Blisko domu. Close to home

Sarah razem z córkami przeprowadza się do rodzinnego domu, aby dokonać jego renowacji. Powrót wywołuje w niej falę wspomnień, a ona sama musi zmierzyć się z demonami przeszłości. Nastroju kobiety nie poprawia fakt, że w okolicy zaczynają znikać młode dziewczyny. Do osobistych strapień dochodzi troska o własne dzieci. Czy uda się ochronić je przed porywaczem? Kto stoi za tymi zaginięciami?

Autorka w tej powieści połączyła ze sobą kilka gatunków, jednak tym wiodącym jest thriller psychologiczny. Akcja rozwija się prężnie niczym sznurek wyciągany ze szpuli. Pisarce świetnie udało się zbudować napięcie, poczucie zagrożenia czy strachu, a ciągłe plot twisty mogą nieźle zmylić czytelnika. Fabułę przepełnia atmosfera grozy oraz mroku, gęstniejące z każdą przeczytaną stroną, a wrażenia rodem z horroru potęgują upiorne, stare domostwo i wątki paranormalne.

Książka obfituje w wiele motywów i wątków, które jednak w niczym sobie nie przeszkadzają, a nawet wspaniale ze sobą współgrają. Mamy tu do czynienia z rodzinnymi sekretami, błędami młodości, które przynoszą daleko idące konsekwencje, reakcją na zmiany, nastoletnią miłością, trudnymi relacjami z bliskimi osobami bądź samotne rodzicielstwo itd.

Aczkolwiek ja bym chciała wyróżnić tutaj dwa inne zagadnienia. Po pierwsze choć system szkolnictwa różni się w poszczególnych krajach, to są aspekty, które łączą je na tej płaszczyźnie. Mianowicie hierarchia panująca wśród uczniów, podział na popularnych i wyrzutków, niechęć do nowych osób lub wyżywanie się na słabszych kropkach. Są to problemy, o których warto czytać oraz rozmawiać, a przede wszystkim robić wszystko, żeby do tych przykrych zdarzeń nie dochodziło w przyszłości, szukać rozwiązania bądź edukować.

Kolejną kwestią, o jakiej chcę wspomnieć był handel ludźmi. To takich zdarzeń niestety dochodzi wszędzie, na całej kuli ziemskiej. Oczywiście władze oraz wymiar sprawiedliwości starają się z tym walczyć, ale w miejsce zlikwidowania jednej siatki przestępców natychmiast pojawia się inna. Można więc powiedzieć, iż to taka walka z wiatrakami, a my sami powinniśmy być bardzo ostrożni i dbać o bezpieczeństwo swoje i swoich najbliższych. Do tego tematu dodam jeszcze tylko, że Lisa Jackson w rewelacyjny sposób oddała przeżycia uwięzionych osób oraz to, jak mocno mogą się różnić reakcje lub zachowania porwanych osób.

Jeśli lubicie thrillery, które zawierają w sobie przejmującą historię, wywołujące mnóstwo emocji, ta lektura przypadnie Wam do gustu. Zapewne poruszy nie jednego odbiorcę. Ja na koniec od siebie tylko dopowiem, że dla mnie była to najlepsza z dotychczas przeczytanych pozycji autorki.

Informacje dodatkowe o Blisko domu. Close to home:

Kup książkę Blisko domu. Close to home

Dreszcze
Lisa Jackson0
Okładka ksiązki - Dreszcze

Opuszczony szpital psychiatryczny. Stary witraż. Okno, za którym przed laty rozegrała się tragedia. Detektyw Montoya ma tylko takie tropy. To za mało,...

Lodowata żądza
Lisa Jackson0
Okładka ksiązki - Lodowata żądza

Największe marzenie Jenny spełniło się - jest gwiazdą Hollywood. Ale największy koszmar jej życia nigdy się nie skończy... Obsesyjny morderca śledzi każdy...

Powrót matki
Danuta Awolusi ;