Bibliotekarka z Saint-Malo

'' Moc słów nie tkwi w samych opowieściach, tylko w tym, jak umiemy trafić do serc czytelników ''

Mario Escobar.

Wydawnictwo: Kobiece.

Literatura: Historia.

Mario Escobar, Hiszpański pisarz którego powieści łączy jeden dialog, literatura obozowa. ; Dzieci żółtej gwiazdy ; czy ; Kołysanka z Auschwitz ; opisująca losy bohaterów na tle obozu koncentracyjnego, losów w czasie drugiej wojny światowej. W nowej powieści Bibliotekarka z Saint - Malo, doświadczamy wzruszenia, wrażliwości, poznajemy bohaterkę która oddała życie za książki z biblioteki w której pracowała, celem było zachować te woluminy które były zakazane przez Niemców.  Jakiś czas temu, spotkałam się z opinią iż na rynku wydawniczym pojawiło się mnóstwo literatury o podobnej tematyce, z podobnym akcentem, zadziorem, charakterem, ich podobieństwo kreuje rutyna a nawet nuda. Po cóż więc pisać takie historie? Jeśli pragniemy by pamięć przetrwała tych którzy zostali spisani na karty pamięci historii książki, by nie umarli z czystego zapomnienia, by ich los walczących z niesprawiedliwością ówczesnego świata, z nazizmem, broniącego słabszych, musi być powtarzana do skutku, by nie została przykryta kurzem. Na myśl przychodzi mi cytat zasłyszany w powieści ; Czasami nadzieja to jedyne, co nas odgradza d szaleństwa ;

Kiedy wybucha wojna, Niemcy najeżdżają miasteczko Saint - Malo, położone we Francji, gdzie Jocelyn Ferrec tuż po ślubie, boryka się z gruźlicą, w tym czasie mąż zostaje wysłany na front, gdzie schorowany trafił do obozu jenieckiego. Do mieszkania wprowadza się w tym czasie porucznik SS Bauman, który nie tylko nie darzy kobietę sympatią co wręcz jej dokucza, poniża, przede wszystkim jego rola polega na skonfiskowaniu tysiącom zakazanych tytułów. Gdzie poczęli robić czystki od księgarń w której między innymi pracował Denis, przyjaciel dziewczyny, wydawnictw, bibliotek publicznych po zbiory instytucji kulturowych. Takich pisarzy jak Karol Marks, Zygmund Freud, Franz Kawka, Jack London, Niemcy uważali za zgorszenie narodu, a treści którymi autorzy się posługiwali za haniebne. Będąc dyrektorem biblioteki Jocelyn broniła każdej powieści, bez wyjątku traktując je z należytym szacunkiem, w tedy to poznała Von Hermmana Choltiza który pomimo iż był oficerem niemieckim, miał za zadanie chronić dziedzictwa kultury, zaprzyjaźnił się w krótce z dziewczyną, pomagając jej w różnych skomplikowanych działaniach, narażając również własne życie. Jest takie powiedzenie ; Pokochaj swoich wrogów, a staną się twymi przyjaciółmi ; co na jedno wychodzi - serce nie sługa, a rozum w krzakach, uczucie które zaczęło się rodzić, było ulotne, zakazane, czasy niepewne, sąsiedzi którzy dla własnego bezpieczeństwa albo byli ślepi, głusi, lub woleli wydawać Niemcom to co niby podpatrzone, uważali za prawdę absolutną i narodu. By nie stać się biernym widzem w oczekiwaniu na powrót męża, Jocelyn w raz z grupą ludzi utworzyła sieć konspiracyjną która miała za zadanie chronić te cenne egzemplarze, publikowali podziemne czasopismo ; La Resistance ; W ten sposób pragnęli bronić oraz ułatwić drogę ucieczki dla intelektualistów i pisarzy. W ten sposób Pierre został łącznikiem pomiędzy siatką w Paryżu a Jocelyn. Kiedy Antoine został wypuszczony z więzienia z powodów humanitarnych i zdrowotnych, mogłoby się wydawać że szczęście wróciło tychże dwojga sobie bliskich osób. Niestety wyniszczenie i choroba płuc zrobiła najgorszą z możliwych rzeczy, mąż Jocelyn zmarł, a ona dzięki ruchu oporu w którym działała, trzymała się jako tako, próbując powstrzymać nazistów przed spaleniem biblioteki. Utworzyła coś na kształt przykrywki nazywając Klub Czytelnika, gdzie w raz z zaprzyjaźnionymi osobami spotykali się by omówić najważniejsze sprawy. Tam niespodziewanie Von Choltz nakrył grupę, a jeden z jej członków został zamordowany przez SS za zdradę. Jak zakończy się ta pełna ekspresji powieść? Do jakiego stopnia posunie się Bauman? Kogo będzie chronić Jocelyn? Czy rodząca się miłość ma szansę na przetrwanie?

Spisana opowieść w listach do Marcela Zola, który po wojnie opisał całą historię kobiety broniącej biblioteki. Trzeba pamiętać że biblioteka to nie tylko budynek, ale miejsce w której znajdują się książki, a te są spuścizną, którą należy przekazać następnym pokoleniom, są światłem, bo kim stanie się człowiek bez literatury, klasyki? Każda książka to dusza tych którzy je napisali, serce tych, których ukazano na stronicach. Książka będzie tak długo żyć, jak czytelnik jej na to pozwoli. Misją książek jest to że stajemy się wolnymi, uczy nas, bawi, dzięki niej poznajemy świat ludzi, przyrodę, kultury. Już nawet Sokrates, Platon, Arystoteles, Senece, Cycer i wielu innych, przekaże nam że dzięki książkom stajemy się nieśmiertelni. Zachęcam wszystkich do korzystania z tej skarbnicy wiedzy i mądrości.  Polecam serdecznie.

Informacje dodatkowe o Bibliotekarka z Saint-Malo:

Dodał/a opinię: Renata Mielczarek

Tagi: World War Two period (c 1939 to c 1945) bóg

Zobacz opinie o książce Bibliotekarka z Saint-Malo

Kup książkę Bibliotekarka z Saint-Malo

Zaczynamy życie biegiem, ale stopniowo zwalniamy i w końcu ledwie jesteśmy w stanie iść o lasce

Kołysanka z Auschwitz
Mario Escobar0
Okładka ksiązki - Kołysanka z Auschwitz

Historia inspirowana życiem Helene Hannemann, matki, która poświęciła wszystko dla rodziny i dzieci, które miała nadzieję uratować Helene...

Nauczyciel z getta
Mario Escobar0
Okładka ksiązki - Nauczyciel z getta

Żywe i niezwykle poruszające świadectwo heroizmu człowieka, który jako lekarz, pedagog i pisarz w pełni poświęcił się dzieciom. Warszawa, 1939 rok. Prowadzony...