jak Bercia i Orson). Na treść składa się dziewięć rozdziałów, a na samym końcu autor wyjaśnia pewne istotne kwestie.

Akcja jest wciągająca - w sam raz dla początkujących, młodych detektywów. W treści można się doszukać nawiązania do zagadnień ekologicznych, miłości i szacunku do żyjących w lesie zwierząt, a także sporej dawki humoru. Mój czterolatek momentami tak się chichrał, że nie mogłam kontynuować czytania, dopóki się nie uspokoił. Może dla starszych te fragmenty nie będą aż takie śmieszne, ale przy maluchach efekt murowany.

Niesamowite ilustracje mieszkańców lasu w ich naturalnym środowisku, które są efektem pracy Eli Wasiuczyńskiej to dodatkowy atut tej starannie wydanej publikacji. Warto wspomnieć również o twardej, pięknej oprawie oraz nieco grubszym niż standardowo papierze.

Książka spodoba się dzieciom i ich opiekunom. Jest fantastyczną okazją do rozmów o prawach natury i szacunku do żyjących stworzeń, ale również do refleksji nad zachowaniami bohaterów. "Bercia i Orson" to pouczająca opowieść o dzikich zwierzętach, ludziach, kłusownictwie, problemie wyrzucanych do lasu śmieci, relacjach, współpracy, miłości, odpowiedzialności... zdradzę jeszcze, że wśród bohaterów jest m.in. dektektyw-amator bez buta ;)
To po prostu trzeba przeczytać!

Informacje dodatkowe o Bercia i Orson:

Wydawnictwo: Agora
Data wydania: 2021-11-24
Dodał/a opinię: paulinarobak

Tagi: Beletrystyka dla dzieci i młodzieży bóg

Zobacz opinie o książce Bercia i Orson

Kup książkę Bercia i Orson

Mała Tarmosia. Co w norze piszczy?
Tomasz Samojlik0
Okładka ksiązki - Mała Tarmosia. Co w norze piszczy?

Nowa przyrodnicza seria dla dzieci w wieku przedszkolnym, autorstwa Tomasza Samojlika z ilustracjami Ani Grzyb. Poznaj małą Tarmosię, jej niezwykłą borsuczą...

Bartnik Ignat i skarb puszczy
Tomasz Samojlik 0
Okładka ksiązki - Bartnik Ignat i skarb puszczy

W głębi prastarej puszczy bartnik Ignat dogląda zamieszkujących barcie pszczół, tak jak robili to jego pradziadowie. Choć Ignat żyje w świecie poza czasem...