Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-06-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
ISBN: 9788366481282
Liczba stron: 416
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Piotr Podgórski

Ocena: 4.25 (4 głosów)

Zacznę od przyznania się publicznie, że nigdy nie słyszałem o Charlesie Sobharaju. Nie gustuje w wiadomościach ze świata kryminalnego, a ów osobnik "najlepsze lata" miał kiedy ja miałem lat kilka, więc po części czuję się usprawiedliwiony. Dlaczego więc sięgnąłem po lekture, z którą jest mi nie po drodze? Po części powodem była zmiana gatunku lektury, a biografia (nawet mordercy) może okazać się ciekawa. A czy tak się stało?
Zacznę od wielkich ukłonów w stronę autora za wiedzę, którą posiada w kwestii tego osobnika. Jarosław Molenda stworzył biografię, jakiej nie powstydziliby się najlepsi biografowie. Z opowieści wyłania się dziecko, które jest nieakceptowane, odrzucane i porzucane. To kształtuje jego charakter i wolę. Już po pierwszych kilkunastu stronach wiedziałem, że to będzie opowieść, która długo pozostanie w pamięci za sprawą treści. A ta jest niezwykle rozbudowana, bogata w wydarzenia. Wytrawny autor pokazuje Sobhraja na tle rodziny, a potem tłem są wydarzenia i kolejne postacie, będące dla niego rodziną lub tez partnerami w interesach, które jak można się domyślić, do uczciwych nie będą należały.

Sobhraj nazywany "Wężem" był obywatelem świata. Cechowała go niezwykłą inteligencja, a przy tym uroda, która działała jak magnes na kobiety. Potrafił wykorzystać atrybuty urody, ale do tego był niezwykłym manipulatorem. Potrafił uciec z najbardziej strzeżonych więzień.
Z kart książki wyłania się postać o cechach psychopaty, która zawsze dostaje to, czego pragnie. Nie zna strachu. Książka jest napisana tak, że czyta się ją niczym połączenie thrillera z kryminałem, anie biografię. Postać wydaje się być żywa, jest niezwykle intensywna. Trudno jest zapałać do wielokrotnego mordercy i przestępcy pozytywnymi uczuciami, ale Molenda stworzył postać, której należy się odrobina uznania, chociażby za jego przebiegłość. Wydawać się może, jakby cechowały go nadnaturalne zdolności. Książka opatrzona jest fotosami związanymi z opowieścią.
Na uwagę zasługuje zakończenie napisane przez autora w 2019 roku w Świnoujściu. Rzuca ono jakby inny cień na całą opowieść. Co jest prawdą, a co fikcją, zmanipulowaną przez Sobhraja? Tego raczej nie możemy być pewnymi. Netflix nakręcił serial dokumentalny o tym człowieku pod nazwą "The Serpent". Książkę polecam jako ciekawostkę, szczególnie badaczom seryjnych morderców.

Tagi: biografie

Zobacz opinie o książce Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Kup książkę Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Historia używek. Rośliny, które uzależniły człowieka

Historia używek to efekt wielu godzin spędzonych przez autora nie tylko w bibliotekach, muzeach, lecz także w ogrodach botanicznych, na plantacjach i targowiskach...

Ucieczki z PRL
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Ucieczki z PRL

Grupa osób opuszczających PRL na skutek selektywnego prześladowania (tak precyzuje się definicję uchodźcy) była tylko częścią ogółu emigrantów...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Kwestia winy
Małgorzata Rogala
Kwestia winy
Bóg Maszyna
Joanna W. Gajzler
Bóg Maszyna
Prezydentka
Marika Krajniewska
Prezydentka
Znieczulenie
Kamil Wala-Szymański
Znieczulenie
Joker
Natalia Nowak-Lewandowska
Joker
Dwa królestwa. Jedna krew
Renata Czarnecka
Dwa królestwa. Jedna krew
Klejnot z Bizancjum
Weronika Umińska
Klejnot z Bizancjum
Everest
Sangma Francis
Everest
Infantka
Wojciech Nerkowski
Infantka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy