Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Historia jednego z najbardziej przebiegłych i okrutnych seryjnych morderców.

Charles Sobhraj - mistrz ucieczki. Był jak kameleon - umiał grać zarówno człowieka Zachodu jak i Wschodu, przedstawiciela różnych profesji. Ze względu na swój modus operandi zyskał przydomki ,,Wąż" i ,,Bikini Killer". Podejrzewany nawet o dwadzieścia zabójstw, mordował przede wszystkim na słynnym w latach 60. i 70. szlaku hipisów - w Tajlandii, Nepalu, Malezji, Indiach, polując głównie na zachodnich turystów. Inteligentny i bezwzględny, doskonale zacierał ślady. Jego czarująca powierzchowność kryła mężczyznę zdolnego do najpotworniejszych czynów. Zabijał

z zimną krwią. Nie znał litości i nie odczuwał wyrzutów sumienia. Potrafił po mistrzowsku manipulować ludźmi, doskonale zacierał ślady i przez wiele lat wodził policję za nos, co odróżniało go od wielu innych seryjnych morderców. Do dziś uważany jest za jednego z najbardziej przebiegłych i niebezpiecznych kryminalistów na świecie.

Życie i zbrodnie Charlesa Sobhraja stały się inspiracją wyprodukowanego przez stację BBC i platformę NETFLIX serialu ,,The Serpent".

Informacje dodatkowe o Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2020-06-09
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Tagi: biografie

Kup książkę Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie

Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj - jego życie i zbrodnie - opinie o książce

Czy można powołać na świat potwora? Jakie czynniki sprawiają, że z człowieka wyłania się bestia? Myślę, że trudno o jednoznaczną odpowiedź, co taką przemianę w danym przypadku wywołuje. Jarosław Molenda postanawia przyjrzeć się bliżej sylwetce jednego z seryjnych morderców – Charlesa Sobhraja. Czy – analizując jego przeszłość – dowiemy się dlaczego zabijał?

Podejrzany o dwadzieścia zabójstw Charles Sobhraj znany jest pod przydomkami „Wąż” i „Bikini Killer”. Być może w Polsce nie jest bardzo dobrze znany, bo działał głównie w Azji"" – Tajlandii, Nepalu, Malezji i Indiach. Natomiast do najistotniejszych miejsc w jego biografii należą – Wietnam, Indie i Francja. Pozbawiony rodzicielskiej uwagi – „był jednym z szesnastu dzieci i jedynym, którym miotano tam i z powrotem jak niechcianą piłką”[*] – wędrujący między krajami, szkołami, miejscami pracy rodziców, a później także swoimi, ciągnie ku przestępczej drodze, aby zapewnić sobie standard życia, jakiego pragnął, aby za wszelką cenę zrealizować swoje marzenia. Szarmancki, inteligentny i zdeterminowany – potrafił wiele zaryzykować, żeby zrealizować to, co sobie zaplanował.

Przyznam szczerze, że wcześniej nie słyszałam o bohaterze tej książki. Sięgnęłam po nią jako po ciekawostkę i trafiłam na bardzo zajmującą i dobrze napisaną biografię. Myślę, że samego Charlesa Sobhraja nie ma sensu obszerniej przedstawiać – to wyczerpująco zrobił Jarosław Molenda – napiszę za to kilka słów o tym, jak to uczynił.

Fakty z życia przestępcy zostały uporządkowane chronologicznie od momentu jego narodzin w trawionym wojną Wietnamie 1944 roku (a właściwie chwilę szybciej bo punktem wyjścia jest poznanie się jego rodziców). Opowiadając o dzieciństwie Charlesa Sobhraja, jego młodości, dorosłości i kolejnych przestępstwach, autor przedstawia coś więcej niż suche fakty. Próbuje spojrzeć na niego jak na człowieka – pojąć, co czuł, czego pragnął, co pchnęło go do takiego, a nie innego zachowania. Zawsze można dyskutować, czy autor nie popełnia w takim przypadku nadinterpretacji i nie przypisuje bohaterowi nieprawdziwych myśli. Uważam, że Jarosław Molenda dobrze spisał się jako biograf. Jest nienachalny i odnosi się do źródeł. A przy tym jego styl pisania posiada lekkość sprawiającą, że tekst, który wyszedł spod jego pióra, dobrze się czyta.

Podsumowanie
„Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj – jego życie i zbrodnie” nie jest biografią zbeletryzowaną, ale czyta się ją jak dobrą powieść kryminalną. Na każdej stronie widać ogrom pracy, jaką wykonał Jarosław Molenda, zbierając informacje na temat bohatera publikacji. Trudno tego nie docenić.

[*] Jarosław Molenda, „Bikini Killer. Seryjny morderca Charles Sobhraj – jego życie i zbrodnie”, wyd. Replika, Poznań 2020, s. 65.

Avatar użytkownika - annaszymczak
annaszymczak
Przeczytane:2020-12-05, Ocena: 5, Przeczytałam,

Po literaturę faktu sięgam bardzo rzadko, a jak już się zdecyduję to szukam naprawdę czegoś sensownego. I właśnie taka wydawała mi się historia jednego z najbardziej przebiegłych i okrutnych morderców jakim był Charles Sobhraj. Tylko czy i tym razem dobrze wybrałam?

Charles Sobhraj – mistrz ucieczki. Był jak kameleon – umiał grać zarówno człowieka Zachodu jak i Wschodu, przedstawiciela różnych profesji. Ze względu na swój modus operandi zyskał przydomki „|Wąż” i „Bikini Killer”. Podejrzewany nawet o dwadzieścia zabójstw, mordował przede wszystkim na słynnym w latach 60. i 70. szlaku hipisów – w Tajlandii, Nepalu, Malezji, Indiach, polując głównie na zachodnich turystów. Inteligentny i bezwzględny. Jego czarująca powierzchowność kryła mężczyznę zdolnego do najpotworniejszych czynów. Zabijał z zimną krwią. Nie znał litości i nie odczuwał wyrzutów sumienia. Potrafił po mistrzowsku manipulować ludźmi, doskonale zacierał ślady i przez wiele lat wodził policję za nos. Do dziś uważany jest za jednego z najbardziej przebiegłych i niebezpiecznych kryminalistów na świecie.

Biografia, którą przedstawia nam tu autor jest naprawdę ciekawa; oczywiście w sumie dla osób lubujących się w czytaniu kryminałów czy thrillerów. Mam wrażenie, że dla innych potencjalnych czytelników czytanie o takich osobach jak Charles będzie wydawać się nie tyle dziwne, co w jakimś stopniu ... chore?

No bo jak normalny człowiek może czytać o "zasługach" takiego seryjnego bohatera jak np. Charles? A no właśnie można.

"Bikini Killer" to naprawdę świetna biografia, dopracowana przez autora w każdym calu. I choć wcześniej co prawda nie słyszałam nic o Charlesie, to książkę pochłonęłam dosłownie jednym tchem. Ogrom pracy oraz wszystkie te fakty jakie przytoczył nam tu autor to właśnie sprawiły- że czyta się ją wyśmienicie!

Historia, którą pokazuje nam P. Jarosław nie pokazuje nam tylko i wyłącznie samych faktów na temat życia oraz tego co robił nasz seryjny zabójca, ale autor także bardzo interesująco sprawił tu, iż czytając tę książkę mamy wrażenie jakbyśmy deptali temu złoczyńcy po piętach oraz śledzili każdy jego zły ruch, co sprawia, że wciąga nas jego biografia coraz bardziej.

Podsumowując:

Biografia Charlesa Sobhraja to naprawdę interesująca pozycja literacka.
 Autor w dość ciekawy oraz wciągający sposób przedstawia nam historię życia oraz tego co "dokonał" w swoim czasie jeden z najokrutniejszych oraz najbardziej przebiegłych seryjnych morderców. Myślę, że warto poświęcić mu swój czas i uwagę.

Gorąco polecam !

Avatar użytkownika - yerba
yerba
Przeczytane:2020-06-28,

Zacznę od przyznania się publicznie, że nigdy nie słyszałem o Charlesie Sobharaju. Nie gustuje w wiadomościach ze świata kryminalnego, a ów osobnik "najlepsze lata" miał kiedy ja miałem lat kilka, więc po części czuję się usprawiedliwiony. Dlaczego więc sięgnąłem po lekture, z którą jest mi nie po drodze? Po części powodem była zmiana gatunku lektury, a biografia (nawet mordercy) może okazać się ciekawa. A czy tak się stało?
Zacznę od wielkich ukłonów w stronę autora za wiedzę, którą posiada w kwestii tego osobnika. Jarosław Molenda stworzył biografię, jakiej nie powstydziliby się najlepsi biografowie. Z opowieści wyłania się dziecko, które jest nieakceptowane, odrzucane i porzucane. To kształtuje jego charakter i wolę. Już po pierwszych kilkunastu stronach wiedziałem, że to będzie opowieść, która długo pozostanie w pamięci za sprawą treści. A ta jest niezwykle rozbudowana, bogata w wydarzenia. Wytrawny autor pokazuje Sobhraja na tle rodziny, a potem tłem są wydarzenia i kolejne postacie, będące dla niego rodziną lub tez partnerami w interesach, które jak można się domyślić, do uczciwych nie będą należały.

Sobhraj nazywany "Wężem" był obywatelem świata. Cechowała go niezwykłą inteligencja, a przy tym uroda, która działała jak magnes na kobiety. Potrafił wykorzystać atrybuty urody, ale do tego był niezwykłym manipulatorem. Potrafił uciec z najbardziej strzeżonych więzień.
Z kart książki wyłania się postać o cechach psychopaty, która zawsze dostaje to, czego pragnie. Nie zna strachu. Książka jest napisana tak, że czyta się ją niczym połączenie thrillera z kryminałem, anie biografię. Postać wydaje się być żywa, jest niezwykle intensywna. Trudno jest zapałać do wielokrotnego mordercy i przestępcy pozytywnymi uczuciami, ale Molenda stworzył postać, której należy się odrobina uznania, chociażby za jego przebiegłość. Wydawać się może, jakby cechowały go nadnaturalne zdolności. Książka opatrzona jest fotosami związanymi z opowieścią.
Na uwagę zasługuje zakończenie napisane przez autora w 2019 roku w Świnoujściu. Rzuca ono jakby inny cień na całą opowieść. Co jest prawdą, a co fikcją, zmanipulowaną przez Sobhraja? Tego raczej nie możemy być pewnymi. Netflix nakręcił serial dokumentalny o tym człowieku pod nazwą "The Serpent". Książkę polecam jako ciekawostkę, szczególnie badaczom seryjnych morderców.

Avatar użytkownika - Stenka
Stenka
Przeczytane:2021-07-14, Ocena: 4, Chcę przeczytać, 52 książki 2021,

Charles Sobhraj nie miał wykształcenia prawniczego ani psychologicznego, miał tylko podstawowe wyksztacenie. A jednak potrafił owinąć nicią uzaleznienia piękne kobiety, zdobyć zaufanie u bogatych biznesmenów, dobrze wykształconych osób a także więźniów. Trzeba przyznać, że aby jego przestepstwa tak długo mogły się ciągnąć musił nyć mężczyzną bardzo inteligentnym. Potrafił być cierpliwym kiedy tego wymagała sytuacja albo działać szybko zdając się na intuicję. Autor umiejętnie przedstawił biografię Sobhraja od jego narodzin, pokazał jak od drobnych przestępstw przechoił do okrutnych zbrodni, Był psychopatą bez litości i wyrzutów sumienia.

Ucieczki z PRL
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Ucieczki z PRL

Grupa osób opuszczających PRL na skutek selektywnego prześladowania (tak precyzuje się definicję uchodźcy) była tylko częścią ogółu emigrantów...

Polowanie na bestię z Majdanka
Jarosław Molenda0
Okładka ksiązki - Polowanie na bestię z Majdanka

Wojna wydobywa z ludzi zarówno to, co najlepsze, jak i to, co najgorsze. Hermine Braunsteiner swoją ,,karierę" w obozach koncentracyjnych rozpoczęła...