Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Zacznę od przyznania się publicznie, że nigdy nie słyszałem o Charlesie Sobharaju. Nie gustuje w wiadomościach ze świata kryminalnego, a ów osobnik "najlepsze lata" miał kiedy ja miałem lat kilka, więc po części czuję się usprawiedliwiony. Dlaczego więc sięgnąłem po lekture, z którą jest mi nie po drodze? Po części powodem była zmiana gatunku lektury, a biografia (nawet mordercy) może okazać się ciekawa. A czy tak się stało?
Zacznę od wielkich ukłonów w stronę autora za wiedzę, którą posiada w kwestii tego osobnika. Jarosław Molenda stworzył biografię, jakiej nie powstydziliby się najlepsi biografowie. Z opowieści wyłania się dziecko, które jest nieakceptowane, odrzucane i porzucane. To kształtuje jego charakter i wolę. Już po pierwszych kilkunastu stronach wiedziałem, że to będzie opowieść, która długo pozostanie w pamięci za sprawą treści. A ta jest niezwykle rozbudowana, bogata w wydarzenia. Wytrawny autor pokazuje Sobhraja na tle rodziny, a potem tłem są wydarzenia i kolejne postacie, będące dla niego rodziną lub tez partnerami w interesach, które jak można się domyślić, do uczciwych nie będą należały.

Sobhraj nazywany "Wężem" był obywatelem świata. Cechowała go niezwykłą inteligencja, a przy tym uroda, która działała jak magnes na kobiety. Potrafił wykorzystać atrybuty urody, ale do tego był niezwykłym manipulatorem. Potrafił uciec z najbardziej strzeżonych więzień.
Z kart książki wyłania się postać o cechach psychopaty, która zawsze dostaje to, czego pragnie. Nie zna strachu. Książka jest napisana tak, że czyta się ją niczym połączenie thrillera z kryminałem, anie biografię. Postać wydaje się być żywa, jest niezwykle intensywna. Trudno jest zapałać do wielokrotnego mordercy i przestępcy pozytywnymi uczuciami, ale Molenda stworzył postać, której należy się odrobina uznania, chociażby za jego przebiegłość. Wydawać się może, jakby cechowały go nadnaturalne zdolności. Książka opatrzona jest fotosami związanymi z opowieścią.
Na uwagę zasługuje zakończenie napisane przez autora w 2019 roku w Świnoujściu. Rzuca ono jakby inny cień na całą opowieść. Co jest prawdą, a co fikcją, zmanipulowaną przez Sobhraja? Tego raczej nie możemy być pewnymi. Netflix nakręcił serial dokumentalny o tym człowieku pod nazwą "The Serpent". Książkę polecam jako ciekawostkę, szczególnie badaczom seryjnych morderców.

Informacje dodatkowe o Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-06-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Dodał/a opinię: Piotr Podgórski

Tagi: biografie

Zobacz opinie o książce Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Kup książkę Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Nienacki. Skandalista od Pana Samochodzika

Ojciec najsłynniejszego muzealnika-detektywa, odkrywca Skiroławek, określany mianem naczelnego pornografa partii. Arogant, który osiągnął sukces, po czym...

Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Krzysztof Kolumb. Odkrywca z wyspy Chios

Do historii przeszedł jako Krzysztof Kolumb. Ale czy rzeczywiście tak nazywał się odkrywca Ameryki? Skąd naprawdę pochodził? Jaki był jego status społeczny...